Je dôvodom zrušenia vízovej povinnosti blížiace sa EXPO 2017 v Astane?

Áno. Ľudia na Slovensku totiž Kazachstan málo poznajú a návštevníci EXPO 2017 môžu vďaka 30-dňovému bezvízovému režimu cestovať po krajine a spoznať ďalšie miesta v Kazachstane. Bezvízový styk na 30 dní neplatí iba pre tento rok, bol zavedený na neurčito.

Medzinárodné výstavy EXPO sa zvyčajne venujú konkrétnej téme. Čo bude hlavnou témou tohtoročnej výstavy?

EXPO v Astane bude prvé EXPO v histórii venované zelenej energii. Stredobodom pozornosti budú alternatívne zdroje energie: veterná, vodná, slnečná, geotermálna, jadrová a energia z biomasy. Poukáže sa aj na tradičné zdroje energie, akým je napríklad uhlie, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie. Jednotlivé krajiny predstavia svoje know-how v tejto oblasti, najlepšie a najrozvinutejšie postupy a spôsob, ako zabezpečiť bezpečné a udržateľné zdroje energie, primeranú kvalitu životného prostredia a zníženie znečistenia ovzdušia. Z technologického hľadiska to bude veľmi zaujímavá výstava.

Veľvyslanec Kazachstanu: EXPO 2017 zrušilo víza

Astana sa pripravuje na medzinárodné podujatie EXPO 2017

Staršia generácia si pamätá ako hlavné mesto Kazachstanu Alma Atu, dnes Almaty. Koncom roku 1997 sa hlavným mestom stala Astana (vtedy ešte nazývaná Akmola). Prečo bolo hlavné mesto presunuté?

Almaty sa nachádza na seizmickom zlome, takže jeho poloha je relatívne nebezpečná. Navyše z geografického hľadiska bolo príliš na okraji krajiny, a z niektorých častí krajiny zle dostupné. Z hľadiska postupného rozvoja má lepšiu polohu Astana, je viac v centre krajiny. Ďalším dôvodom bol väčší rozvoj v oblasti Astany. V Almaty sa už nedalo počítať s ďalším rozvojom, najmä z dôvodu smogu a nezdravého prostredia. Je pravda, že Almaty bolo a stále je obchodným a kultúrnym centrom, ale nemá dostatočne zdravé prostredie. Okrem toho nové mesto je aj novým symbolom pre rozvoj.

Ktoré mesto je Vám osobne sympatickejšie? Almaty či Astana?

V Almaty som vyrastal a študoval, ale už od roku 1998 som pôsobil v Astane, v našom novom hlavnom meste. Je to najnovšie hlavné mesto na svete a mám ho radšej, ako Almaty. Ale v kútiku duše mám najradšej, svoje rodné mesto, Karagandu, ktorá leží iba 250 km od Astany.

Veľvyslanec Kazachstanu: EXPO 2017 zrušilo víza

Pohľad na Astanu z veže Bayterek

Veľvyslanec Kazachstanu: EXPO 2017 zrušilo víza

„Astana je najnovšie hlavné mesto na svete a mám ho radšej, ako Almaty,“ hovorí veľvyslanec Abdykarimov.

Veľvyslanec Kazachstanu: EXPO 2017 zrušilo víza

Veža Bayterek a moderná Astana

Kazachstan je deviaty najväčší štát sveta, spomedzi  sovietskych stredoázijských krajín ekonomicky najrozvinutejší, s mimoriadne rozmanitou prírodou. Máte stepi, púšte, hory, kaňony, jazerá… Ktoré miesto v Kazachstane je pre vás to najkrajšie?

Veľmi sa mi páčia hory v okolí Almaty. Nie som síce nejaký horolezec, ale hory mám veľmi rád. Človek tam môže zájsť hoci aj na piknik a oddýchnuť si.

Je v Kazachstane miesto, kde ste ešte neboli, ale chceli by ste sa tam ísť pozrieť?

Áno, je. Kaspické more a mesto Aktau, ako aj ďalšie pobrežné mestá, pláže a zaujíma ma aj tamojšia infraštruktúra. Kaspické more nie je veľmi teplé, ale predsa je tam pomerne rozsiahla turistická infraštruktúra.

V Kazachstane som cestovala z Astany do Almaty veľmi moderným a rýchlym vlakom, aký nemáme ani na Slovensku. Zrejme investujete nemalé peniaze do zlepšenia dopravy.

Naša krajina uskutočnila v uplynulých rokoch veľký strategický plán dopravy, v rámci ktorého sa postavili aj nové železničné trate. A modernizácia stále pokračuje. Kazachstan je najväčší vnútrozemský štát na svete a preto sa snažíme zlepšiť železničnú a cestnú dopravu, aby sme mohli maximálne využiť náš potenciál v oblasti obchodu a prepravy. Chceme byť prepojení, čo najviac otvorení a získať prístup do všetkých svetových strán. Pre nákladnú dopravu je otvorená cesta aj smerom do Iránu, Perzského zálivu a cez neho do iných častí Ázie, na Blízky východ, ako aj do Afriky.

