Thajský Nový rok je spojený hlavne s tým, že 15. apríla sa ľudia medzi sebou oblievajú vodou. Vyjsť na ulicu a zostať suchý je nemožné. Je jedno či je to dieťa, starec alebo mladý, každý dostane svoju dávku vody. Voda sa vylieva buď z vedier, alebo v poslednom období je to cez vodné pištole. Sviatok sa oslavuje nielen v Thajsku, ale aj v Malajzii na miestach, kde žije thajská komunita.
Ak by ste chceli zažiť čo len jeden z thajských sviatkov, tak jednoznačne odporúčame thajský Nový rok. Thajci sa sú totiž mimoriadne usmievaví a prajú si všetko dobré do nového roka.
Ak budete 15. apríla na ulici, majte mobil, pas, peniaze a iné cennosti na suchom mieste. Je nemožní ostať suchý.

Ktoré sú najväčšie thajské sviatky?
Thajský kalendár sa prispôsobil západnému v tom zmysle, že rok je rozdelený na dni, týždne a mesiace, pričom tieto jednotky majú thajské mená. Thajský kalendár sa riadi budhistickou érou, ktorá začala o 543 rokov skôr ako kresťanská, a je posunutý od toho nášho o 543 rokov. Thajské národné sviatky sú spojené s náboženskými alebo poľnohospodárskymi tradíciami a riadia sa lunárnym kalendárom, preto sa dátumy niektorých sviatkov každý rok menia. Vyberáme tie, pri ktorých je najväčšia interaktivita s domácimi a ktoré máte najväčšiu šancu zažiť, vidieť resp. precítiť.

Čínsky Nový rok
Je to sviatok, ktorý oslavuje v zásade čínska komunita, ale je natoľko populárny, že ho slávia aj Thajčania. Zájdite v Bangkoku do čínskej štvrte, kde sú procesie s tancujúcimi drakmi a hudobníkmi. Rodiny navštevujú čínske chrámy a zapaľujú sviečky. V roku 2017 pripadá na 28. až 30. januára.
Deň Chakri – 6. apríl
Je to oslava založenia dynastie Chakri, z ktorej pochádza aj súčasný kráľ. Na mnohých miestach sú počas sviatku porozvešané portréty kráľa.
• Songkhran – 13. až 15. apríl
Je to oslava thajského Nového roka, kedy budhisti navštevujú chrámy, kropia vodou obrázky Budhu a mníchov. Tento zvyk vyjadruje takisto prianie, aby bol v nadchádzajúcom suchom období dostatok vody. V tento sviatok sa zvyknú rodiny zhromaždiť, ľudia cestujú aj stovky kilometrov do rodných miest.
• Korunovačný deň – 5. máj
Je to oslava korunovácie súčasného kráľa.
• Raketový festival
Koná sa počas druhého májového víkendu a najlepšie ho môžete vidieť na severe Thajska. Týmto sviatkom chcú domáci poprosiť o čo najväčšiu vlahu. Sviatok sa koná pred príchodom monzúnov. Sviatok zažijete aj v iných krajinách, napríklad v Laose.
• Loy Krathong – november
Presný pôvod tohto sviatku je trochu neznámy. V tento deň sa z prírodných materiálov vyrábajú lotosové kvety „krathongy“, ktoré obsahujú sviečku, vonné tyčinky, mincu a dva ozdobené kvety. Púšťajú sa do mora alebo na inú vodnú plochu a je to poďakovanie vodným duchom a prosba o očistenie hriechov.
• Silvester – 31. december

Zdieľaj tento článok