Vitajte v našom itinerári k veľkej ceste po Juhovýchodnej Ázii! Ak hľadáte prepracované tipy na nezabudnuteľnú cestu ste na správnom mieste. Nech sa páči, inšpirujte sa! V prípade, že hľadáte zájazd so skúseným sprievodcom, pozrite si prosím našu stránku zájazdov. Ak by ste mali záujem o profesionálne poradenstvo alebo Vás láka dovolenka na mieru, neváhajte nás kontaktovať.

Kedy ísť

Rok by sa dal rozdeliť na dve obdobia. Suché a daždivé.

obdobie sucha – október až máj. V tomto čase je najmenej zrážok, i keď na začiatku októbra môžu doznievať monzúny a na konci mája už začína obdobie dažďov. Najteplejší mesiac je máj, kedy teploty vystúpia až na 35°C. Ak by som mal vybrať úplne najvhodnejšie obdobie, tak je to november – február. Teplota je vtedy príjemná, ale na druhej strane stretnete najviac turistov a aj ceny budú vyššie.

obdobie dažďov – jún až september. Cesty bývajú zaplavené, pretože je vyšší stav riek a hrozia záplavy. Najsilnejšie dažde sú hlavne v auguste.

Thajsko, Laos, Vietnam, Kambodža – cestovateľské rady, itinerár a rozpočet
Mapa JV Ázie

Víza

Kambodža

Občania SR potrebujú na vstup do Kambodže víza. Turistické víza do Kambodže si vybavíš veľmi jednoducho na hranici za poplatok 35 USD. Je zbytočné vybavovať víza dopredu, ktoré sú aj drahšie. Už sú aj elektronické víza, ale stále na hranici je to o niečo lacnejšie. Na vybavenie víz potrebuješ len jednu fotografiu pasového formátu a vyplniť tlačivo, ktoré dostanete priamo na hranici.

Vietnam

Občania Slovenskej republiky potrebujú víza do Vietnamskej republiky. Ambasáda sídli v Bratislave na Dunajskej 15. Otváracie hodiny, telefóne číslo nájdete na tejto webovej stránke. http://www.vietnamembassy-slovakia.vn/en/

Ak cestuješ po zemi do Vietnamu, víza nezískaš priamo na hranici a musíš si ich vybaviť dopredu. Máš teda dve možnosti:

Víza získaš už v Bratislave.

Víza môžeš získať v susedných krajinách, t.j. v Laose (Luang Prabang, Vientianne, Savanakhet, Pakse), v Kambodži (Battambang, Phnom Penh) Ak cestuješ v rámci juhovýchodnej Ázie a svoju cestu začínaš v Thajsku, víza získaš aj v Thajsku (Bangkok). Víza v týchto krajinách získaš pomerne rýchlo cez miestne CK a nemusíš chodiť na ambasádu, ceny sú však rôzne. Vízový proces trvá v zásade do 24 hodín, počas úradných hodín.

Vízum si vybavíš aj online na adrese. Spýtajte sa na ambasáde v Bratislave na tel čísle +421252920023 .

Evisa

Alebo si do Vietnamu môžeš vybaviť e-visa.
Žiadatelia sú povinní vyplniť formulár, ktorý je dostupný v anglickom jazyku na viacerých webových stránkach vízových centier, napr. https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/home. Po vyplnení formulára bude pridelené heslo spolu so žiadosťou o úhradu správneho poplatku, ktorý je pri jednom vstupe 25 USD a pri viacerých vstupoch 50 USD.
Proces vybavovania trvá tri pracovné dni a úspešní žiadatelia si budú môcť vytlačiť svoje e-visa, ktoré je potrebné preukázať pri vstupe do Vietnamu.
Návštevníkom s e-visami je povolený vstup na medzinárodných letiskách vo Vietname  (Can Tho, Chu Lai, Da Lat, Da Nang, Hai Phong, Hanoj,  Hočiminovo mesto,  Hue, Nha Trang a Phu Quoc), cez medzinárodné  hraničné priechody a cez medzinárodné morské prístavy.
Treba odlišovať tento systém udeľovania e-visa od predchádzajúceho systému udeľovania víz po prílete na medzinárodných letiskách vo Vietname, ktoré tiež boli často nazývané elektronickými vízami. Novy systém e-visa nepožaduje od návštevníkov žiadny dodatkový garančný list alebo pozvanie. (zdroj www.mzv.sk)

Thajsko, Laos, Vietnam, Kambodža – cestovateľské rady, itinerár a rozpočet
Laos – krajina mníchov a budhizmu

Vízum sa vydáva na mesiac alebo na tri mesiace.

