Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko – cestovateľské rady, tipy a itinerár

Krajiny Kaukazu patria v poslednom období medzi vyhľadávané cestovateľské ciele. Ako logicky prejsť všetky tri krajiny? Azerbajdžan, Gruzínsko a Arménsko som spojil do jednej cesty a ponúkam ti jednu z mnohých trás, ktoré sa tu dajú prejsť.

Víza

Do Arménska a Gruzínska nepotrebujú Slováci víza. Pre Azerbajdžan máme vízovú povinnosť, ktorá je dnes veľmi jednoduchá. Stačí ísť na oficiálnu vládnu stránku https://www.evisa.gov.az/en/ , kde sa dajú vyplniť online víza. Víza na 30 dní stoja 24 USD a zaplatíš ich kartou na danej stránke. Proces vybavovania je 1 až 3 pracovné dni. POZOR! Víza do Azerbajdžanu budú zamietnuté každému, kto navštívil Náhorný Karabach. (Je preto lepšie nemať napríklad žiadne facebookové statusy o návšteve Karabachu alebo mať prístup na svoj účet len pre kamarátov)

Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Čo treba vedieť pred cestou

Všetky tri dané krajiny sa dajú krásne spojiť do jednej súvislej cesty. Ale aj tú treba plánovať dopredu a vedieť niektoré skutočnosti.

  1. Arménsko a Azerbajdžan sa nemajú vôbec v láske (dlhotrvajúci konflikt o Náhorný Karabach). Medzi krajinami neexistuje žiaden hraničný prechod a preto sa musí ísť cez Gruzínsko.
  2. Ak chceš vidieť všetky tri krajiny naraz, je lepšie začať v Azerbajdžane. Ak by si išiel opačne, vstup ti nezamietnu, ale colníci dosť často nepovoľujú priniesť si z Arménska nejaký suvenír. Aj taký arménsky koňak či pohľadnica alebo magnetka z Arménska je zakázaný predmet. Naopak, arménskym colníkom je to väčšinou jedno.
  3. Arménsko nemá dobré vzťahy ani s Tureckom (Lenin daroval Turecku posvätnú horu Ararat, ktorú Arméni žiadajú späť. Takisto turecká genocída voči arménskemu obyvateľstvu počas 1. svetovej vojny.) a všetky hranice sú takmer 20 rokov zavreté. Arménsko má otvorené hranice len s Iránom a Gruzínskom. Preto ak uvažuješ o ceste ďalej do Turecka, treba ísť cez Irán (tu si potrebuješ dopredu vybaviť víza) alebo ísť naspäť do Gruzínska a cez Batumi krásne prejdeš.
Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Pohľad na Ararat z arménskej strany

Letenky

Celá oblasť má veľmi dobré pokrytie nielen nízkonákladovými, ale aj klasickými spoločnosťami. WizzAir (Gruzínsko, Azerbajdžan), Aeroflot (Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko), Austrian Airlines (Gruzínsko, Azerbajdžan, Arménsko), LOT (Arménsko),  Georgian airways z Bratislavy (Gruzínsko).

Poprípade letenky si môžeš pozrieť aj na stránke od Dušana Kráľa na www.kadetade.com

Doprava po krajine

Kaukazské krajiny investujú nemalé finančné prostriedky do infraštruktúry a kvalita ciest je každý rok lepšia a lepšia. Najlepšie cesty sú zatiaľ v Azerbajdžane a najhorše v Arménsku.

Preto sa dá za krátky čas stihnúť pomerne veľa. Každé mesto či dedina má miesto, kde stoja maršrutky, resp. odkiaľ vyrážajú. Ide o 10- až 20-miestny minivan, ktorý má na prednom skle napísané v miestnom jazyku, kam smeruje. Výhodou maršrutiek oproti autobusom a inej doprave je, že sú:

  • rýchlejšie;
  • zastavia tam, kde potrebuješ;
  • jazdia veľmi často a sú flexibilnejšie.

