Kambodžský ostrov Koh Rong je neobjavený raj

Rozmýšľaš, kam by si tento rok vyrazil k moru? Chceš spojiť oddych na pláži s poznávaním exotickej krajiny? Rád by si zažil miesto, kde ešte nedorazil naplno turistický priemysel? Máme pre teba skvelý tip v podobe exoticky znejúceho ostrova Koh Rong v Kambodži.

Že si o ňom ešte nepočul? A kto poznal pred 20 či 30 rokmi Seychely, Maledivy a Zanzibar? Dnes sú tieto ostrovy tak preslávené, že sa stali snom nejedného cestovateľa. Podľa nás sa aj kambodžské ostrovy raz stanú symbolom nielen krásneho mora a pláží, ale aj symbolom luxusu. V tomto článku predstavíme ostrov Koh Rong. Poradíme ako sa sem dostať, ktorá pláž je podľa nás najkrajšia a hlavne čo koľko stojí.

Na ostrovoch Koh Rong a Koh Rong Samloem sme boli už dvakrát: vždy na jar v rokoch 2016 a 2017. Ostrovy sa pomaly, ale isto zapĺňajú tursitami, ale stále platí, že tu nájdeš nádherné pláže iba pre seba. Tak poďme na to. Prečítaj si čerstvo aktualizovaný článok o kambodžskom raji.

Kambodžský ostrov Koh Rong
Ak pláže, tak Koh Rong!
Kambodžský ostrov Koh Rong
Pláž Reef on the Beach

Kde leží ostrov Koh Rong?

Ostrov Koh Rong leží asi 12 kilometrov od kambodžského mesta Sihanukville. Ostrov je zasadený v Thajskom zálive a je obklopený ďalšími malými ostrovmi, ktoré prirodzene zabezpečujú, aby neboli veľké vlny. Môžeš sa preto tešiť na pokojné more a príjemný oddych.

Ako sa dostať na Koh Rong?

V prvom rade sa potrebuješ dostať do Kambodže. Všetky potrebné informácie o doprave do Kambodže a o vnútroštátnej doprave v Kambodži nájdeš v časti Kambodža – Doprava. Nezabúdaj, že do Kambodže nemusíš letieť priamo, ale dá sa letieť aj do Bangkoku a odtiaľ ďalej letecky alebo po zemi.

Výhodné letenky z Európy do Kambodže (do mesta Siem Reap alebo do hlavného mesta Phnom Penh) alebo do thajského Bangkoku sleduj aj na portáli www.kadetade.com.

Pri lete z Bangkoku do Kambodže je dobré využiť asi najpopulárnejšiu nízkonákladovú leteckou spoločnosť Air Asia – http://www.airasia.com.

Aby si sa dostal na krásny Koh Rong, najprv sa musíš dopraviť do pobrežného mesta Sihanoukville. Pre tvoju informáciu:

Autobusová (cestná) doprava do Sihanoukville:

  • Siem Reap – Phnom Penh – 6 hodín – 10 USD
  • Siem Reap – Sihanukville – 11 až 12 hodín – 18 USD (Na tejto trase premáva aj nočný lôžkový autobus.)
  • Phnom Penh – Sihanukville – 6 hodín – 10 USD

Letecká doprava do Sihanoukville:

Dá sa letieť z mesta Siem Reap za ca. 100 USD.

Doprava na samotný Koh Rong je veľmi jednoduchá. Prístav, z ktorého odchádzajú trajekty na ostrov Koh Rong je v meste Sihanoukville. Z autobusovej stanice sa do prístavu dostaneš miestnym tuk-tukom za 1 USD/osoba. Spiatočný lístok na ostrov Koh Rong stojí 20 USD/osoba. Plavba rýchloloďou trvá cca 40 minút. My sme využili spoločnosť Speed Ferry, ktorá na svojej stránke uvádza aj časový rozvrh. Cena spiatočnej dopravy pri kúpe online je cca. 21 USD/osoba, na mieste v Sihanoukville dostaneše lístky za 20 USD/osoba. My sme napríklad išli ráno z mesta Phnom Penh autobusom a večer sme už boli na ostrove Koh Rong.