Laos

Na hraniciach s Laosom sa dajú kúpiť víza za 50 USD. (Na niektorých hraničných priechodoch vyberajú aj extra poplatky – 1 alebo 2 USD – za tzv. service charge.) Tieto poplatky sú vymyslené a je len na tebe či ich zaplatíš napriek tomu, že sa ti colníci budú vyhrážať nevpustením do krajiny. K vízam potrebuješ ešte fotografie pasového formátu. Niekde stačí jedna, inde vyžadujú dve.

Thajsko

S Thajskom máme bezvízový režim ak tvoj pobyt nepresiahne 30 dní ak prilietate do krajiny.

Bezpečnosť

Všetky krajiny patria jednoznačne k bezpečným krajinám, kde ti nehrozí žiadne veľké nebezpečenstvo. Hlavné mesto Thajska – Bangkok, je však známe tým, že sú tu sem-tam demonštrácie. Demonštrácie sa konajú hlavne mimo centra Bangkoku. V záujme tvojej bezpečnosti odporúčam:

  • Vyhýbať sa demonštráciám.
  • Nezosmiešňovať thajského panovníka verejne – hrozí za to trest odňatia slobody.
  • V Bangkoku si daj väčší pozor na svoje osobné veci.

Ako sa správať v budhistických chrámoch?

  • Nefotografuj sa s Budhom.
  • Do chrámu sa vstupuje bez topánok.
  • Ak vstupuješ do chrámu, nemaj na sebe krátke nohavice a tričká na ramienka.
  • Nechytaj Budhove sochy.
  • Nedrž sa za ruky s priateľom alebo priateľkou
  • V chrámoch zachovávaj ticho.

Pas

Tvoj pas musí byť minimálne 6 mesiacov platný v čase návratu domov! Na toto si na hranici dávajú veľký pozor.

Peniaze

  • V Thajsku – Bath
  • Laos – Kipp
  • Kambodža – USD doláre a kambodžský rial
  • Vietnam – Dong

Ak ti zostane miestna mena – vymeníš na hranici. V zásade platí, čím vyššia bankovka, lepšia hodnota pri výmene. V Laose a v Kambodži má euro menšiu hodnotu. Thajsko a Vietnam je to jedno. Asi je lepšie mať tak 50: 50.

Bankomatové karty využiješ hlavne v Thajsku a vo Vietname.

Ubytovanie

Netreba robiť dopredu rezervačky – veľa vecí vybavíš na mieste. Hoteliký sú od 20 Eur na noc pre dvoch.

Itinerár:

1.-2.deň: Prílet do Bangkoku. Navrhujem prespať v blízkosti ulice Kao san road, kde je veľa hotelov v rôznych cenových reláciách a komfortu. Od guest house až po kvalitné 5 hviezdičkové hotely

Od Kao san road je to do kráľovského paláca cca 20 min. pešo. Do paláca treba mať dlhé nohavice, plnú obuv – nie šlapky a žiadna taška.

Wat Po – najväčší ležiaci budha v Bangkoku – cca 15 min pešo od kráľovského paláca.

Wat Arun – pagoda s výhľadom na Bangkok – cca 10 min k rieke a kompou čo ide každých 5 minút.

Masáže- na ulici Kao san road

Odchod nočným autobusom do Chiang Khong resp. k laoským hraniciam. Cez recepciu New Joe Guest House vybavíte autobusové listky. Treba 24 hod. dopredu.

3.deň: Prekročenie hraníc s Laosom.

Na hraniciach s Laosom sa dajú kúpiť víza za 50 USD. (Na niektorých hraničných priechodoch vyberajú aj extra poplatky – 1 alebo 2 USD – za tzv. service charge.) Potrebuješ k tomu ešte fotografie pasového formátu. Niekde stačí jedna, inde vyžadujú dve.

Spanie v korunách stromov? Tak skús toto!!! http://travelistan.sk/ako-zazit-spanie-v-korunach-stromov/ 

Rezervácia sa robí na tejto adrese. Čím skôr, tým lepšie. http://www.gibbonexperience.org/

4.-5.deň: Stromové hotely. Po zážitku v spaní v korunách stromov prespíš  na hraniciach s Thajskom ana druhý deň ideš na plavbu po Mekongu smer Luang Prabang.

