Kambodža

Doprava do Kambodže

Žiadne priame spojenie medzi Kambodžou a Európou neexistuje. Najjednoduchšie je letieť do thajského Bangkoku alebo cez Čínu a následne buď do Siem Reapu (kde môžete navštíviť známu pamiatku Angkor Wat), alebo do hlavného mesta Phnom Penh. Lety z Bangkoku a Siem Reapu patria medzi tie lacnejšie, väčšinou stoja do 50 EUR a pri skorom nákupe aj menej. Pri tomto lete môžeš využiť asi najpopulárnejšiu nízkonákladovú leteckú spoločnosť Air Asia – http://www.airasia.com. Let Bangkok – Siem Reap trvá ca. 1 hodinu.

Ak by si sa rozhodol, že chceš zostať chvíľu v Bangkoku a ísť do Kambodže po zemi, môžeš využiť pravidelné autobusové linky do Siem Reapu. Cesta trvá ca. 8 hodín a cena sa pohybuje od 10 do 20 EUR. Lístky kúpiš bez problémov v Bangkoku na najslávnejšej ulici plnej barov – Kao San Road.

 

Vnútroštátna doprava

Autobusy

Cesty v Kambodži sú na veľmi dobrej úrovni. To znamená asfaltové a vzdialenosti prejdete oveľa rýchlejšie ako pred pár rokmi. Takisto autobusové spojenia v rámci Kambodže sú na vysokej úrovni. Medzi mestami odchádzajú v pravidelných intervaloch klimatizované autobusy. Lístky si vieš bez problémov kúpiť nielen na autobusovej stanici, ale aj na hoteloch či v guesthouse-och, v ktorých budeš bývať.

Doprava medzi mestami

  • Siem Reap – Phnom Penh – 6 hodín – 10 USD
  • Siem Reap – Sihanoukville – 11 až 12 hodín – 18 USD (Na tejto trase premáva aj nočný lôžkový autobus.)
  • Phnom Penh – Sihanoukville – 6 hodín – 10 USD

 

Rýchloloď

Medzi mestami Phnom Penh a Siem Reap, kde leží známy Angkor Wat, je najlepšie prepraviť sa rýchloloďou, ak je dostatočne vysoká hladina jazera. Cesta je síce drahšia ako autobusom, ale je zážitkovejšia. Nielenže prejdeš najväčším sladkovodným jazerom v juhovýchodnej Ázii, ale uvidíš aj plávajúce domy a možno aj zaujímavú faunu (sladkovodné delfíny). Ak budeš sedieť na streche, nezabudni na opaľovací krém. 🙂

Loďou sa dostaneš tiež na ostrovy Koh Rong a Koh Rong Samloem, a to z prístavu v meste Sihanoukville. Plavba rýchloloďou trvá cca 40 minút. My sme využili spoločnosť Speed Ferry, ktorá na svojej stránke uvádza aj časový rozvrh. Cena spiatočnej dopravy pri kúpe online je cca. 21 USD/osoba, na mieste v Sihanoukville dostanete lístky za 20 USD/osoba. Niektoré cestovné kancelárie ponúkajú aj kombináciu lístka autobus +  loď, čo je niekedy výhodnejšie, pretože takto vás cena lístka za loď vyjde o pár dolárov menej.

Z ostrova na ostrov

Vzdialenosť medzi ostrovmi Koh Rong s Koh Rong Samloem je 20 minút plavby loďou. Ak by si chcel ísť z Koh Rong na Koh Rong Samloem (alebo opačne), máš dve možnosti:

1) už spomínanou lodnou spoločnosťou „Speed Ferry“ za 5 USD. Lístok je dobré si objednať 24 hodín dopredu.

2) Boat Taxi – miestni rybári ťa prepravia za poplatok cca. 25 USD dolárov. Oplatí sa to viac, ak ste viacerí. Rezervácia nie je nutná a stačí prísť za hociktorým rybárom, ktorý má loď a opýtať sa.

 

Tuk-tuk

Miestna doprava v mestách. Cenu treba zjednávať. Ide o najrýchlejšiu dopravu v mestách na dlhé vzdialenosti.