Kambodžský ostrov Koh Rong
Pohodka na Reef on the Beach

Kambodžský ostrov Koh Rong

Kedy ísť?

Počasie by sa v Kambodži dalo rozdeliť do troch fáz.

  • Najvyššej sezóny od novembra do februára, kedy je teplota najnižšia a hlavne  príjemná.
  • Obdobie tepla – marec až máj, kedy teplota vystúpi v niektorých častiach až na 40°C a vlhkosť je najvyššia.
  • Obdobie dažďov – jún až október, kedy krajinu zasiahnu pravidelné dažde.

Kde sa ubytovať?

Keď dorazíš na ostrov, privíta ťa malá dedinka Koh Tui s rôznou škálou ubytovania. Ubytovanie nájdeš na mieste od 3 USD do 20 USD na osobu. Je to zároveň aj miesto, kde sú reštaurácie, bary a miestne cestovné kancelárie. Dedinka má takisto peknú bielu piesočnú pláž. Je tam však rušno, nie je tam súkromie. Koh Tui je turistickejšie, je vhodné skôr na večerný život a párty. My sme však hľadali niečo tichšie s väčším súkromím, a preto sme si vybrali ubytovanie v Reef on the Beach.

Pláž Reef on the Beach tieto resp. bungalovy sú asi 30 minút pešo od dedinky Koh Tui. Sú dve možnosti ako sa sem dostať.

  • Ak prídete loďou zo Sihanukville, bude vás čakať loď, ktorá vás zadarmo zoberie do rezortu. Je to bezplatná služba, ktorú môžete využiť aj počas pobytu, keby ste chceli ísť do dediny a späť.
  • Do dedinky sa dá dostať po pláži pešo, čo je asi 30 minút chôdze po pláži. Ak idete v noci, treba mať baterku, aby ste si posvietili na cestu.

Reef on the Beach Resort sa nachádza na druhej najkrajšej pláži ostrova. Pláž má biely piesok s tyrkysovým morom. Nájdete tu celkovo 16 príjemných bungalovov s jednoduchým prístupom na pláž. Výhodou bungalovov je nielen ich veľkosť a vzdušnosť, ale že sú oddelené od ostatných bungalovov stromami a vy máte pocit súkromia a samostatnosti.

Každý bungalov má

  • vlastnú priestrannú kúpeľňu so sprchou,
  • posteľ so sieťkou proti komárom (to môže vyvolávať pocit, že je tu veľa komárov, ale nie je to tak),
  • vlastný priestranný balkón s ratanovými kreslami.

Rezort je úplne nový a nie je vôbec „vybývaný“. Ten kto hľadá pokoj, oddych a pocit, že je na pláži takmer sám je na správnom mieste. V rezorte na jar 2017 už konečne fungovala aj wifi 🙂 Ak nevyhnutne potrebuješ rýchlejšie internetové pripojenie, v Phnom Penhe si môžeš kúpiť SIM kartu so 4G internetom (SIM 1 USD, 2 GB/3 USD, 4 GB/5 USD). Okrem toho, aj v dedinke Koh Tui sú miesta a reštaurácie s wifi. Za ubytovanie sme zaplatili 17 USD/noc pre dve osoby.

kambodžský ostrov Koh rong
Bungalov zvonku. Od susedov vás oddeľujú stromy, takže máte dostatok súkromia.
kambodžský ostrov koh rong
Bungalov zvnútra za 17 USD/noc

Čo koľko stojí?

My sme osobne boli veľmi prekvapení, ako je tu lacno. V Phnom Penhe či Sihanukville sú ceny vyššie.

  • Ubytovanie – od 3 USD do 30 USD
  • Pivo – od 0,7 do 1,5 USD
  • Slížová polievka 1 – 2 USD
  • Khmérske rizoto ala Fried rice – 2 USD
  • Ovocný shake – 1 USD
  • Káva – od 0,5 do 1 USD
  • Krevety s ryžou – cca 3 USD
  • Voda 1,5 litra od 0,75 USD do 1 USD
  • Khmérska whisky 1 liter – 7 USD

Ceny sú najnižšie v dedinke Koh Tui.

