Ako sa cestovalo v 90. rokoch?

V roku 1989 sa otvorili hranice a my sme si začali plniť svoje cestovateľské sny. Ale vieš ako sa vtedy cestovalo? Dokážeš si ešte predstaviť, že stojíš hodiny na hranici alebo na veľvyslanectve? Ako sa kupovali letenky a koľko stáli? Čo znamenala exotika v roku 1995? Radšej autobusom do Sýrie ako lietadlom? Ako sa teda cestovalo v 90. rokoch?

Víza

Vieš, že dnes máme 10. najsilnejší pas na svete? To znamená, že dnes nepotrebujeme víza do 149 krajín na svete. Ale ako to vyzeralo v 90.rokoch, keď sa otvorili hranice? Víza sme potrebovali takmer všade. Aj  Fínsko nám napríklad  zaviedlo víza a Švajčiarsko silno uvažovalo nad vízovou povinnosťou. V 1995 bolo veľmi málo krajín, kde sa dalo vycestovať s našim pasom bez víz. Bolo jedno, či si chcel ísť do USA alebo do Anglicka či Kanady, musel si predložiť obrovské množstvo papierov od výplatnej pásky až po register trestov. Čakalo sa hodiny pred ambasádou, aby ste sa dostali k úradníkovi, ktorý rozhodol, či dostanete víza.

Letenky

Dnes stačí otvoriť svoj osobný počítač a letenku si kúpiš raz-dva. A ako to bolo v 90. rokoch? Musel si ísť do niektorej z agentúr v centre mesta, aby ti vyhľadali letenku a následne si si ju kúpil. Neexistovalo nič také ako letenkové prehliadače, kde by si porovnával cenu. Ak si chcel porovnávať cenu, musel si lietať po meste ako stepný motýľ, aby si vedel, kto čo ponúka. A ani letenky nevyzerali ako dnes. Bola to vlastne taká knižočka, kde ti pri každom lete odtrhli jednu stranu. Letenku si si musel strážiť ako oko v hlave, lebo keď si ju stratil, musel si platiť pokutu aj 70 Eur (ak to prerátame na dnešný kurz).

A aby toho nebolo málo, tak pri väčšine letov si musel osobne alebo telefonicky potvrdiť dátum odchodu. Aj napriek tomu, že si mal odlietať povedzme 5. mája, 24 hodín si musel potvrdiť zamestnancom letiska, že letíš. Čo by sa stalo, keby si nepotvrdil? Mohol by si prísť o letenku. Že je to nelogické? Nuž, taká bola doba. A ešte si predstav, že neboli mobily alebo internet a musel si volať z telefónnych búdok.

Ako sa cestovalo v 90. rokoch?

Rada pred bankou, aby sme si vymenili rakúske šilingy

Ako sa cestovalo v 90. rokoch?

Takto vyzeral pas v 90.rokoch

Koľko stáli letenky?

V 90. rokoch sa platilo slovenskou korunou a priemerné platy boli okolo 7000 – 15 000 SK. Ak si chcel letieť do New Yorku, letenka stála v priemere 38 000 SK, do Thajska cca 25 000 SK a do Austrálie aj 50 000 SK. V rámci Európy, keď si letel do Paríža, letenka bola okolo 12 000 SK. Áno, vtedy neexistovali žiadne nízkonákladové spoločnosti, ale servis na palube lietadla bol niekedy lepší ako je dnes. Keď si povedal, že letíš na dovolenku lietadlom, spoločnosť na teba pozerala ako na niekoho 😊 Môj úplne prvý let bol v roku 1998, keď som mal 18 rokov a letel som do Izraela. Letenka stála 17 000 SK, a to sa kamaráti čudovali, kde som tak dobrú cenu dostal….

Ako sme teda cestovali, keď letenky boli tak drahé?

Ak sa dalo, išli sme autobusom aj do tých najvzdialenejších krajín. Napríklad, ja som cestoval obyčajnou neklimatizovanou karosou do Sýrie a Jordánska. To bolo v roku 1997! Letenky boli za 30 000 SK a autobusom sa to dalo spraviť za 12 000!!! Koľko to trvalo? Štyri dni a štyri noci cez divoký Balkán. V tom autobuse by ste našli nielen batôžkárov, ale aj slovenských profesorov a riaditeľov bánk. Cestovanie bolo vtedy extrémne drahé! Jedna slovenská cestovná kancelária ponúkala autobusový zájazd do Indie. Koľko to trvalo? 40 dní a vypredávalo sa to ako teplé rožky.

Ako sa cestovalo v 90. rokoch?

Takýmto autobusom sa cestovalo aj do Sýrie

Čo sa myslelo pod pojmom exotika?

Dalo by sa povedať, že všetko za hranicami. V roku 1990 to bola Viedeň a hlavne ulica Mariahilfer Straße, kde davy Slovákov nakupovalo všetko. Ale že všetko. Od 1992 bol veľkým hitom Paríž. Samozrejme, že 99 % Slovákov cestovalo autobusom. Keď som povedal v škole, že som bol v Paríži, učitelia na mňa pozerali, ako keby som prišiel zo Severného pólu. Od 1995 sa Slováci rozcestovali – samozrejme autobusmi – do Španielska (Lloret de Mar – cesta trvala 30 hodín), Taliansko (Bibione) alebo Grécko. Podotýkam, že to si vtedy mohla dovoliť stredná trieda a patrilo to medzi veľmi drahé dovolenky. O takom Thajsku sa nám ani nesnívalo. Bolo to veľmi vzdialené. Až na prelome tisícročia sa začalo cestovať do Thajska, ale to bolo pomaly pre tých, čo si pekne zarobili.

