Je to strašné alebo pekné? Umiestnill som obrázky s popisom na náš Facebook, Instagram aj inam a spýtal sa ľudí. Dalo by sa povedať, že pri tejto kontroverznej stavbe sa sledovatelia rozdelili na dva tábory. Jeden by tam nešiel ani za boha a národ a druhý by tento výtvor videl veľmi rád.
Asi najlepšie to vystihol môj známy, ktorý sa venuje dizajnu: „Z hľadiska vkusu ide o niečo strašné. Pripomína to orloj v Starej Bystrici. Je to gýč, ktorý však priťahuje veľké masy ľudí.“
Zlatý most je 150 metrov dlhá stavba pre chodcov v letovisku Bà Nà Hills neďaleko Da Nang vo Vietname. Spája stanicu lanovky so záhradami a poskytuje široký výhľad. Most má dve obrovské ruky vyrobené zo sklenených vlákien a drôteného pletiva, navrhnuté tak, aby vyzerali ako kamenné ruky, ktoré podopierajú štruktúru.
Klientom projektu bola Sun Group. Most navrhol TA Landscape Architecture (patriaci pod Univerzitu architektúry v Hočiminovom meste) so sídlom v Hočiminovom meste. Zakladateľ spoločnosti Vu Viet Anh bol hlavným dizajnérom projektu, projektantom mosta sa stal Trần Quang Hùng a manažérom dizajnu Nguyen Quang Huu Tuan. Výstavba sa začala v júli 2017 a bola dokončená v apríli 2018. Most bol otvorený v júni 2018.
Podľa mňa ide o vietnamský Disneyland, ktorý kladiem na rovnakú úroveň ako Las Vegas alebo Macau. Priznávam, že spomenuté miesta považujem za niečo nevkusné a už by ma tam nikto nedostal, ale zasa rozumiem, prečo to ľudí láka. Ako Las Vegas imituje niečo v strede ničoho, aj Zlatý most s celým komplexom imituje západnú civilizáciu. „Mnoho Vietnamcov nikdy nevycestuje do Európy, preto to tu tá spoločnosť vytvorila,“ vraví mi môj vietnamský známy, ktorý berie svojich klientov na motorky. „Osobne sa mi to nepáči, lenže domáci si chcú splniť svoj cestovateľský sen.“ Tak trochu mi to zapadne do celkového kontextu. Určite ste zachytili správy o mnohých umelých čínskych mestách, ktoré boli vybudované len tak niekde v Číne. Podobne je to v Macau, kde je najviac kasín na svete, respektíve dosahujú najväčší zisk. Las Vegas je oproti Macau chudobný príbuzný. Toto je taký malý prienik do východoázijskej duše.
Mne sa to nepáči a žasnem, ako na malom priestore bojuje o moju pozornosť francúzsky hrad, zámok a iné známe európske stavby. Poviem si v duchu, že vlastne chápem, ale keď vojdem dovnútra, nič tam nie je! Jednoducho potemkinovská dedina, ktorá má potešiť len na prvý pohľad. Pre mňa je to festival premrhaných peňazí.
Dajme však priestor aj druhej strane, ktorá to chce naozaj vidieť. Naša klientka Desana to povedala takto. „Viem, že to tu je. Keby sme sem nešli, bude ma to mrzieť a budem mať pocit, že mi niečo ušlo. Teraz viem, že jedna návšteva bohato stačila. Na druhej strane som rada, lebo mi to ukázalo druhú stranu Vietnamu.“
Túto stavbu najviac preslávili fotografie na Instagrame a všetci sme sa zhodli: Kto sem príde len pre takú fotku, bude sklamaný. Instagram je tiež taký umelý priestor, kde mnohí ľudia (nie všetci) ukazujú známe miesta, ale často v nereálnom vizuálnom prevedení. Fotka, kde som len ja a most? To je taká bláznivá predstava ako mať fotku len ja a Tádž Mahál. Môže sa to podariť, ale šanca je veľmi nízka. „Toto miesto ma totálne sklamalo, odchádzam,“ započujem rozhovor jednej francúzskej turistky, ktorá sem prišla tiež len na základe jednej naaranžovanej fotografie na sociálnej sieti.
Na záver: Názor si môže urobiť každý z nás. To, čo je pre mňa norma, nemusí byť normou pre druhého. Jedno je však isté. Toto miesto bude o pár desaťročí opusteným miestom a neprežije – ako neďaleký známy Hoian, ktorý ja považujem za najkrajšie mesto vo Vietname. Toto miesto mi dotvorilo mozaiku menom Vietnam. Je to ako film, ktorý je pekný ako vizuálny efekt, ale o pár týždňov si nebudete pamätať jeho dej.
Chcete s nami vycestovať do sveta? Pozrite si našu ponuku
Máte otázky na článok „Zlatý most vo Vietname. Krása alebo gýč?“ Dajte do komentu a radi uverejníme