Plánovanie cesty alebo ako to robím ja

Ako si plánujem svoje cesty? Na čo netreba zabudnúť? Ako to robím ja? Samozrejme, že každý z nás má svoje vlastné pravidlá a postupy. Toto sú moje osvedčené postupy.

Plánovanie cesty alebo ako to robím ja

Cieľ cesty

Necestujem len preto, aby som si robil čiaročky. Každá cesta a krajina si ma musí niečím zavolať. Preto hľadám zmysel cesty a nejakú logiku. Či už je to po stopách Sira Stanleyho pri splave Konga, za československými legionármi alebo aj prechod cez starú obchodnú cestu – Hodvábnu cestu. Pre mňa osobne cesta naberie iný zmysel a naštudujem si nielen trasu, ale aj historické detaily. Počas cestovania takto získam prehľad o mnohých skutočnostiach a viac si zapamätám krajinu.

Plánovanie cesty alebo ako to robím ja
Za čím budem cestovať?

Napríklad, keď som pred siedmimi rokmi šiel do Strednej Ameriky za archeologickými lokalitami mayskej civilizácie, narazil som v Guatemale na slovenských archeológov, ktorí objavili významnú pyramídu. Takto som mohol prespať s nimi na vrchole pyramídy a dozvedel som sa mnoho vecí, ku ktorým som sa nemal ako dostať.

Počasie

Keď si vyberiem destináciu, postupne putujem k jednotlivým miestam, ku ktorým mám informácie. Pre mňa je najpodstatnejšie cestovať vtedy, keď je najlepšie obdobie. Nikdy necestujem v období dažďov a hurikánov, hoci sú letenky niekedy o polovicu lacnejšie. Aj keď sa počasie mení, nechce sa mi riskovať, že nebudem mať šťastie a stratím takto čas. Obdobie dažďov či hurikánov spomaľuje nielen presuny, ale aj v chudobnejších krajinách sa môže stať, že niektoré oblasti sú uzavreté. Napríklad tento rok spadli letenky na Fidži na 600 eur, ale bolo to presne v období hurikánov. Mnoho cestovateľov využilo túto lákavú ponuku lacných leteniek, ale nakoniec niektorí z nich skončili na jednom mieste, nedalo sa cestovať.

Plánovanie cesty alebo ako to robím ja
Obdobie dažďov ti dokáže znepríjemniť cestu

Moja rada: Aj keď vidíš megalacnú letenku, skontroluj si, či v tom období nie sú dažde alebo hurikány. Takisto cestovať do Ázie v čase čínskeho Nového roka (prelom januára a februára) nie je veľmi šťastné. Vtedy celá východná Ázia cestuje a ceny stúpajú do astronomických čísel a všetko je krásne preplnené.

Víza

Slovensko má 10. najsilnejší pas na svete (nepotrebujeme víza do 149 krajín sveta), no vždy si skontrolujem aktuálne vízové podmienky. Informácie zisťujem telefonicky priamo na veľvyslanectve. Teraz budem proti svojmu blogu, ale nikdy si neoveruj informácie o vízových podmienkach na cestovateľských blogoch (na mojej stránke Travelistanu vždy nájdeš odklik na dané veľvyslanectvo). Žiaden blog neupdatuje hneď najnovšie informácie. Osobne sa stretávam s tým, že niektorí ľudia „majú strach“ zavolať na veľvyslanectvo. Možno je to dané tým, že voľakedy boli veľvyslanectvá pevnosťami, kde boli všetci zamestnanci nepríjemní. Dnes je situácia iná aj vďaka tomu, že turistický priemysel je pre štát silnou finančnou vzpruhou.

Moja rada: Vždy si over aktuálne informácie a budeš vedieť z prvej ruky nielen to, čo potrebuješ na víza, ale aj koľko trvá proces vybavenia víz, akú fotografiu potrebuješ, aké potvrdenia atď.

Letenky

Každý si hľadá letenky po svojom a každý má pocit, že ten jeho systém je najlepší. Na hľadanie letenky je vždy najlepšia časová flexibilita. Ako to robím ja?

Pochopiteľne, že využívam rôzne prehliadače, ale v nich nie sú všetky letecké spoločnosti. Preto dám do uja Googla napríklad „airport departure Nadi“ a dozviem sa o všetkých leteckých spoločnostiach, ktoré, odkiaľ a kam prilietajú. Potom idem na oficiálne stránky leteckých spoločností a zistím si aktuálnu cenu.

Plánovanie cesty alebo ako to robím ja

Príklad: Minule som musel letieť z tadžického Dušanbe. Všetky prehliadače od Skyscanneru po Pelikán mali ceny za letenku do Istanbulu za cca 500 eur. Vďaka tomu, že som si zistil, čo všetko lieta z Dušanbe do Istanbulu, našiel som Tajik Air, ktorý mal cenu za 250 eur! Tajik Air v tom čase nebol v žiadnom prehliadači. Takto som napríklad našiel aj priamy let z Haiti na Bahamy, kam letím tento rok a ušetril som nielen čas (žiaden prehliadač neukazoval priamy let, všetko s prestupom v USA), ale aj peniaze (ušetril som 200 USD).

Letenkám sa venujem asi tak 30 minút a mám to. Pri letenkách sa takisto riadim tým, aby bol dobrý pomer cena : čas. Nie vždy je lacná letenka časovo výhodná.

Príklad: Letel som do Bangkoku a priamy let bol na daný termín za 380 eur. Našiel som aj letenku s Qatar Airways za 345 eur, ale kúpil som si drahšiu letenku. Dôvod? Lebo na prestup v Dohe sa čakalo cca 4 hodiny a nielenže by som stratil dokopy 6 hodín oproti priamemu letu, ale aj by som určite minul nejaké peniažky na letisku v Dohe (kávička, jedlo…) V skutočnosti by som za let s prestupom ušetril len cca 20 eur.

Očkovanie

Aj keď som bol voľakedy proti očkovaniu, po určitých skúsenostiach si dávam veľký pozor. Sám som už očkovaný na žltačku typu ,,A“ a žltú zimnicu. Počas cesty do Konga som bral prvý krát v živote aj ,,antimalariká“. Vždy si overujem momentálnu situáciu v danej krajine s odborníkmi. Viac o očkovaní sa dozvieš v nasledujúcom videu.

Bezpečnosť

Situácia vo svete sa neustále mení. Ak nerátame klasické destinácie ako Thajsko, Peru či Tanzániu a vyberiem sa do nie príliš stabilných krajín, overujem si informácie cez veľvyslanectvá daných krajín. Proste tam zavolám a spýtam sa či situácia (ako pri poslednej ceste do Konga) je stabilná. Plus sledujem každý deň správy na mnohých zahraničných webových stránkach ako BBC, The Economist či CNN.

Pri zostavovaní itineráru sa potom riadil aj tým, aby som tam mal nejaký sviatok počas ktorého ľudia oslavujú a takto zažijem niečo, čo je pôvodné. Takisto mám rád športové podujatia ako napríklad baseball v Japonsko (ide o národný šport), kriket v Indii… Proste hľadám niečo, čo sa najviac spája s danou krajinou a tak idem pod kožu danej destinácii.

Potrebuješ poradiť s cestou do sveta? Využi moje skúsenosti zo 166 navštívených krajín a vypracujem ti itinerár cesty.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.