6.-7.deň: Veľmi populárne je využívať lodnú prepravu z hraníc Thajska do do Luang Prabang. Vyše 250 kilometrová plavba po rieke Mekong, obklopenej dažďovým pralesom, patrí medzi cestovateľské zážitky. Na výber máš z dvoch možností:

pomalá loď – Dvojdňová plavba s 1 prenocovaním v dedine Pakbeng. Lode odchádzajú každý druhý deň. Cena lístka je okolo 300 000 kipov, čo nezahŕňa ubytovanie. Ubytovanie v Pakbeng nájdeš za cca. 50 000 kipov. Ak si lodné lístky kupuješ od miestnych cestovných kancelárii, ceny budú vyššie o 50 000 kipov.

  • Výhoda pomalej lode – viac si užijete okolie a lepšie nafotíte.
  • Nevýhoda pomalej lode – plavíte sa celý deň, od rána do večera, a keď sa loď pokazí, prenocuješ niekde po ceste na lodi.

rýchla loď resp. rýchločln – dostaneš sa veľmi rýchlo do Luang Prabang.

  • Výhoda – rýchlosť.
  • Nevýhoda – celú cestu si skrčený a okolie si veľmi nevychutnáš.

Ja odporúčam pomalú loď a vychutnať si cestu.

Thajsko, Laos, Vietnam, Kambodža – cestovateľské rady, itinerár a rozpočet
Vodopády pri Luang Prabang

8.-10.deň: Prehliadka Luang Prabang, ubytovanie v centre mesta. Hotelov je tu obrovské množstvo a ceny za osobu sú od 20 USD

Na Luang Prabang by som si prenajal moped plno automatický – cena cca 20 Eur a značenie je veľmi dobré.

  1. vodopády Tat se cca 7 km od Luang Prabang
  1. vodopády Kuang Si cca 29 km od Luang Prabang

11.-12.deň: Presun cca 6 hodín z Luang Prabang do VangVieng – bývalá americká základňa, kde si vieš prenajať bicykel a pobehať okolité ryžové polia. Presne takto si predstavuješ JV Áziu.

Presuny v Laose na linke Luang Prabang-Vang Vieng- Vientiane vieš dnes absolvovať aj vlakom čo značne šetrí čas. Lístky sa ale nedajú kúpiť priamo online ale len na mieste 48 hodín pred odjazdom. Preto je lístky relatívne ťažko zohnať a najlepšie je to cez malé miestne cestovné kancelárie. Na stanici sa často stane už keď je zahájený predaj lístkov tak sú už všetky vypredané po známosti. Cena lístka na cestu bežným vlakom Luang Prabang – Vang Vieng (1,5 hodiny) aj s maržou miestnemu „vybavovačovi“ je zhruba 16 USD.

13.-14.deň: Transfer do Vientiane ranným autobusom. Prvé busy idú od 6:00. Je najlepšie si kúpiť lístok deň pred, na miestnej autobusovej stanici, ktorá je od centra cca 1 km. Cesta trvá cca 2-3 hodiny.

Poobede vo Vientiane si prenajmeš opäť motorku a prejdeš si mesto.

  • Zlatá stupa
  • Víťazný oblúk
  • Prezidentský palác

Večer 14.deň prelet do Hanoja – letenky si vieš kúpiť vo Vientiane za cca 140 USD.

15.-16. deň: Prehliadka Hanoja Po príchode na hotel nasadneme na cyklo rikše a nahliadneme do jednotlivých častí centra mesta.

Hneď z rána si pôjdeš pozrieť jazero Hokiem, kde tisíce Vietnamcov každodenne cvičí. Navštíš mauzóleum Ho Či Mina a hlavné námestia. Neobíť ani prvú vietnamskú univerzitu či pagodu na jednom stĺpe, kam sa chodia modliť Vietnamci v komunistickej krajine. Vlak v centre mesta sa prediera v úzkych uličkách Hanoja a treba sa mu uhnúť. Večer nasadneš na vlak o 22:00 a prídeš do Sapa o 6.30. Meno vlaku Chapa Express

Vietnamské vlaky:

Vietnamské vlaky predstavujú romantické cestovanie. Napriek tomu, že Vietnam investuje nemalé finančné prostriedky do ciest, vlak je stále pohodlnejšou formou cestovania, ako cestná doprava. Nedrmete toľko a hlavne výhľady z kupé pri šálke zeleného čaju tiež nie sú na zahodenie. Výhodou Vietnamu je, že vlak spája sever s juhom a dá sa pristupovať. Je síce drahší ako autobus, ale komfortnejší.

