Po troch pandemických rokoch nielen Čína otvorila v januári svoje hranice. Od 1. mája môžu turisti konečne zavítať aj do Tibetu. Oblasť nemožno opustiť bez týchto piatich zážitkov.
Zasnežené hory vytvárajú budhistickým kláštorom magické pozadie. Inak ako pri slanom čaji s jačím maslom sa tento výhľad ani vychutnať nedá. Pandémia koronavírusu mnohým turistom tento výhľad odoprela. Zamknuté brány sa však otvorili. A cestovatelia od 1. mája môžu Tibet opäť navštíviť.
Povolenia nutné
Hoci sa Tibet pandemicky otvoril, bez menších vybavovačiek to nejde. Krajinu možno navštíviť len so špeciálnym povolením. Vybavuje sa prostredníctvom oficiálnej miestnej cestovnej kancelárie. Tá sa postará o dané povolenie. Zložitejší je i pohyb v Tibete. Turista potrebuje miestneho sprievodcu z oficiálnej tamojšej cestovnej kancelárie. Len víza do Číny preto na návštevu Tibetu nestačia.
5 tibetských zážitkov, ktoré nevynechať
Prechádzka s pútnikmi v centre Lhasy – časť Barkhor
Prechádzka mestom Lhasa vyráža dych. Nie sú za tým len výhľady na okolité hory, ale aj jeho poloha. Leží totiž v nadmorskej výške 3 658 metrov nad morom. Lhasa je hlavné mesto Tibetskej autonómnej oblasti, pri návšteve Tibetu ho nemožno vynechať. Dýcha históriou. V tibetskom jazyku Lhasa znamená sväté miesto alebo miesto Budhu.
Uličky zavedú turistu až k jadru modliacich sa Tibeťanov priamo do oblasti Barkhor, nachádzajúcej sa okolo kláštora Jokhang. Považujú ho za najposvätnejší kláštor v Tibete.
Prejazd pod Himalájami v tieni osemtisícoviek
Neokúzlia len kláštory, ale aj Himaláje. Jednou z jedinečných atrakcií je výhľad na západ alebo východ slnka zo základného táboru Mount Everest.
Spoznať život v kláštore
Zničilo sa ich mnoho, no aj tak je stále čo obdivovať. Počas čínskej kultúrnej revolúcie v 60. a v 70. rokoch minulého storočia väčšinu tibetských kláštorov zlikvidovali. Kláštory stojace na vrcholkoch hôr sú neodmysliteľnou súčasťou života miestnych. Budhizmus sa do Tibetu dostal v siedmom storočí.
Jedným z najtradičnejších kláštorov je Tashilhunpo v Shigatse. Zamieriť treba aj do kláštorov Sera a Drepung. Kláštor Drepung považovali za najväčší na svete. Nachádza sa na ploche 200 000 metrov2. Počas rozkvetu v ňom bývalo aj 10 000 mníchov. Približne 40 kilometrov od Lhasy sa nachádza aj kláštor Ganden. Patrí k trom veľkým tibetským univerzitným kláštorom.
Degustácia tibetských špecialít
Skutočný život a kultúru najlepšie reprezentuje jedlo. Pravý pôžitok totiž vytvára aj miestna gastronómia. A Tibet nemožno opustiť bez ochutnávky jaka. Ide o národné tibetské zviera, z ktorého pripravené recepty možno nájsť v menu v každej reštaurácii.
Typickým mäsovým pokrmom je napríklad jačí steak a tibetské knedlíky alebo pirohy momo. Ich náplň nemusí byť výlučne mäsová, existuje aj vegetariánske momo naplnené špenátovo-syrovou plnkou. Bonusom cesty môže byť stretnutie so živým jakom.
Ovlažiť sa vo vodách jazera Yamdrok
Posvätné jazero Yamdrok žiari pri svetle slnka na tyrkysovo. Má priezračnú ľadovú vodu, je dlhé 72 kilometrov. Spolu s jazerami Namtso a Manasarovar sú tromi posvätnými jazerami v Tibete.