Veľryby pomáhajú zabraňovať klimatickej zmene. Informovala o tom štúdia publikovaná v Trends in Ecology and Evolution. Analyzuje, že tieto obrovské zvieratá majú schopnosť ovplyvňovať hladinu uhlíka vo vzduchu, ako aj vo vode.
Napriek tomu, že väčšina riešení klimatickej zmeny sa zameriava na zachovanie ekosystémov, medzi nimi napríklad zalesňovanie, u veľrýb je to odlišné.
Časopis Forbes Centroamérica sa odvoláva priamo na štúdiu, ktorá tvrdí, že vplyv veľrýb na hladinu uhlíka je nepodmienený. Inak povedané, veľryby si údajné prospešné globálne znižovanie CO2 neuvedomujú.
Náročnosť štúdie
Podľa mexického denníka El Milenio je daný objav stále v zárodku. Naviac, do problematiky vstupuje viacero faktorov, ktoré výskum a jeho pochopenie komplikujú.
Bádanie si preto vyžaduje spoluprácu medzi morskými ekológmi, oceánografmi, biogeochemikmi, ekonómami, ale aj modelármi uhlíkového cyklu.
Plné uhlíka
Veľryby počas života do seba vťahujú, teda ukladajú tony uhlíka. Niektoré vážia aj 28 ton, ich biomasu však tvorí najmä uhlík.
Tieto živočíchy denne skonzumujú približne štyri percentá svojej telesnej hmotnosti, čo predstavuje takmer dvetisíc kilogramov krilu (kôrovcov) a planktónu.
Ich výkaly, bohaté na živiny, pomáhajú zvyšovať fotosyntézu. Modrá veľryba sa dožije viac ako 90 rokov, po úmrtí jej telo spadne na morské dno, uhlík sa pri rozklade prenesie do hlbín.
Ochrana veľrýb
Už v roku 1975 nezisková organizácia na ochranu životného prostredia spustila svetovú kampaň proti lovu veľrýb vo Vancouveri. Táto iniciatíva podnietila Medzinárodnú veľrybársku komisiu zaviesť moratórium na komerčný lov veľrýb, ktorý je od roku 1986 zakázaný a platí dodnes. Týmto krokom sa dosiahlo obnovenie veľkého množstvu z nich.
Podľa OSN sa v juhozápadnom Atlantiku v 50. rokoch 20. storočia vyskytovalo len minimum vráskavcov dlhoplutvých (približne 450). Po rekuperácii ich v súčasnosti na obdobnom mieste obýva o 93 percent viac.
Nielen veľryby
Okrem veľrýb sú výbornými spojencami aj delfíny, ktoré dokážu izolovať uhlík v oceánoch.
Oba tieto druhy morských živočíchov sú neoddeliteľnou súčasťou siete morského života a práve vďaka nim je oceán najväčším zásobníkom uhlíka na planéte.