Peniaze a platby

V Kambodži platia dve meny: americký dolár (USD) a kambodžský riel (KHR). Pomer je 1 USD – 4000 KHR. Je jedno, s čím budeš platiť na mieste. Je ale lepšie ak si vymeníš eurá na doláre ešte na Slovensku, lebo kurz za euro je tu horší. Počas nášho pobytu bol kurz 1 EUR = 1,05 USD. Na ostrove neexistujú bankomaty, ale na pevnine nájdete bankomaty, ktoré vydávajú doláre. Pamätaj však, že za výber z bankomatu si kambodžská banka účtuje navyše min. 5 USD za výber.

Výlety a atrakcie

Nie je tu toľko atrakcií ako napríklad v Thajsku. Je to daň za neobjavený ostrov.

  • Poldenný výlet loďou od 13.00 do 20.00 – najlepší možný výlet a ten musíte zažiť. Počas výletu sa zastavuje na dvoch miestach, kde sa šnorchluje, takisto s domácimi zažiješ rybačku, zastávka na najkrajšej pláži „Long Beach (Soksan Beach)“. Na záver, keď zapadne Slnko, plávate s planktónom, ktorý svetielkuje. Výlet stojí 10 USD a je v tom aj obed, maska na šnorchlovanie, pivo a na dvojicu fľaša khmérskej whisky s kolou.
  • Potápanie sa – dá sa, ale nie je to najlepšie miesto. Sú tu síce korálové útesy, ale keď ste zažili červené more, tak príliš nadšený nebudeš.
kambodžský ostrov Koh rong
Ostrov Koh Rong sme si zamilovali
kambodžský ostrov Koh rong
Západ slnka na pláži Soksan. Hurááá, ideme pozorovať planktóny!

Koľko nás teda priemerne vyšiel deň?

Ak zrátame naše výdavky aj s ubytovaním, tak na osobu aj s ubytovaním sme minuli 27 USD. V priemernej spotrebe je nielen strava v podobe raňajok, obeda a večere, ale aj večerné pivko či iná zábava. Ak  to porovnáme s Thajskom, tak o niečo lacnejšie.

Čo môžem popritom vidieť v Kambodži?

Kambodža je celosvetovo známa hlavne architektonickým skvostom Angkor Wat. Nielen o Angkore, ale aj o iných miestach v Kambodži nájdeš viac informácií tu.

Víza do Kambodže

S Kambodžou máme vízový režim a na mesiac stoja 30 USD. Víza vybavíte na hocijakom hraničnom prechode a ide o veľmi rýchlu procedúru. Čo k tomu potrebuješ?

  • Fotku pasového formátu,
  • vyplniť tlačivo, ktoré dostaneš na mieste.

Ako sa tu dohovorím a zvládnem to aj sám?

Napriek tomu, že Kambodža bola francúzskou kolóniou, dohovoríš sa tu anglicky. Ale ani ten, kto po anglicky nevie, sa určite nestratí. Informácie si ťa tu nájdu a sú ľahko dostupné. Uvidíš, že dorozumievanie sa pôjde ľahšie ako v iných krajinách (Vietnam alebo Japonsko).

Bezpečnosť

Kambodža je rovnako bezpečná krajina ako Thajsko. Je síce oveľa chudobnejšie, ale obyvateľstvo je dokonca viac „vysmiate“ ako v Thajsku. Okrem základných pravidiel, že si musíš dávať pozor na drobné krádeže, ti absolútne nič nehrozí.