Maršrutky vyrážajú, až keď sa zaplnia. Keď prídeš ráno na miestne stanovište maršrutiek, do 30 minút by si mal vyraziť. Maršrutky sú takou rozšírenou formou dopravy, že miestni aj taxikári dobre vedia, kde majú stanovište. Treba povedať napríklad „maršrutka smerom do Tbilisi“ a poradia ti.

Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Maršrutka

„Spoločné taxíky“

Ide o formu osobného auta, ktoré ide vtedy, keď sa zaplní pasažiermi (4 – 5 ľudí). Ide po rovnakých trasách ako maršrutka. Táto doprava je o niečo rýchlejšia, ale niekedy aj o 1/3 až 1/2 drahšia v závislosti od lokality a smeru.

Vlaky

Všetky tri krajiny sú prepojené železničnou sieťou a sú alternatívou hlavne na nočné cestovanie, ak sa chceš prepravovať medzi mestami v noci.

Nočné vlaky premávajú na trase Baku – Tbilisi a Tbilisi – Jerevan a denné vlaky (dvakrát denne) na trase Tbilisi – Batumi.

Aktuálne informácie s cenami a s časmi nájdeš na týchto oficiálnych webových stránkach.

Gruzínsko: http://www.railway.ge/?web=0&lang=eng

Arménsko: http://www.ukzhd.am/en.html

Azerbajdžan: https://ady.az/

Ak by si chcel cestovať nočným vlakom, je lepšie spraviť rezerváciu dopredu. Vlak medzi Arménskom a Azerbajdžanom nepremáva. Musíš ísť cez Gruzínsko!

Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Vlak v Gruzínsku

Požičovňa áut

Auto sa dá požičať v každej krajine, ale napríklad pri prechode cez hranice a vrátenie auta v druhej krajine sú poplatky veľmi vysoké. Plus ak si chceš požičať auto v Azerbajdžane a chcel by si ho vrátiť v Arménsku, to je nemožné. Ak ste partička 3 – 4 ľudí a nechcete cestovať s maršrutkou, vždy sa dá dohodnúť s miestnym taxikárom.

Náhorný Karabach

Je medzinárodne neuznaný de facto štát v juhozápadnom Azerbajdžane, z ktorého 150-tisíc obyvateľov je cca 95 % Arménov . Svoju nezávislosť republika vyhlásila 2. septembra 1991, ale dodnes nebola žiadnym štátom uznaná. Jadro jej územia tvorí územie bývalej sovietskej Náhornej karabašskej autonómnej oblasti Sovietskej socialistickej republiky a z nej je odvodený aj jej názov. Väčšina územia je pod kontrolou špeciálnej podjednotky arménskej armády zodpovednej za NKR (formálne ide o armádu NKR), len asi 15 % územia NKR je pod kontrolou azerbajdžanskej armády.

Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Stepanakert – parlament, kde je aj hotel!

Ako sa sem dostať?

Treba povedať, že podmienky sa neustále menia aj pre politickú situáciu, respektíve ako sa vyvíja vojnový stav medzi Arménskom a Azerbajdžanom.

Najjednoduchší a najistejší spôsob je osobne navštíviť „PERMANENT REPRESENTATION OF THE REPUBLIC OF ARTSAKH“ v Jerevane na ulici 17 Nairi Zaryan a medzi 10.00 a 16.00 dostaneš papierik s vízami, ktoré ťa oprávňujú dostať sa do Náhorného Karabachu. Doteraz nebolo treba žiadnu fotografiu. Plus zaplatíš poplatok cca 3-tisíc dram, čo je asi 6 USD.

Niekedy sa to dá aj priamo na pozemnej hranici medzi Arménskom a Azerbajdžanom a následne sa jednoducho zaregistrovať v hlavnom meste Náhorného Karabachu v Stepanakerte na ministerstve zahraničných vecí. Tu však treba povedať, že je lepšie si vybaviť víza dopredu ako sa spoliehať na hranicu.

POZOR!!! Ak Azerbajdžan zistí (pečiatky, suveníry, fotografie, facebookový status), že si navštívil Náhorný Karabach, bude ti zamietnutý vstup do Azerbajdžanu!!!! Preto je lepšie začať výlet v Azerbajdžane a na konci navštíviť Náhorný Karabach z arménskej časti.

