Ktoré krajiny dnes patria medzi najlacnejšie? Kde minieš veľmi málo peňazí a môžeš si veľa dovoliť? Keď som dostal otázku na info@travelistan.sk , kam ísť, aby to výrazne nenabúralo rodinný rozpočet, napísal som tento článok.
V tomto článku však nebudem písať o krajinách, kde je síce lacno, ale majú nestabilnú politickú situáciu (Venezuela, Sudán), alebo kde prebieha vojna. Venujem sa krajinám, kde je dlhodobo mier a aj vyhliadka na bezproblémovú situáciu je veľmi dobrá. Väčšina spomenutých krajín má hlboký pokles domácej meny, a teda pre cestovateľa sú náklady niekoľkonásobne nižšie. Avšak očakávanie, že tam bude málo turistov, je veľmi naivné. Lebo tam, kde je lacno, ide väčšina ľudí. Lebo ako chceš ušetriť ty, chce ušetriť ďalších tisíc ľudí. Samozrejme, že všade sa dajú nájsť miesta, kde je málo ľudí, ale tie sú mimo klasických trás.
Irán
Momentálne jedna z najlacnejších krajín na cestovanie aj vďaka šialenému prepadu iránskeho rialu. Dnes za jedno euro dostaneš okolo 150-tisíc rialov (na čiernom trhu) oproti obdobiu, keď sa euro pohybovalo okolo 10-tisíc až 35-tisíc rialov.
- Štvorhviezdičkový hotel v Shiraze – od 9 eur
- Trojhviezdičkový hotel – od 5 eur
- Guest house – od 1 eura
- Jedlo v luxusnej reštaurácii – od 2,5 eura
- Jedlo na ulici – od 0,4 eura
- Vstupy do pamiatok – 1,1 eura
- Doprava taxíkom v rámci mesta 1 euro
Tu sú ceny za tento mesiac (apríl 2019) a už sa stáva, že niektoré hotely (hlavne guesthousy) udávajú ceny v dolároch. Naopak štátne hotely nechávajú domácu menu.
Iránske vlaky patria nielen k lacným dopravným prostriedkom, ale aj veľmi pohodlným
Čo musíš vedieť pred odchodom do Iránu? Prečítaj si najčastejšie otázky tu.
Rusko
Je to prekvapujúce, ale táto najväčšia krajina na svete patrí takisto medzi najlacnejšie krajiny na svete. Aj tu padla domáca mena pre medzinárodné embargo. Pred embargom bolo euro za 38 rubľov a dnes dostaneš cca 72 rubľov (30. apríl 2019). Oblasti ako Moskva a Petrohrad stále patria medzi drahé mestá, ale keď ich porovnám s Londýnom, Parížom alebo Prahou, tak tieto krásne ruské mestá patria medzi lacnejšie mestá. Ak však idem smerom na východ, vtedy ceny výrazne klesajú dole. Veď taká Transsibírska magistrála z Moskvy do Vladivostoku v 3. triede stojí od 180 eur.
Transsibírska magistrála je dnes veľmi lacná
Prehľadný článok o cenách v Rusku si môžeš prečítať tu.
Stredná Ázia (Uzbekistan, Kazachstan, Kirgizsko)
Tieto nádherné stredoázijské krajiny sa stávajú nielen oveľa prístupnejšie (zrušenie víz), ale aj lacnejšie. Ak si odmyslíme letenky (tie sa pohybujú v rozmedzí od 250 eur do 600 eur za obojsmernú letenku), náklady na život idú výrazne dole. Doprava, ubytovanie, jedlo sú za viac než rozumné ceny. Tu sa rozpočet na jeden deň pohybuje okolo 35 – 60 eur, ak zostávaš v troch hoteloch a cestuješ kvalitnejšou dopravou. Ak si potrpíš na bývanie v guesthousoch a používaš lokálnu dopravu, tak tvoj rozpočet ide dole.
Ako prejsť hodvábnu cestu sa dočítaš tu.
Arménsko, Gruzínsko
Krajiny Kaukazu patria v poslednom období medzi vyhľadávané cestovateľské ciele. Keď si zoberieme, že sú blízko Slovenska (len 3-hodinový priamy let), žiadne víza, ľahko sa vieme dohovoriť a hlavne žiadne veľké presuny medzi miestami, tak toto je jedna z najideálnejších dovolenkových destinácií pre dobrodruhov. Plus asi jedna z najlepších domácich kuchýň zo spomenutých krajín. Arménsko a Gruzínsko sa veľmi ľahko plánujú a v týchto krajinách dávajú domáce vlády nemalé finančné prostriedky do turistickej infraštruktúry.
Hľadáš zmysluplný itinerár cesty? Pozri sem!
Podnestersko
Podnestersko je medzinárodne neuznaný štát, ktorý bol vyhlásený začiatkom roka 1992 v Moldavsku. Ak by sme sa z pohľadu Podnesterska pozreli na to, ktoré krajiny ho uznali, tak je to Južné Osetsko, Náhorný Karabach a Abcházsko, ktoré, mimochodom, tiež nie sú uznané žiadnym štátom OSN. Napriek tomu Podnestersko vykazuje všetky prvky samostatného štátu, ako je vlastné územie, obyvateľstvo a štátna moc. Má aj svoju vlastnú menu, národnú banku a aj štátne symboly, ako je vlajka a štátna hymna. Táto republika vznikla v dôsledku krátkej vojny v rokoch 1991 – 1992 medzi moldavskou armádou a podnesterskými ozbrojenými silami, ktoré boli podporované sovietskou 14. armádou.
Podnestersko patrí medzi najlacnejšie časti Európy. Platí sa tu väčšinou podnesterským rubľom, ktorý vymeníte hocikde v bankách. Je najlepšie, ak vám neostanú žiadne ruble, lebo na Ukrajine i v Moldavsku sa ťažko vymieňajú späť.
- Doprava trolejbusmi stojí 0,10 eura
- Jedlo v priemernej reštaurácii – 3 eura
- Pirohy na trhovisku – 0,5 eura
- Kvalitný koňak – 3 eura
- Ubytovanie od 12 eur/izba
Podrobné rady na Podnestersko nájdeš tu.
A ktoré krajiny by si odporučil ty?