Vlakové lístky

Lístky sa kupujú 60 dní pred odchodom buď na štátnej webovej stránke – http://www.dsvn.vn/ alebo na súkromnej stránke – http://www.baolau.vn/?&source=seat61.

Na vlakoch a lístkoch nájdeľ rôzne označenia. Najlepšie vlaky sú SE 1 až SE 20. Tieto vlaky premávajú hlavne na trase Hanoi – Saigon. Čím menšie číslo (t.j. SE 1, SE 2, SE 3 a SE 4), tým lepší je vlak čo sa týka vybavenia, čistoty a modernosti. Tento druh vlakov má aj 1. triedu.

Označenie TN 1 a TN 2 sú vlaky, ktoré nemajú 1. triedu, ale iba 2. triedu.

Ako sa vo vlakoch spí

Ak hovorím o spiacich vlakoch máš na výber z týchto tried:

  • 1.trieda soft sleeper – uzatváracie kupé so 4 lôžkami, niekedy sú aj vagóny resp. kupé s 2 lôžkami a vlastnou toaletou. Treba sa spýtať.
  • 2.trieda hard sleeper – otvorené kupé so 6 lôžkami, t.j. 2 hore, 2 v strede a 2 dole. To znamená že kupé nemá dvere. Lôžka spojuje rebrík a nedá sa spadnúť. Horné lôžka sú najpokojnejšie a najlacnejšie. Dolné zároveň slúžia ako miesto na sedenie pre tých, ktorí sú hore. Preto nebuď prekvapení, ak a ti niekto prisadne. Je to nepísaný zvyk a treba ho rešpektovať.
  • 3.trieda soft seater – sú to len sedadlá s rezerváciou.
  • 4.trieda hard seater – sedadlá bez rezervácie. Ak sa vám žiadne neujde, môžete stáť aj 20 hodín.

Ako to vo vlaku vyzerá?

Je jedno ktorou triedou cestujete, na 90 percent je všetko klimatizované. Okrem toho tak v 1. trieda, ako aj v 2. trieda dostaneš čistú posteľnú bielizeň. Každý vagón má toalety, pričom 1. trieda má aj európsku, ale v 2. triede sa v prevažnej väčšine nachádza iba ,,šlapák“.

Pár rád na cestu vlakom

  • vlaky sú niekedy preklimatizované, majte preto pripravenú do rezervy mikinu.
  • nie vždy sú vo vlaku zástrčky, tak majte dobre nabitú elektroniku.
  • zoberte si toaletný papier, mokré servítky a šikovné jednorazové zubné kefky z hotela.

Stravovanie vo vlaku

Vo vlaku je niekedy reštauračný vozeň, kde si za hotovosť kúpiš jedlo. Jedlo patrí k mastnejším a citlivejšie žalúdky nemusia všetko zvládnuť. Pred cestou si preto kúp jedlo na stanici. Vodu, pivo a chipsy dostaneš aj vo vlaku, kde zamestnanci chodia s vozíkom a predávajú niekedy aj jedlo.

Bezpečnosť vo vlaku

Vietnamské vlaky sú jednoznačne bezpečné a netreba sa obávať okradnutia. Prípadov krádeže je minimum. Svoj cestovný pas a peniaze noste však radšej všade so sebou.

17.deň: Po príchode do Sapa si daj vietnamské raňajky v podobe vietnamskej polievky Pho. Návšteva dediny Bac Ha, kde sa stretávajú na miestnom trhovisku okolité etniká vo svojich tradičných krojoch.

18.deň: Návšteva dediny Lao Cai, kde žije etnikum Hmong, ktoré patrí so svojimi tradíciami medzi najzaujímavejšie v severnom Vietname. Dedina je obklopená krásnym prostredím a za dobrého počasia sa tu dajú spraviť krásne fotografie. Navštívi aj dedinu Ta Van, kde žije etnikum Zay. Poobede ľahký trek v pohorí Ham Rong, kde je vyhliadka na najvyšší vrch Vietnamu Fanxipan. Odchod nočným vlakom do Hanoja.

