Nájsť ju možno po celý rok v každom obchode či kaviarni. No najčastejšie po nej ľudia siahnu práve s blížiacimi sa vianočnými sviatkami. Ročne sa vyprodukuje približne 6,5 milióna ton kakaa. V týchto žalúdkoch ho skončí najviac.
Pekný obal, hodvábny papier a zábavný košík. Čerstvo zabalená škatuľka čokoládových bonbónov vyzerá luxusne na rozdiel od platu afrických producentov kakaa.
Hoci Afriku mnohí vnímajú ako jednoliaty kontinent, treba vyzdvihnúť jej významnú úlohu pri pestovaní kakaa. Viac ako 70 % svetového kakaa totiž v súčasnosti pochádza práve z Pobrežia Slonoviny, Ghany, Nigérie a Kamerunu. Len z Ghany pochádza viac ako 15 %. Zvyšné percentá putujú najmä do Brazílie a Ekvádoru.
Cena kakaa stúpa, no vo vreckách majú menej peňazí
Globálny čokoládový trh napreduje a do roku 2025 má porásť o takmer 5 %. No kým čokoládovne svoje zisky zvyšujú, producenti kakaa v Ghane sú zo dňa na deň chudobnejší a nedokážu získať slušný príjem. Takmer 90 % z 800 000 ľudí, ktorí sa živia produkciou kakaa, nemajú príjem, ktorý by im pokryl základné životné potreby.
Ich jedno euro na deň sa nedá porovnať ani s cenou jednej európskej čokolády. Ghana získa z úrody len 1,5 % zo 120 000 miliónov eur, ktoré obdrží čokoládový priemysel.
Z Ekvádoru do Mexika
Afrika dominuje v jeho pestovaní, no kolískou nie je. Tá sa nachádza v amazonskom dažďovom pralese v Ekvádore. Kakao tu domestikovali už pred viac ako 5 300 rokmi.
No na čokoládu ho premenili až v dnešnom Mexiku. Vôňa kakaa sa z Ekvádoru rýchlo premiestnila do Mezoameriky, priamo k Olmékom. Táto civilizácia sa označuje za predchodcov Mayov a za prvú civilizáciu v predkolonizačnej Amerike. Kakao premieňali na čokoládové nápoje počas sviatočných rituálov.
Kolonizačný presun
Archeologické dôkazy vôňu kakaa spájajú aj s Belize, kde aj v súčasnosti človek nájde tucet remeselných čokoládových spoločností. V čokoládových nápojoch a v mayskom platidle už v roku 1500 videli zisk. Stačilo presmerovať kakao z Ameriky na európsky trh. Vôňa sa tiahla naprieč európskymi krajinami, až sa zastavila v Belgicku alebo vo Švajčiarsku. A zostala v nich dodnes, čím sa Európa premenila na najväčší trh s čokoládou. Predaj sa pohybuje okolo 45 miliárd eur.
Kontinent milovníkov čokolády
Horká čokoláda je nielen lahodná, ale aj zdravá. 100 gramov obsahuje približne 26,3 miligramov antioxidantov. A uvedomujú si to aj vo Švajčiarsku, kde sa skonzumuje v rámci celého sveta najviac čokolády. Na druhom a treťom meste skončili nemecky hovoriace krajiny Rakúsko a Nemecko. V rebríčku bez pochýb dominujú európske krajiny. Na 12. mieste sa umiestnilo Slovensko.
Rebríček najväčších konzumentov čokolády:
- Švajčiarsko 8,8 kg na obyvateľa
- Rakúsko 8,1 kg na obyvateľa
- Nemecko 7,9 kg na obyvateľa
- Írsko 7,9 kg na obyvateľa
- Spojené kráľovstvo 7,6 kg na obyvateľa
- Švédsko 6,6 kg na obyvateľa
- Estónsko 6,5 kg na obyvateľa
- Nórsko 5,8 kg na obyvateľa
- Poľsko 5,7 kg na obyvateľa
- Belgicko 5,6 kg na obyvateľa
- Fínsko 5,4 kg na obyvateľa
- Slovensko 5,2 kg na obyvateľa
- Nový Zéland 5,0 kg na obyvateľa
- Austrália 4,9 kg na obyvateľa
- Česká republika 4,9 kg na obyvateľa
- Dánsko 4,9 kg na obyvateľa
- Rusko 4,8 kg na obyvateľa
- Spojené štáty 4,4 kg na obyvateľa
- Francúzsko 4,3 kg na obyvateľa
- Brazília 1,2 kg na obyvateľa
Sladko-horká chuť priemyslu
Napriek tomu, že chuť čokolády prináša so sebou blahodarné pocity, konsekvencie zostávajú často negatívne. 1,5 milióna detí, ktoré pracujú v kakaovom priemysle v západnej Afrike, pripomínajú „horkú“ realitu. Nútená detská práca upozorňuje, že ani pri lahodnej chuti netreba zabúdať na reguláciu v oblasti detských práv.