Názov Hongkong v doslovnom preklade znamená „voňavý prístav“. Dnes by ste tu už ťažko hľadali koreniny, podľa ktorých mu dali meno. Nahradili ich komodity a elektronika. Hongkong sa z malej prístavnej dediny stal finančnou a obchodnou metropolou východnej Ázie. Zároveň si vyslúžil aj novú prezývku – vertikálne mesto.
Prvý dotyk s Hongkongom vo vás môže zanechať zmiešané pocity. Je toto tá slávna finančná metropola? Úzke ulice, masy ľudí, stánky s rýchlym občerstvením, bambusové lešenie, trhy… Nie je to predsa moderné mesto, ako si ho Európan predstavuje. Prechádzate sa po pevninskej časti Kowloone a ste na pochybách. Vtom sa všetko po príchode do Viktóriinho prístavu zmení. Uvidíte legendárnu panorámu mrakodrapov na ostrove Hongkong. Zrazu si uvedomíte, že ste naozaj správne. Áno, ste v Hongkongu, v Hongongu z Vašich predstáv. No už viete, že Hongkong nie sú len slávne mrakodrapy, ale aj malé uličky. Je to mesto mnohých tvárí. Nebolo by také jedinečné, ak by mu chýbal lesk finančných centier na ostrove, patina jeho povestných megalomanských sídlisk či sláva jeho prístavu alebo atmosféra budhistických chrámov. Bez jedného či druhého by to už nebolo neuveriteľné atmosférické mesto.
Hong Kong Island – vertikálny život
Najslávnejšou časťou Hongkongu je určite Hong Kong Island. Nájdeme tu najviac mrakodrapov. Ide o najhustejšie obývané miesto na Zemi. Na kilometer štvorcový tu žije neuveriteľných vyše 30,000 obyvateľov. Inak povedané na niekoľkých kilometroch tu žije až 1,5 milióna ľudí. Všetky veci sú tu poschodové. A to doslova. Hovoríme o desiatkach poschodí. Vyše polovica obyvateľov žije alebo pracuje nad 14. poschodím. Dokonca aj električky sú poschodové.
Ostrov je zároveň najstaršou časťou mesta. Neočakávajte však historické mesto. Pár budov sa zachovalo, no dnes sú tu mrakodrapy. Pekne jeden na druhom. A ak už miesto nie je, miestni si ho vytvoria. Ako? Zasypú more. Nájdete tu najdrahšie pozemky na planéte. Za jeden meter štvorcový nezastavanej plochy zaplatíte na niektorých miestach aj 100,000 dolárov. Do stavieb sa tu investujú stovky miliónov. Stále dbajú aj na tradičné umenie geomancie, Feng Šuej. Dokonca podľa neho nadizajnovali aj niektoré mrakodrapy.
Tradície žijú
Ostrov Hongkong však nie sú len mrakodrapy. V ich tieni nájdeme niekoľko tradičných ulíc pripomínajúcich koloniálne časy. Exotické mená ako Hollywood Road, Des Voeux Road alebo Queen’s Road odkazujú na obdobie pred rokom 1997, keď bol Hongkong britský. Najvyšší vrch sa dodnes volá po kráľovnej Viktórii (Victoria Peak) a jazdí na neho tá istá lanovka od roku 1888. Aj na samotný ostrov sa dostanete historickým hviezdnym trajektom z konca 19. storočia. Dnes už tento odkaz slúži skôr na okrasu. Pripomína časy dávno minulé.