Nachčivan

Je to autonómna oblasť Azerbajdžanu, ktorá susedí s Tureckom, Iránom a Arménskom (hranice s touto krajinou sú uzavreté). Ide o najmenej navštevovanú oblasť Azerbajdžanu a zároveň aj najlepšie dotovanú oblasť Azerbajdžanu.

Ako sa tam viem dostať?

Z Baku – spojenie so samotným Azerbajdžanom len letecky (nakoľko medzi Nachčivanom a Azerbajdžanom je Arménsko). Lietajú sem pravidelné letecké linky 3- až 6-krát denne a let trvá 1 hodinu. Letenky pre cudzincov sú drahšie ako pre domácich – cca 80 – 100 USD.

Do Nachčivanu lietajú aj Turkish Airlines z Istanbulu.

Nachčivan má pozemné hranice s Iránom pri meste Jolfa a s Tureckom pri Igdire. Hranice medzi týmito krajinami sa prechádzajú cez deň a ide to veľmi jednoducho. Aj tu platí, že pri vstupe do Nachčivanu, ak máš pečiatku Náhorného Karabachu, bude ti zamietnutý vstup.

Rozpočet

Kaukazské krajiny patria medzi lacné destinácie. Najdrahšou krajinou je Azerbajdžan a najlacnejšou je Arménsko. Ak by si chcel navštíviť všetky tri krajiny, tak denný rozpočet bez letenky je od cca 35 eur (ak bývaš v guest house, navštevuješ pamiatky…) Ak by si chcel bývať v troch hoteloch a ste minimálne dvaja, tak rozpočet na jednu osobu a deň je od 50 eur.

Šikovnou stránkou, aby si zistil približné náklady na život v danej krajine, je tá, ktorú si vieš pozrieť na https://www.numbeo.com/cost-of-living/ . Ceny sú v miestnej mene a kurz si vieš pozrieť na http://www.xe.com/

Peniaze

Každá krajina má svoju vlastnú menu.

Amrénsko–Dram-https://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1&From=EUR&To=AMD

Gruzínsko–Lari – https://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1&From=EUR&To=GEL

Azerbajdžan-Manat- https://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1&From=EUR&To=AZN

V každej krajine sa dajú meniť eurá alebo doláre resp. je veľmi veľa zmenárni hlavne vo väčších mestách. Ak ti zostanú nejaké peniaze navyše, vieš ich vymeniť za druhú. Ak by si však chcel meniť arménsky dram v Azerbajdžane a opačne, to sa príliš nedá. Bankomaty a karty fungujú v každej krajine.

Itinerár

Riadil som sa teraz podľa toho, že mám cca 20 dní voľna  a chcem logicky prejsť všetky tri krajiny. Možnostiam treku sa budem neskôr venovať. To je na druhý článok. Tento itinerár nie je podrobný. Slúži čisto na základnú orientáciu.

1.deň: Prílet do Baku

2.deň: Prehliadka hlavého mesta Azerbajdžanu

Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Baku

3.deň: Výlet k ropným poliam, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Baku a do 70 kilometrov vzdialeného Kobustánu, kde sú petroglyfy z čias doby kamennej. Tu je najlepšie si prenajať taxík od 50 – 80 eur (treba zjednávať,  výlet je na cca 4 – 5 hodín).

4.deň: Ranný hodinový let do autonómnej oblasti Nachčivan a prehliadka mesta – všetko sa dá krásne pozrieť pešo. Samotné mesto je tak na tri hodiny.

5.deň: Odlet späť do Baku a následne presun do Šeki cca 4,5 hod. Mesto Šeki má krásne zachovaný karavanseraj („hotel“ pre obchodníkov počas hodvábnej cesty.)

6.deň: Presun k hraniciam s Gruzínskom cca 80 minút a následne presun do Signagi cca 90 minút. Táto oblasť je známa svojou vinárskou oblasťou. Ak miluješ Toskánsko, do oblasti Kacheti sa zamiluješ! Nájdeš tu nielen skvelé víno, ale aj opevnené mestečká, historické kostoly…

Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Signagi

7.– 8. deň: Jeden deň si daj na objavovanie regiónu ako kláštor Gremi či Alaverdi a druhý deň len tak s vínom s krásnym výhľadom do okolia. Na objavovanie miestnej lokality je najlepšie sa dohodnúť s miestnym taxikárom, ktorý ťa zoberie nielen na historické miesta, ale do miestnych viníc. Ver, že Gruzínsko víno patrí k prvotriednym značkám oblasť Kacheti je topka vo svete.

