Je krásny, jasný deň. Okolo nás je však prítmie. Vegetáciou svetlo prakticky nepreniká. Niekoľko lúčov poobedného slnka sa len s námahou prediera cez husté koruny stromov. Všade zvuky. Cikády, vtáky, žaby, hmyz. Zašelestia listy a nad hlavou sa vám prehupne niekoľko opíc. Džungľa. Máte pocit, že ste niekde v Amazónii, ale za naozajstným zážitkom z divých nedotknutých tropických lesov pritom nemusíte putovať tak ďaleko. Vitajte v thajskej džungli!
Thajsko. Krajina úsmevov, azúrového mora, bielych pláží a zlatých chrámov. Samozrejmá dovolenková voľba pre oddych a relax nejedného Európana. Mnohí sa však tejto krajine vyhýbajú, pretože je tu vraj priveľa turistov a okrem pláží a samozrejmých turistických atrakcií možno len máločo vidieť. Tu sa však ukrývajú aj iné exotické a menej frekventované skvosty. Najlepším príkladom je najstarší kus džungle na pevnine juhovýchodnej Ázie, národný park Khao Sok, jeden z najkrajších prírodných parkov juhovýchodnej Ázie a jednoznačný skvost thajskej prírody. Je to prastarý a zachovaný les, pozostatok niekdajšieho obrieho pralesa, ktorý sa ťahal cez celé južné Thajsko až do Malajzie a mohol pokojne konkurovať spomínanému Amazonu.
Najväčšie kvety na svete
Vápencové útesy porastené bujnou vegetáciou sa tu týčia nad okolitou krajinou do výšky niekoľkých stoviek metrov a ukrývajú malý stratený svet, zachovaný práve vďaka svojej odľahlosti a hustote miestnych lesov. Aj vďaka tomu tu nájdeme napríklad najväčší druh kvetu na svete – rafflesiu. Rafflesia kerii je mohutný kvet, ktorý môže mať priemer až meter a vážiť aj sedem kíl. Väčšina ľudí si ju spája s exotickými a málo prístupnými končinami Bornea alebo Sumatry. Len málokto vie, že ju môžete nájsť aj tu, uprostred turisticky rozvinutého Thajska. Nerastie síce priamo pri ceste, musíte si pohľad na túto čudne páchnucu, zvláštnu rastlinu zaslúžiť a vyštverať sa niekoľko stoviek metrov po príkrych svahoch miestnych hôr, ale nikde inde na svete sa k nej nedostanete jednoduchšie.
Opičie rodiny
Rafflesia je možno ikonou národného parku Khao Sok, ale určite nie jedinou kuriozitou, ktorú tu nájdete. Keď vojdete do hustého a vlhkého prítmia tropického pralesa, ihneď vás obklopí život. Aj okolo vyšliapaných cestičiek sa to len tak hemží hmyzom a rôznymi malými plazmi. „Tuto býva tarantula,“ ukazuje nám sprievodca nenápadnú dieru v svahu obrúbenú pavučinou. „Teraz je skrytá, ale ak budeme mať šťastie, večer ju uvidíme.“ Jašterice a žaby po chvíli prestanú byť zaujímavé, cestu nám skrížia každú chvíľu. Koruny stromov nad našimi hlavami vytvárajú doslova strop. Zrazu sa v ňom pohne lístie. „Opice,“ potichu povie sprievodca. „Máme šťastie, asi celá rodina langurov,“ konštatuje, keď nám doslova nad hlavami preskakujú čierne opice s chlpatými hlavami, sympatickým výrazom a zvedavými čiernymi očami. „Je podvečer, hľadajú si miesto, kde budú nocovať,“ dodáva sprievodca. Okrem langurov by sme tu našli makaky, ale aj ohrozené gibony.
