Rady a tipy ako zažiť Angkor bez davu turistov

Angkor patril medzi najvýznamnejšie mestá na svete v období 9. až 15. storočia. Bol hlavným mestom Khmérskej ríše, ktorá sa rozprestierala v čase najväčšej slávy na území dnešnej Kambodže, Thajska, Barmy, južnej Číny, Laosu a Vietnamu.

Keď vedci v roku 2007 robili prieskum oblasti cez satelity, zistili, že mesto sa rozprestieralo na rozlohe takmer 1000 kilometrov štvorcových, čo robilo z mesta najväčšie mesto sveta v predindustriálnom svete. Aj počet obyvateľov bol úctyhodný. Rôzne zdroje hovoria o počte od 1 do 5 miliónov obyvateľov. Presné číslo sa asi nikdy nedozvieme, ale aj keby sme zobrali najmenší údaj, na obdobie 11. storočia je to veľkolepé číslo. Mestá v Európe vtedy dosahovali priemer 20 až 25 tisíc obyvateľov. Mesto bolo dlhé obdobie pod vládou hinduistických vládcov, ktorí vyznávali hinduistické božstvá. V poslednej štvrtine 12. storočia potom panovník Jayavarman VII. prijal budhizmus mahajánskej vetvy.

Angkor sa rozprestiera pri najväčšom sladkovodnom jazere v juhovýchodnej Ázii, Tonle Sap, pri meste Siem Reap. Angkor je vlastne pomenovanie pre mesto, ktoré sa skladá z niekoľkých chrámov rôznych mien. Najznámejším chrámom je ikonická stavba Angkor Wat. Wat znamená v preklade chrám a takýchto chrámov, objektov a palácov ukrytých v miestnom pralese je v Angkore veľké množstvo.

Rady a tipy ako zažiť Angkor bez davu turistov
Angkor Wat
Rady a tipy ako zažiť Angkor bez davu turistov
Bayon

Ako sa do Angkoru dostať?

Archeologická oblasť leží pri meste Siem Reap. V časti Kambodža – Doprava sa dozvieš podrobné informácie o tom, ako sa najľahšie dostať do Siem Reapu. Odporúčame však letieť do Bangkoku a odtiaľ letecky alebo po zemi do Siem Reap.

Vstup

Vstup do archeologickej oblasti leží asi 4,5 kilometra od centra Siem Reapu. V návštevníckom centre, ktoré je otvorené každý deň od 5.30 ráno, si kúpiš lístok. Ceny:

  • Lístok na 1 deň – 37 USD
  • Lístok na 3 dni – 62 USD
  • Lístok na 7 dní – 72 USD

Dá sa platiť len v amerických dolároch, ale aj platobnou kartou. Ak chceš platiť väčšou bankovkou, napríklad 100 USD, bez problémov vám ju rozmenia / nesmie byť však poškodená, alebo natrhnutá či popísaná.

Lístok si musí každý kúpiť osobne, keďže pri kúpe lístka je každý návštevník odfotený a jeho elektronická fotografia bude na lístku. Lístok nesmieš v žiadnom prípade stratiť, lebo ho kontrolujú vstupe do každej pamiatky. Pozor si dávaj najmä na viacdňový lístok.

Ako sa pohybovať po komplexe?

Komplex je obrovský a ísť na pešo je vražedné, najmä pri veľkých horúčavách.

Asi najpohodlnejšia doprava po komplexe je tzv. tuk-tuk. Do tuk-tuku sa zmestia 4 ľudia a stojí 15 USD na celý deň. Tuk-tuk ľahko zoženieš na ulici v Siem Reape, resp. oni sami sa ti budú prihovárať a núkať dopravu. Ceny začínajú okolo 20 USD, ale dá sa zjednať na 15 USD/deň.

Druhá populárna možnosť je bicykel, ale pri veľkých horúčavách a vlhkosti vzduchu odporúčame skôr tuk-tuky.

Platí špeciálny dress code?

Do komplexu je povolený vstup iba v nohaviciach alebo v sukni, ktoré siahajú pod kolená. Obuv by mala aspoň čiastočne zakrývať pätu. Tričká na ramienka nie sú povolené. Do niektorých chrámov pustia aspoň so šatkou prehodenou cez plecia, ale niekde vyslovene vyžadujú tričko (minimálne s krátkymi) rukávmi, ktoré zakrýva plecia. Takéto tričká však pri vstupe často aj ponúkajú na požičanie. Lepšie je však byť už vhodne oblečený a nezdržiavať sa zbytočne dress codom. Je pravda, že pravidlá obliekania niekedy dôsledne kontrolujú, inokedy nad tým len mávnu rukou. Ešte jedna poznámka: je zakázané nosiť vietnamské klobúky. ?

Dá sa kúpiť jedlo a voda na mieste?