19.deň: Presun dopravou do Halong Bay cca. 3 hodiny a následne nalodenie sa. Budešsa plaviť dva dni medzi dračími zubami, kde navštívte jaskyne, ostrovy a plávajúce trhy. Prespite v kajutách na lodi. Je lepšia 2 dňová plavba ako jednodňová.

20.deň: Dokončenie plavby okolo obeda a následne presun do Hanoja so zastávkou v keramickej dedine a v dedine, kde môžeš skúsiť zjesť kobrie tlčúce srdce. Večer presun nočným vlakom do Hue. Odchod vlaku je 19:30

21.deň: Prehliadka bývalého hlavného mesta Vietnamu Hue. Pozri si „zakázané mesto“ vietnamských cisárov, citadelu, ale aj hrobky cisárov dynastie Nguyen. Tieto hrobky patria vo východnej Ázii medzi najzachovalejšie. Krásna kombinácia Feng Šuej a záhradnej architektúry. Neobíď ani miestnu Pagodu.

22.deň: Transfer do Danang, kde počas vietnamskej vojny oddychovali americké vojská. Malá prehliadka mesta a po obede sa presunieš do najkrajšieho mesta vo Vietname Hoian. Nikde sa tak nezachovala miestna východoázijská architektúra ako tu. Čínska, japonská, vietnamská, ale aj koloniálna architektúra. Ako keby ste sa presunuli o pár storočí dozadu. Odporúčam prespať na tomto krásnom mieste.

23.deň: Presun večer do Saigonu resp. Ho Či Minovho mesta autobusom.

24.deň: V Saigone pôjdeš cca 1 hodinu na miesta, kde sa nachádzajú CuChi tunely. Ako bojoval Vietkong? Vyskúšaj si jednotlivé tunely, pozri si nástražné systémy a kto bude chcieť, môže si zastrieľať na miestnej strelnici. Kalašnikov či americký samopal? Uzi, Makarov alebo granát? Všetko je možné!

25.deň: Prehliadka Saigonu. Prezidentský palác juhovietnamského prezidenta, katedrála Notre Dam, koloniálna budova pošty, miestne trhovisko, ale aj budova opery. Kto bude chcieť, môže ísť na večeru do známej českej krčmy. Pivo Plzeň? Vepřo-knedlo-zelo a čašníci hovoria česky? Tak veru.

26.deň: Presun do Kambodže – Sihanukville. Cesta bude trvať 12 hodín. Najprv Saigon – Phnom Penh a následne Phnom Penh – Sihanukville. Po príchode transfer do Sihanukville.

27.až 30. deň: Ráno transfer na loď smerom k plážam Koh Rong. Plavba cca 70 minút. Oddych na plážach ostrova Koh Rong. Ide o málo známe ostrovy, ktoré ešte neboli objavené turistickým priemyslom. Snehobiely pláže, tyrkysové more a takmer žiadni turisti. Malý raj. Dá sa tu šnorchlovať, plávať so svetielkujúcim planktónom či chytať ryby. Podrobný článok o Koh Rongu si môžeš prečítať tu.

Thajsko, Laos, Vietnam, Kambodža – cestovateľské rady, itinerár a rozpočet
Koh Rong a pohoda

31.deň – odchod poobedňajším autobusom do Phnom Phenu cca 5 hodín.

32.deň: Celodenná prehliadka Phnom Phenu na mororikšiach. Kráľovský palác, centrálne trhovisko, múzeum či vražedné polia.

33.deň: Odchod autobusom do Siem Reap cca 7 hodín.

34.deň: Celodenná  prehliadka Angkoru. Angkorská ríša patrila medzi najväčšie na svete čo sa týka počtu obyvateľov.

Návod ako prejsť Angkor a ktoré pamiatky vidieť sa dočítaš tu.

35.deň: Odlet domov zo Siem Reapu cez Bangkok domov.

36.deň: Prílet domov

Koľko taká cesta vyjde?

Ak by si zostal v jednoduchých hoteloch alebo guesthousoch, tak za celý itinerár dáš za cca 1500 Eur bez hlavnej letenky . Ak by si chcel ostať v lepších hoteloch tak treba rátať o 1/3 väčšie náklady.

Aké sú aktuálne ceny potravín, dopravy, služieb a ďalších vecí? Pozri si ceny a priemerné životné náklady v Thajsko, ceny v Laose, ceny vo Vietname a ceny v Kambodži.

Ďalšie cestovateľské itineráre nájdeš na stránke Travelistanu.

Zdieľaj tento článok