1.Ktorú oblasť si vybrať na cestovanie?

„India je vraj špinavá krajina.“ Budeš asi najčastejšie počuť toto nepravdivé tvrdenie. Toto však tvrdia len tí, čo navštívili klasickú turistickú trasu Dillí – Agra – Džajpur – Varánasí.  India je veľká a tu by som sa zameral na oblasti podľa toho, čo ťa zaujíma. Nájdeš tu nielen absolútne čisté oblasti, ale aj krásne pláže či krajšie archeologické pamiatky ako Tádž Mahal. Podrobný článok „Ako si správne vybrať cestu do Indie“ som napísal tu

Ako si naplánovať cestu do Indie?

2. Správne plánovanie

Vzdialenosti v Indii vždy zoberú viac času ako v Číne či v Thajsku alebo v Peru. 200 kilometrov po indickej diaľnici trvá aj 7 hodín. Preto si dávaj pri plánovaní dopravy dostatočnú časovú rezervu. Vlaky a autobusy sú známe aj 10-hodinovými meškaniami. Ak máš málo času, skús sa prepravovať medzi mestami lietadlom. Indické aerolinky patria medzi veľmi kvalitné a hlavne nemeškajú a dnes vieš zohnať letenky od 20 eur. Napríklad letenka Dillí – Džajpur ma vyšla na 18 eur, let trval 1 hodinu, ale autobusom cestá trvá na tejto trase 8 hodín a lístok stojí 5 eur.

3. Cestuj v ideálnom období

Vždy keď niekam idem, pozriem si, aké je tam počasie. Aj keď sa klíma vo svete mení, je veľká pravdepodobnosť, že keď je obdobie dažďov, tak pršať bude. Veľa ľudí cestuje do Ladakhu v období dažďov a potom sa čudujú, že sú tam zosuvy pôdy, ktoré obmedzujú cestovanie. Alebo idú na juh Indie, keď sú veľké horúčavy a potom si nedokážu vychutnať celodennú prehliadku nejakého pekného miesta. Nedaj sa zlákať lacnými letenkami z Európy do Indie a pozri sa radšej, aké počasie na teba čaká. Ideálne počasie v jednotlivých kútoch Indie som spísal tu.

Ako si naplánovať cestu do Indie?

4. Zdravie

„V Indii sa poserieš!“ Tak toto vravia cestovatelia, ktorí sa nedržali základných pravidiel. Ja som Indiu navštívil takmer 20-krát a nikdy som nemal žalúdočné problémy. Je pravda, že si tu musíš dávať väčší pozor na to, čo ješ. Toto nie je Thajsko, kde môžeš ochutnávať všetko, čo vidíš.

  • Stravuj sa tam, kde vidíš veľa domácich.
  • Jedz ovocie, ktoré sa dá ošúpať
  • Dávaj si jedlo, ktoré bolo uvarené pred tebou alebo je jasné, že bolo pripravené prednedávnom
  • Nepi príliš ochladené nápoje, keď je vonku nad 30° C. Takýto nápoj spôsobuje teplotný šok a je sprevádzaný nepríjemnou hnačkou.
  • Hoci si myslíš, že štipľavé veci zvládneš, aj tak si v prvé dni dávaj niečo neštipľavé. Príliš veľa štipľavého takisto spôsobuje hnačku.

Viac praktických rád „Ako nedostať hnačku“ sa dočítaš tu.

5. Nešetri

India má medzi cestovateľmi meno ako veľmi lacná destinácia. Dokonca sa ľudia medzi sebou predháňajú, kto minul na deň menej. Poznám cestovateľa, ktorý minul 8 eur na deň aj s ubytovaním, jedlom a dopravou. Ja osobne cestujem tak, že keď cítim, že by som si dnes doprial lepší hotel, jedlo v krásnej reštaurácii alebo dal kávu v štýlovej kaviarni v Bombaji, dožičím si. Počas cestovania potrebujem niekedy vypnúť a s tým sú spojené aj pôžitky. India je lacná aj vzhľadom na kvalitné ubytovanie či dopravu. V centre Dillí som si dožičil 4-hviezdičkový hotel, ktorý ma vyšiel na 38 eur. Inde by ma podobná kvalita vyšla dvakrát toľko. V ten deň som si oddýchol, doprial poriadnu sprchu a hlavne som chcel byť v hlavnom meste v niečom čistom. Tak ako si doma na Slovensku po práci dopraješ nejaký pôžitok, dopraj si ho aj počas cestovania.

Ako si naplánovať cestu do Indie?

6. Čas tu plynie inak

Ak ti Ind povie, že to bude hotové o 5 minút, ver, že to bude trvať trikrát toľko. V Indii má všetko svoj čas a postupnosť. Mnoho cestovateľov sa rozčuľuje, že tu všetko dlho trvá. Pri mnohých situáciách si budeš takisto myslieť, že Indovia nerozmýšľajú logicky. Prosto zabudni na pravidlá a logiku, ktorou sa riadime doma. Možno to, o čom si my myslíme, že je logické, pre Inda je absolútne nelogické.

Hľadáš cestovateľské itineráre? Nechce sa ti vymýšľať trasu? Inšpiruj sa mojimi cestami a itinerármi tu.

Zdieľaj tento článok