Kowloon – epicentrum života
Ak je ostrov Hongkong najtradičnejšou a zároveň najmodernejšou časťou mesta, Kowloon je pulzujúcim centrom súčasného čínskeho života v meste. Na tento polostrov rozšírili mesto, keď na ostrove už nebolo dosť miesta. Kowloon má o niečo menej mrakodrapov, no o niečo viac malých čínskych uličiek. Namiesto výstavných panorám a nekonečných presklených fasád sa tu nahrádza strohá a funkčná architektúra, ktorá slúži potrebám miliónov obyvateľov mesta. V Kowloone býva a žije väčšina zo 7 miliónov Hongkončanov. O tejto časti mesta môžeme hovoriť ako o živej a farebnej metropole, kde precítite esenciu mesta. Chcete slávne trhy, pouličné občerstvenia, fakeové výrobky či šmelinu? To všetko nájdete na Kowloone v známych častiach ako Mong Kok alebo Tsim Sha Tsui.
Zelené pľúca
Hongkong pozostáva z 300 ostrovov, ale len centrálna časť je naozaj husto zastavaná. Stačí opustiť stred mesta a vybrať sa na ostrov Lantau. Nájdete tu živú prírodu a pôvodné dediny. Lantau je rozlohou väčší ako ostrov Hong Kong, no žije tu „len“ 200 000 obyvateľov. Vravia mu aj ostrov prírody v betónovej džungli veľkomesta. Mnohí si sem chodia oddýchnuť od ruchu mesta. Nájdete tu niekoľko prírodných rezervácií, rybársku dedinu a turistické chodníky. Celému ostrovu dominuje 34 metrov vysoká socha Buddhu, ktorá spolu s budhistickým chrámom dozerá na pokoj gigantickej finančnej metropoly.
Hongkong ako zážitok
Počas prechádzania ulicami Hongkongu je najlepšie detailne sledovať okolie. Na prvý pohľad si možno poviete, že ho spoznáte za dva dni, no v skutočnosti nikdy neviete, čo tu uvidíte. Dôležitá nie je len jeho architektúra, ale aj atmosféra a unikátne spojenie starého a nového, koloniálneho a čínskeho, ľudského a prírodného. Hongkong je skratka zážitok. A doceníte ho až vtedy, keď si ho naplno vychutnáte.
Najznámejšie atrakcie Hongkongu:
- Victoria Peak: Najvyšší vrch ostrova Hong Kong s panoramatickým výhľadom na mesto. Nájdete ho na ostrove Hong Kong Island a dostanete sa sem lanovkou Peak Tram zo stanice Garden Road.
Presná lokalita - Star Ferry: Historický trajekt z 18. storočia poskytujúci prepravu medzi Hong Kong Island a Kowloon. Má terminály aj na Hong Kong Island a aj na Kowloone. Najznámejšie terminály sú Central (Hong Kong Island) alebo Tsim Sha Tsui (Kowloon). Presná lokalita
- Man Mo Temple: Jeden z najstarších chrámov v Hongkongu zasvätený bohom literatúry a vojny. Nájdeme ho na Hollywood Road, Sheung Wan, Hong Kong Island. Najlepšie sem prejdete zo stanica metra. Sheung Wan je asi za 10 minút pešo. Presná lokalita
- Temple Street Night Market: Populárny nočný trh v Kowloone s množstvom stánkov so všetkým možným od suvenírov až po falošné značkové oblečenie, reštaurácie s pouličným občerstvením a morskými plodmi. Trh nájdete na Temple Street, Yau Ma Tei, Kowloon a najlepšie sa sem dostanete zo stanice metra Jordan alebo Yau Ma Tei.
Presná lokalita - Big Buddha (Tian Tan Buddha): 35 metrov vysoká bronzová socha Buddhu nachádzajúca sa v príjemnej prírode na ostrove Lantau. Nájdeme ho v dedine Ngong Ping, Lantau Island. Najlepšie sa sem dostanete metrom na Tung Chung a odtiaľ lanovkou Ngong Ping 360 z Tung Chung. Presná lokalita
Ak by ste sa zaujímaš o veľké mestá, tak viac inšpirácie nájdeš v článku o mestských divoch sveta. Ak by ste sa chceli pozrieť do sveta s nami, pozriete si naše zájazdy.