Pôvodne sme plánovali našu cestu na Island trajektom z Dánska s menšou prestávkou na Faerských ostrovoch, ale bohužiaľ, táto alternatíva sa z časových a finančných dôvodov neuskutočnila. Náš výlet sme teda absolvovali letecky v pätici na prelome mesiacov máj – jún 2014. Leteli sme z budapeštianskeho letiska s prestupom v Berlíne na medzinárodné letisko Keflavik na Islande, kde sme si vyzdvihli auto. Keďže len hlavné islandské cesty sú spevnené, vybrali sme 4×4 Suzuki Grand Vitara, ktoré sa ukázalo ako veľmi dobrá voľba. Pôvodne sme mali plán zostať pár dní v Reykjavíku a prejsť len južnú časť Islandu. Chceli sme viac času stráviť mimo auta, ale islandské počasie nám hneď na začiatku otočilo všetky plány hore nohami. Kvôli veľmi daždivej predpovedi sme teda ostali pár dní v hlavnom meste a potom vyrazili na klasický okruh po ceste č. 1 okolo celého ostrova.

Na Islande je úžasné, že krajina sa mení každou minútou. Od vulkanických sivých kopcov cez lávové a snehové polia do krásnych zelených lúk, cez ľadovce, nespočetné vodopády a termálne jazierka.  Keďže sme prišli na Island ešte pred začiatkom hlavnej turistickej sezóny, nemohli sme absolvovať 54 km dlhú pešiu túru Laugarvegur (Cesta horúcich prameňov), ktorá sa nachádza v pohorí Landmannalaugar, a to kvôli snehu. Namiesto nej sme zvolili Fimmvörðuháls trek, ktorý začína v Thorsmorku, prechádza medzi sopkami Eyjafjallajökull a Mýrdalsjökull a končí v Skogare. Trek je dlhý cca 26km, my sme ho zvládli za 1 deň, ale bola to riadna makačka. Pár kratších trekov sme mali v národnom parku Vatnajökull, kde sa okrem najväčšieho európskeho ľadovca nachádza aj nádherná ľadovcová lagúna Jökulsárlón. Na severe Islandu nás zaujalo okolie jazera Mývatn, lávové polia Dimmuborgir a Hverir a vodopády  Goðafoss a Dettifoss. Na juhu sme si nemohli nechať ujsť čiernu pláž Reynisfjara s čadičovými stĺpmi a  Mys Dyrhólaey. Aby sme preskúšali aj 4×4 pohon, vybrali sme sa na chatu Jöklasel, na ktorú je možné sa dostať iba terénnym vozidlom. Okrem toho sme museli absolvovať aj „povinný“ Golden Circle, ktorý zahŕňa údolie Þingvellir, Geysir a vodopád Gullfoss.

Island odporúčame hlavne všetkým milovníkom prírody, ktorí sa nenechajú odradiť nepriaznivým počasím. Stojí to za to!

Pár tipov na cestu:

  • Ak by ste zvolili variantu trajektom z Dánska, môžete skúsiť pozrieť tu http://www.smyrilline.com/. Ak chcete brať na Island vlastné auto, myslite na to, že hlavný okruh okolo ostrova je normálna asfaltová cesta, ale budete limitovaní, ak z nej budete chcieť zísť niekam hlbšie do vnútrozemia. Cesty sú nespevnené a veľakrát je potrebné prebrodiť aj nejaký ten potok. Nás požičanie auta na 14 dní vyšlo 840 eur, čiže na osobu 168 aj s kompletným poistením. Okrem toho odporúčame auto rezervovať dopredu cez internet a porovnať ceny viacerých požičovní.
  • Island patrí k tým drahším destináciám, ale dá sa to zvládnuť aj za rozumné peniaze. Odporúčame si zobrať stany a spacáky a spávať v kempoch, dokonca aj v Reykjavíku majú jeden. Okrem toho sme si priniesli varič a nakupovali suroviny na varenie, najmä v supermarketoch Bonus, niektoré potraviny boli dokonca lacnejšie ako na Slovensku. V reštaurácii sme jedli len raz, a to v hlavnom meste, jeden obed nás vyšiel na osobu cca 20 eur. Samozrejme, plynové bomby k variču sme dokúpili na mieste.
  • Určite si vezmite poriadne nepremokavé veci, najmä bundu a topánky. Ak plánujete treky a bude tam sneh, určite si vezmite krém na opaľovanie a ideálne aj slnečné okuliare. Aj keď je slniečko na Islande zubaté, v kombinácii so snehom vie pekne spáliť
  • Odporúčame veľmi netradičné ubytovanie v dedinke Stöðvarfjörður. Ide o kostol, ktorý sa nevyužíva, a tak z neho spravili súkromné ubytovanie, hlavne pre turistov. V kostole nájdete kazateľnicu, kostolné lavice aj oltár, ale aj kuchynku a postele. Po prvom šoku sa vám tam určite bude páčiť.  http://www.uniqhotels.com/kirkjubaer-church.
  • Navštívili sme aj termálne kúpalisko Blue Lagoon, ktorá však patrí k drahším atrakciám na Islande. Lacnejšou alternatívou by mohlo byť termálne kúpalisko v Reykjavíku, ktoré sa nachádza kúsok od kempu a stojí neporovnateľne menej. http://www.visitreykjavik.is/laugardalslaug
  • Na Islande sa dá skoro všade platiť platobnou kartou, dokonca aj v kempoch zašitých ďalej od hlavnej cesty, takže nepotrebujete veľkú hotovosť.

Autor textu a videa: Nikoleta Valovičová        

Autor cover fotografie: Tomáš Vasilik

Zdieľaj tento článok