Ako sa cestovalo v 90. rokoch?

Sen menom Bibione !

Ako vyzerali hranice?

Dnes len jemne pribrzdíš na hranici medzi Slovenskom a Rakúskom, ale nik ťa nekontroluje. Pamätám si, že keď sa otvorili hranice po 1989, tak bola rada od hranice v Kitsee až po dnešný prezidentský palác! Všetci sa chceli ísť pozrieť tam von. Celá Bratislava sa vyšla pozrieť do neznámeho Rakúska. Pre miestnych v Rakúsku to musel byť šok, keď videli tú masu ľudí v tyrkysových šuštákoch a ladvinkách.

Na hranici sme museli komplet všetci vystúpiť a sem-tam vybrali pár ľudí z autobusu, ktorých aj v oddelenej miestnosti vyzliekli, či sa niečo nepašuje. A verte, že vtedy Slováci pašovali všetko možné od elektroniky po cigarety. Ja som osobne neznášal hranice na Balkáne. Napríklad Rumunsko a Bulharsko bola priemerná čakacia doba 8 hodín, a to si musel ešte dať nejaké všimné. Ešte v roku 2004 som sprevádzal autobusový zájazd do Sýrie a na hranici medzi Rumunskom  a Bulharskom sa nechalo 400 USD, a vtedy hodnota 1 USD bola cca 52 SK!!!

Ako sa cestovalo v 90. rokoch?

Čakať na hranici aj 5 hodín? Žiaden problém

Cestovanie v 90. rokoch bolo bláznivé. Keď to porovnám s dneškom, tak sa len usmievam. Žiaľ, všetky tieto vymoženosti ako otvorené hranice, bezvízový styk či jednoduchý nákup leteniek berieme ako niečo normálne. Vážme si, že žijeme v dobe, kedy je všetko jednoduchšie, a hlavne máme extrémne veľa možností, o ktorých sa nám v 90. rokoch ani nesnívalo.

Hľadáš cestovateľské rady, tipy a itinerára do viac než 50 krajín sveta? Pozri sem

Potrebuješ poradiť s cestou do sveta? Využi moje skúsenosti zo 165 krajín, ktoré som precestoval. Info nájdeš na http://travelistan.sk/konzultacie-s-travelistanom/

  1. Kristina Kmety says:

    Tak to ste celkom dobre obišli na Rumunsko – Bulharskej hranici :), lacno… a tie čakacie doby poznám doteraz….na veľkonočný pondelok keď som odchádzala späť na Slovensko z Rumunska čakala som na hranici 5 hodín! Podotýkam, bolo to tento rok…

  2. Miroslav says:

    Somarina… letenka s Košíc do Kalových varov 360 Kčs v r. 1979, s Košíc do Rumunska 1200 Kčs v r. 82… vlastná skúsenosť…

  3. No a to ako sa cestovalo ešte pred pádom komunizmu to bolo ešte zaujímavejšie. Devízový prísľub, vycestovacia položka kt ti museli dať policajti a potom samotné víza. Samozrejme väčšina sa dala vybavovať v Prahe a na jedny víza sa čakalo mesiac. A potom keď sa chodilo cez hranice sa nesmelo mat viac peňazí ako na devízovom prísľube. Pamätám si ako sme takto cestovali s rodicmi do Juhoslávie a Grécka starou škodovkou s prívesom a max rýchlosťou 90km/h….samozrejme bez klímy….a ako detská sme objavili prvý duty free shop v Grécku kde mali plechovky Coca-Cola a fanty a rôzne “značkové” čokolády. Sme sa nevedeli vynadivat na tie veci kt sú dnes už úplne normálne. Bývali sme v stanoch a so sebou sme si nosili jedlo a plynovú bombu na zohrievanie jedál. A zavistne sa pozerali na zapadnarov ako chodia jesť do restik keď my sme jedli take jedlo z konzervy…..ale aj napriek tomu mám z týchto dovoleniek najkrajšie spomienky! bolo to fakt iné dobrodružstvo ako dnes….

  4. Veronika says:

    Super popsaná devadesátá léta, přesně tak si je pamatuji. V roce 1996 jsme sehnali letenky do Sýrie za ca. 9000Kč, tak jsme jich využili. Čechů jsme v Sýrii potkali dost, ale my jsme byli jediní, kdo do země přiletěl, ostatní hezky autobusem přes Turecko. Jen bych poopravila, že nejhorší hranicí na Balkáně byla vždy madˇarsko-rumunská/jugoslávská. V roce 1993 21 h čekání na maďarské straně, rumunskou jsme přejeli, ani jsme nevěděli jak. V roce 1996 z Bulharska přes Srbsko do Maďarska, srbská strana v pořádku, maďarská v noci, celník v noci vlezl do autobusu, kde bylo vydýcháno, začal se dusit, ihned vystoupil a my všichni s pasem také. On si ho hned u dveří vybral, když všichni vystoupili, zkontroloval autobus, pak nás všechny nahnal zpět do toho nedýchatelného autobusu, zakázal nám vystoupit a 3 hodiny někde kontroloval pasy a plný autobus cestujících stál opodál a lidé ani nesměli vstoupit. I teď za EU a schengenu je maďarská hranice ta, kde se stráví nejvíce času, v roce 2012 při cestě z Bulharska, 1 hodina na maďarské hranici, kde jsme byli jediným autobusem.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zdieľaní