Ak teda plánujete dovolenku s oddychom pri mori a chceš zažiť niečo výnimočné, tak choď na Koh Rong resp. Koh Rong Samloem. Oba ostrovy majú krásne pláže, ale nám sa viac páčilo na Koh Rongu, preto sme tento článok venovali jemu. Príliš neotáľaj. Ak sem totiž prídeš o rok-dva, možno už bude neskoro, pretože z pláží sa bude súkromie postupne vytrácať. Ide o dovolenku, počas ktorej zažiješ veľa a minieš menej, ako keby ste išiel do Thajska alebo Indonézie.

kambodžský ostrov Koh Rong

Kambodžský ostrov Koh Rong
„Nikoho nevidím…“. Soksan Beach (nazývaná tiež Long Beach)
Kambodžský ostrov Koh Rong
Koh Rong si zamiluje každý. Aj neplážové typy… 🙂

Text a foto: Travelistan

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

akurat sme na koh rongu a more je tu naozaj nadherne. Co nas vsak zaskocilo su PIESOCNE BLCHY, hlavne na long beach a su poriadne svinske… na margo rezortu Reef on the Beach , inspirovani tymto clankom sme sa tam isli pozriet na ubytko a cena je, bud iba momentalne alebo stupla , na 30 USD za noc.

inak dakujeme za clanok, pomohol 🙂 🙂 🙂 keep on the good work

Ďakujem Vám za inšpiráciu! Svoju cestu do Malajzie obohatím aj o Kambodžu a samozrejme Koh Rong, po lete dám vedieť, či turizmus sa stále drží na únosnej miere. :))

Tak sme sa vratili akurat z Koh Rongu a svata pravda co tu bolo popisane…mali sme v plane pokracovat na Phu Quoc ale bolo tu tak fajn ze sme zostali tu a uzivali si maledivy Kambodze

Vcera sme si precitali vas clanok a tak nas navnadil ze sme si to hned bookli. Akura cestujeme na speedlodi btw z Sihanoukville jazdi nova spolocnost skoro kazdu hodinu a obojsmerne listky sa daju kupit 12$ aj pickupom kde kolvek a cesta trva 30min.

Pekny clanok. Ja som tam bol pred piatimi rokmi. Vtedy v Kambodzi este cesty neboli iba prasna hlina. Z Bangoku alebo Pattaye sa tam da ist taxikom je to cesta na cely den cena cca 1000 bht. Lietadlom tam ist je zbytocne. Divim sa ze nepadla zmienka o Koh Rong Salamoen kde je velmi pekne tiez. Ceny ako citam sa zvysili v tej dobe v bare 4 piva boli za dolar. Myslim ze za chvilu to bude takisto o nicom ako Thajsko takze tam treba ist rychlo globalizacia postupuje.

Z Bangoku kam presne do Kambodže taxíkom za 1000 bht. Zaujima ma to lebo ak je to fakt zbytočné tak nebudem pozerať lety z Bangkoku. A čo doprava potom na tie ostrovy?

Ďakujeme pekne za komentár. To muselo byť veru super v tom čase. Presne tak to vidíme aj my, treba tam ísť teraz, lebo čoskoro to už bude masovejšie. Napr. na Koh Rong Samloem vraj už dostavali hotelový komplex, ktorý ešte len bagrovali, keď sme tam boli my v roku 2016. Koh Rong Samloem spomíname, samozrejme, medzi všeobecnými radami o Kambodži http://travelistan.sk/informacie/azia/kambodza/miesta-ktore-treba-navstivit/, ale nám sa viac páčilo na Koh Rongu, tak preto sme mu „venovali“ tento článok 🙂

Super, tieto info som potrebovala, kedze sa tam o dva tyzdne chystam a Este som nespravila ziadnej, itinerary. Dakujem pekne.

Ahojte, vas clanok ma davnejsie inspiroval k tomu, aby sme podnikli vylet do Kambodze aj my, tak dakujem za vsetky tipy 🙂 chcela som sa este spytat, ci nahodou nemate nejaky dalsi kontakt na resort Reef On The Beach, kedze mi zatial neodpisuju na mail s poziadavkou o rezervaciu a veru by som sa rada vyhla tomu rezervacnemu booking poplatku…

Ahoj Veronika, žiaľ ani nám neodpisujú (písali sme tam ešte pred pár týždňami), nevieme čo sa deje 🙁 Možno zistíš Ty na mieste. Ak sa chcete vyhnúť poplatku, tak si môžete ešte rezervovať ubytko na prvé dni inde v rámci Koh Rongu a zájsť potom osobne na Reef on the Beach. Na mieste mali vtedy lepšie ceny ako cez booking.