Symfónia života
Podvečerná prechádzka džungľou nás vedie cez hustý podrast okolo obrích bambusov k rieke. Aj keď to okolo nás vyzerá ako dokonalá divočina, sme vlastne v malej časti lesa, kam sa možno dostať, ozrejmuje náš sprievodca. „Väčšina parku je neprístupná, aby sme nerušili zvieratá, toto je hlavne ich priestor a my sem chodíme na návštevy.“ Úprimne – stačí aj táto „turistická“ džungľa. Ako sa postupne stmieva, zapíname čelovky a život okolo nás akoby zhustol. Vidíte menej a počujete viac. Obklopuje vás neuveriteľná zmes zvukov, neviete, čo sa to ešte pripojilo k cikádam a žabám. Je to lesný orchester, ktorý hrá len pre vás a oživuje hlbiny džungle. Cicavce spia, teraz ožíva hmyz. Tarantula vylieza z úkrytu a na jeho okraji striehne na korisť. Nebojte sa, o turistov nemá záujem. Okolo vás lietajú nočné motýle a pod skalami sa hemžia stonožky. Je to symfónia života.
Vápencový kras
Okrem skvostnej džungle ukrýva Khao Sok aj krasový park s dramatickými vápencovými útvarmi, ktoré môžu konkurovať krajinkám na čínskych maľbách. Nájdeme ich okolo rozsiahleho umelého jazera Cheow Lan. Táto priehrada postavená v 80. rokoch vo vtedy neprístupnom kúte južného Thajska dokonale zapadla do miestneho biotopu a v dnešnej dobe je neoddeliteľnou súčasťou miestnych lesov. Džungľa na brehoch jazera susedí s vodou a prakticky ak kdekoľvek vystúpite na breh, ste zrazu v najhustejšom lese.
Vtáky, slony, varany
Nájdeme tu napríklad fotogenické zobákorožce, nádherné vtáky, ktoré ráno prelietajú nad pokojnou hladinou rozľahlého jazera, akoby chceli všetkým ukázať svoje typické obrovské zobáky. Sem chodia po dúšok vody divé slony, ktoré inak sídlia na horských svahoch. Jazero je posiate ostrovčekmi a vápencovými homoľami vystupujúcimi z vody ako dramatické veže. Niektoré skrývajú vo svojich útrobách malé jaskyne. Tu žijú miestne thajské varany a netopiere. Podobne ako džungľa okolo, aj jazero Cheow Lan prekypuje životom a stačí sa ním pár hodín plaviť, aby ste si užili prenádhernú scenériu a videli exotický les v jeho kráse.
Thajsko je populárne – a je na to niekoľko dobrých dôvodov. Nejde len o spomínané nádherné pláže alebo zaujímavú kultúru. Je to aj často prehliadaná thajská príroda. Sú to rafflesie skryté hlboko v lesoch, slony motajúce sa v džungli, exotické vtáky a dramatická krajina. Vitajte v thajskej džungli, v národnom parku Khao Sok, v perfektnej alternatíve na spestrenie každej cesty do krajiny úsmevov. Odporúčame začať plánovať, lebo teraz je ideálny čas!
Do národného parku Khao Sok sa môžete pozrieť aj s naším zájazdom Thajsko – Džungľa a more.
Hustý bambusový porast Opice v bambusoch Turistická cestička
Praktické informácie
Národný park Khao Sok nájdeme na juhu Thajska v provincii Surat Thani. Vieme sa sem dostať autom z letiska Surat Thani asi za dve hodiny. Pohodlne sa sem dopravíme aj z populárneho letoviska Krabi, ktoré je vzdialené štyri hodiny cesty. Neďaleko národného parku je more (asi 30 – 40 minút jazdy) a menej navštevované pláže letoviska Khao Lak. Ubytovať sa dá aj na jazere Cheow Lan v plávajúcich hoteloch, väčšinou na trojhviezdičkovej úrovni. Ubytovanie podobnej kvality nájdeme aj v džungľovej časti parku. Nájdete tu, samozrejme, jednoduché a lacné hostely, ale aj pár hotelov vyššej kategórie. Ideálny čas na návštevu je od novembra do marca, keď kvitnú najväčšie kvety sveta, rafflesie. Vtedy je aj najlepšie počasie a málo dažďa. Najlepšia sezóna vôbec je december, január a február.