Veľvyslanec Kazachstanu: EXPO 2017 zrušilo víza

Moderný vlak na trati Astana – Šimkent

Veľvyslanec Kazachstanu: EXPO 2017 zrušilo víza

Je možné navštíviť kozmodróm Bajkonur?

Bajkonur je v dlhodobom nájme Ruskej federácie. Výskum však prebieha spoločne, máme spoločné výskumné projekty a kozmické programy. V tejto oblasti spolupracujeme nielen s Ruskom, ale aj Čínou a inými krajinami. Môžu sa tam dostať aj turisti a ich záujem stále rastie. Návštevu kozmodrómu Bajkonur ponúka niekoľko súkromných spoločností.

Ako to vyzerá so záchranou Aralského jazera? Kazachstanu sa vraj, na rozdiel od Uzbekistanu, podarilo zachrániť určitú časť jazera.

Na záchranu Aralského jazera bol založený medzinárodný fond. V rokoch 2010 až 2013 predsedal tomuto fondu Kazachstan a podarilo sa nám veľkú časť jazera zachrániť. Dokázali sme zdvihnúť hladinu vody, dokonca sa čiastočne obnovil aj rybolov a export rýb. Keď v minulom storočí začala klesať hladina vody, breh jazera sa posunul až 150 km od pôvodného pobrežia. Vďaka úspešnému záchrannému projektu sa nám však podarilo zdvihnúť hladinu vody o 1,5 metra a breh sa posunul  späť o 70 až 100 km.

Ako vidíte budúcnosť vašej krajiny?

Som veľmi optimistický pokiaľ ide o naše hospodárstvo. Máme silného prezidenta a silnú politickú vôľu. Našu budúcnosť vidím pozitívne. Kazachstan je otvorený voči svetu, naši študenti môžu študovať kdekoľvek, ľudia môžu cestovať kamkoľvek. Aj preto sme zaviedli spomínaný bezvízový režim pre vyše 50 krajín sveta.

Ako by ste charakterizovali súčasné kazašsko-slovenské obchodné a diplomatické vzťahy?

Kazachstan má so Slovenskom dobré ekonomické vzťahy. Neznamená to však, že sa uspokojíme s aktuálnou úrovňou obchodu, pretože stále je čo zlepšovať. Pán minister Lajčák minulý rok navštívil Kazachstan a jeho návšteva viedla k plodným diskusiám. Viedli sme rozhovor o vývoji obchodných a hospodárskych vzťahov a spoločných kultúrnych podujatí tu v Bratislave. Tento rok je naplánovaná návšteva kazašského ministra zahraničných vecí v Bratislave. Počíta sa tiež s účasťou slovenského prezidenta alebo premiéra na medzinárodnej výstave EXPO 2017.

Aké máte konkrétne plány spolupráce pre tento rok?

Väčšinu času som v Prahe, ale tento rok by som chcel venovať viac pozornosti Slovensku. Postupne navštevujem jednotlivé samosprávne kraje. Navštívil som už Trenčiansky a Žilinský a  tento rok plánujem aj ďalšie. Pokiaľ ide o kazašsko-slovenskú spoluprácu, pripravujeme výmenné programy pre akademikov, koncerty kazašských umelcov v Slovenskej filharmónii, prednášky na Ekonomickej univerzite, a do slovenčiny by sme radi preložili známu kazašskú historickú trilógiu „Kočovníci“.

Nechýba vám niečo z Kazachstanu? Napríklad kazašská kuchyňa?

Na Slovensku je problém nájsť kazašské reštaurácie resp. jedlo. V Česku boli aspoň dve reštaurácie, no žiaľ, už sú zatvorené. Vôbec mi to však neprekáža, tunajšie jedlo mi úplne vyhovuje.

Čo je národné jedlo Kazachov?

Mäso. Keďže Kazachovia sú pôvodne kočovný národ, základnou zložkou našej kuchyne je mäso. Najmä konské.

Chutí vám ajran? (Ajran je nápoj z jogurtu a vody populárny najmä na Balkáne, v Turecku, Strednej Ázii. Pozn. Travelistan)

Ajran je veľmi zdravý. Nájdem tu aspoň turecký ajran, keď už nie ten náš, ale nemôžem povedať, že by som to príliš vyhľadával.

Veľvyslanec Kazachstanu: EXPO 2017 zrušilo víza

Na stretnutí s pánom veľvyslancom

Foto: Travelistan

Pre viac informácií o Kazachstane si prečítajte Cestoveteľské rady – Kazachstan.

Zdieľaj tento článok