Ahojte, skvelý článok plný užitočných informácií, na rovnakej úrovni ako vaše prednášky v KC 🙂 Mám otázku ohľadom očkovania, absolvovali ste ho pri cestách do JV Ázie? Ak áno,v akom rozsahu? Do Kambodže sa chystám na prelome marca a apríla, tip na Koh Rong mám od Vás, tak snáď nesklame 🙂

Ahoj, do JV Ázie nepotrebuješ žiadne povinné očkovanie. napríklad Martin má očkovanie proti žltačke, ale nič povinné nie je. Daj potom vedieť, ako sa ti páčilo:)

Páčilo sa veľmi, pláž prázdna, more nádherné, počasie horúce, chrbáty spálené, aj nočné búrky sme zažili. 🙂 Jedinou nepríjemnou skúsenosťou bola cena 20 USD za prevoz loďkou z rezortu do dediny, keďže sme šli mimo naplánovaných časov, ale asi sme mali viac zjednávať 🙂

Skveky clanok, o takychto destinaciach sa clovek malokde docita! Dakujem a tesim sa na dalsie zaujimave prispevky!

Děkuji za inspiraci a informace. Už vím, kam na moji příští dovolenou . Moc se těším.

Odporúčam tiež v Kambodži ostrov Koh Ta Kiev, hlavne pre dobrodruznejšie povahy, zvykla tam bývať jedina destilérka absinthu v Ázii, uprostred džungle v domčeku na strome, pracovali sme tam ako dobrovoľníci, super zážitok, bohužiaľ už minulý rok sa premiestnila na pevninu. Ostrov kúpili Číňania… inak ak sa nič nezmenilo výbery z bankomatov Canadia bank boli zadarmo, ja som mal Zuno, kde výbery v zahraničí tiež bez poplatku takže paráda, jediné bankomaty v celej JV Ázie bez poplatku to boli a dúfam že aj sú. Koh rong už pred dvoma rokmi bol už dosť ľudí..

Po tom polroku zaslúžená pohodička s morom ,slnkom. To more tam musí byť jedná báseň, vyzerá úchvatne.

Dobré sa to číta aj fotografie sú úžasné a teším sa z ďalšieho rpíspevku

uz niekolko rokov som zvazoval Kambodzu pri Sinahukville, alebo najnovsie vietnamsky blizky ostrov Phu Quock. Po vasom blogu sa vahy zacinaju nebezpecne naklanat na Ko Rong…Pekny popis, zacinam seriozne zistovat detaily presunu z BGKK cez Trat. Dakujem a nech sa dari a vela dalsich cestovatelskych zazitkov zelam

Tiež plánujem Vietnam ale po tomto krásnom článku hľadám trasu ako sa s Ho Chi minh city dostať tam 😛

Ahoj, Zo Saigonu ide priamy autobus do Sihanoukville a nasledne lodou na Koh Rong. je to velmi jednoduche 🙂

Ahoj, vies mi poradit kde najdem nejake info o tom priamom buse? Vdaka 🙂

Neviem, či na ktorý autobus sa pýtaš,a le keď myslíš smerom do Siem Riep, tak v pristave v Sihanukville je mnoho spoločností, ktoré ponúkajú dopravu.

Skvely clanok! Dakujem za vsetky potrebne info. Urcite si tam neplanujem cestu a koncom roka aj absolvujem. 😉

Super, sme radi. Napíšte potom pokojne feedback, ako sa vám páčilo a čo si o tom myslíte vy. Budeme radi 🙂

Super článok :)) sem sa chystám takže neviem sa dočkať 🙂 Ďakujem za všetky informacie 🙂

skvela praca..diky moc