9. deň: Presun do hlavného mesta Tbilisi cca 95 kilometrov, cca 2 hodiny.

10.deň: Prehliadka historického centra Tbilisi, poobede do Mtskheta miestnou dopravou cca 43 kilometrov – 1 hodina.

Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko - cestovateľské rady, tipy a itinerár

11.deň: Ráno presun miestnou dopravou (ak ste skupinka ľudí, dohodnete si taxík a môžete sa zastavovať a fotiť výhľady) do mestečka Stepantsminda (153 kilometrov, cca 3 hodiny bez zastavenia), kde je výhľad na zasnežené kopce Kaukazu.

12.deň: Skoro ráno výlet či už pešo alebo miestnym džípom, ktorý si vybavíš v Kazbegi hocikde, ku kláštoru Tsminda Sameba. Poobede návrat do Tbilisi a nástup do nočného vlaku smer Jerevan http://www.railway.ge/?web=0&lang=eng.

Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko - cestovateľské rady, tipy a itinerár

kazbegi

13.deň: Vybavíš si povolenie do Náhorného Karabachu a urobíš si prehliadku mesta Jerevan. Veľmi zaujímavé prehliadky sú vo fabrike na koňak Ararat https://en.araratbrandy.com/

14.deň: Presun ku kláštoru Tatev skoro ráno (251 kilometrov, cca 4,5 hodiny), kam môžeš ísť lanovkou. Ide o prudko panoramatickú vyhliadku. Je lepšie si spraviť rezerváciu. Pozri oficiálnu stránku https://www.tatever.am/en/wings-of-tatev-aerial-roadway . Navečer príchod do Stepanakertu – Náhorného Karabachu (126 kilometrov, cca 3 hodiny). Túto cestu je lepšie naplánovať tak, že si prenajmeš auto v Jerevane alebo sa dohodneš s taxikárom.

Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko - cestovateľské rady, tipy a itinerár

Kláštor Tatev

15.deň: Prehliadka Stepanakertu, kláštora Gandzasar a mesta Šuši.

15.deň: Cesta k jazeru Sevan taxíkom. Z miestneho stanovišťa idú aj taxíky, ak sharuješ miesta. Autobus ide aj 2,5-krát pomalšie. Autom, taxíkom to spravíš za 6 – 7 hodín.

16.deň: Prehliadka jazera Sevan, kláštorov, hrobov… Tu je najlepšie ísť s miestnym taxikárom, ktorý ta zavedie na miesta, ktoré by si sám ťažko hľadal. Arméni veľmi radi robia prehliadky a hlavne hrdo poukazujú svoje národné ,,poklady“.

17. deň: Návrat domov a let naspäť.

Áno, ešte by sa sem dalo dať Gori, Batumi… tých krás je toľko, ale nie každý má toľko voľna. Vybral som itinerár, ktorý dá čo najlepší prehľad o celom regióne a je určený pre tých, čo radi spájajú krajiny do jednej cesty.

Ak by som spočítal náklady, tak takáto cesta vyjde na osobu od 590 eur (rátal som tak, že prespíš v trojhviezdičkových hoteloch, prepravuješ sa lokálnou dopravou, lietadlo do Nachčivanu, povolenie do Náhorného Karabachu…) plus hlavná letenka.

Ak by si chcel vypracovať detailnejší itinerár nielen z tejto oblasti, využi moje skúsenosti zo 167 krajín sveta.

  1. Ďakujeme za veľmi cenné rady jednak uvedené v tomto článku a taktiež priamo v rozhovore s tebou Martin, je s tebou super komunikácia. Ešte sa len chystáme na cestu, ale už teraz vieme, že aj vďaka tebe to bude perfektný zážitok 🙂

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zdieľaní