Samozrejme. Jedlo je ale trochu predražené oproti mestu Siem Reap. Je tu široká škála reštaurácií, ktoré sa nachádzajú pri veľkých a významných pamiatkach.

Koľko dní treba na prehliadku?

Aj za jeden deň toho stihneš veľmi veľa a získaš celkom dobrý prehľad. Ak chceš objavovať aj menej známe chrámy, tak je lepšie vyhradiť si na to 2 dni. Ak ťa však tlačí čas a máš iba 1 deň, podľa nás to úplne stačí.

Rady a tipy ako zažiť Angkor bez davu turistov
Ta Prohm

Ktoré pamiatky treba vidieť?

Ta Phrom – chrám postavený na prelome 12. a 13. storočia, ktorý je dobre známy tým, že sú tu kmene stromov, ktoré prerastajú cez múry. Ak si pamätáte známe fotky spred 10 rokov, na ktorých mnohé časti múrov boli popretkávané stromami, takých, žiaľ, už veľa neuvidíte. Postupne stromy odstraňujú z dôvodu, že narúšajú stabilitu pamiatok. Stále však, samozrejme, uvidíš pár stromov, ktoré ako keby rástli cez kamene.

Bayon – krásny chrám s 216 hlavami Jayavarmana VII. Chrám je veľmi fotogenický s nádhernými reliéfmi po stranách chrámu zo života Khmérov.

Slonia terasa – neďaleko chrámu Bayonu je terasa, ktorá asi slúžila na vojenské prehliadky a sú tu zobrazené slonie hlavy.

Angkor Wat – postavený na príkaz panovníka Suryavarmana II. je najkrajším chrámom v komplexe. Samotný chrám zobrazuje nebo na zemi. Angkor symbolizuje posvätnú horu Meru, kde sídlia hinduistické božstvá. Niečo podobné ako je Olymp pre Grékov. V samotnom chráme je zobrazených 3000 apsár – božské nymphy – a vedci napočítali 37 rôznych vlasových úprav. Hlavná galéria má neuveriteľných 800 metrov. Zobrazuje výjavy zo života panovníka resp. jeho bojov. Dá sa vystúpiť až na samotný vrchol chrámu. Na prehliadku treba minimálne 3 hodiny.

Banteya Srei – ak by sme hľadali najpôsobivejší chrám, tak je ním tento. Je mimo veľkého komplexu a je vzdialený 21 kilometrov od Angkor Watu a cesta sem zoberie asi 45 minút. Tuk-tuk si vypýtajú za návštevu tohto miesta navyše od 5 do 10 USD. Chrám preleziete do hodinky, ale je najkrajší svojimi reliéfmi a je asi aj najfotogenickejší.

Rady a tipy ako zažiť Angkor bez davu turistov
Reliéfy
Rady a tipy ako zažiť Angkor bez davu turistov
Angkor Wat

Ako sa vyhnúť davom turistov?

Zažiť Angkor bez toho, že neuvidíte žiadneho turistu je takmer nemožné. Už to nie je tak, ako pred 15 rokmi, keď som tu bol prvýkrát. Osobne sa vyhýbam východom slnka v Angkore, lebo spolu s vami bude híkať nad východom asi 5 tisíc ľudí. Keďže dlho som pracoval ako sprievodca v Angkore a viem, akú trasu majú skupiny, odporúčam ti ísť po takejto trase, ktorá vedie presne v protismere väčšine turistov:

  • Vyraz k okolo 7.30 ráno
  • Začni prehliadku v Ta Phrome, následne choď k Banteya Srei, potom k Angkor Watu a zakonči to v Bayone. (Väčšina turistických skupín totiž začína v Angkore, následne ide do Bayonu, dajú si obed a potom idú k Ta Phromu. Opačným smerom sa im pekne vyhneš.)
  • Komplex je otvorený do 17.30, takže by si to mal krásne stihnúť.
Rady a tipy ako zažiť Angkor bez davu turistov
Mapa komplexu. Zdroj: http://www.mappery.com

Chceš zažiť Angkor v rámci logickej cesty Thajsko, Laos, Vietnam a Kambodža? Pozri podrobné rady tu.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.

Jenodnodňový lístok sa dá kúpiť už od 17:00 predchádzajúceho dňa a v deň kúpy je umožnená aj návšteva komplexu. My sme si tak stihli pozrieť Ankor Vat v lúčoch zapadajúceho slnka. Nádherná atmosféra – aj pri tom dave ľudí. Podmienka je mať tuk-tuk alebo prenajaté auto s vodičom. Vzdialenosti sú totiž veľké a pokladne sú dosť ďaleko. Navyše celý areál sa zo západom slnka o cca 18:30 uzatvára a potom nastáva úplná tma – verejné osvetlenie neexistuje.

Len upravujem informáciu ohľadom kúpi lístkov do Angor Watu už sa dá platiť aj kartou, sme teraz kupovali lístky.
Cena 62USD je v rovnaká.