Ako sa dostať do krajín, ktoré dnes nepovažujeme za bezpečné? Ako sa dostať do Sýrie, Líbye, Jemenu, Somálska, Afganistanu a Iraku? Všetko najpodstanejšie nájdeš tu.
Tento článok som sa rozhodol napísať, lebo nám prišlo obrovské množstvo emailov o tom, ako sa dostať do týchto krajín. Napriek tomu, že v mnohých krajinách som bol, treba povedať tú najzákladnejšiu pripomienku.
Nielen mzv.sk, ale aj všetky organizácie, ktoré sa venujú cestovaniu, neodporúčajú cestovať do týchto krajín. Prosto je to nebezpečné a treba mať vždy najnovšie informácie. Toto by sme mali mať na pamäti:
- Nikdy sa netreba spoliehať na informácie, čo som si prečítal na nejakom cestovateľskom fóre pred pol rokom. Treba si ich znova overiť.
- Do väčšiny krajín treba ísť s miestnou overenou CK (všetky kancelárie, ktoré tu nájdeš, sú osobne overené)
- Naše poistenie pre tieto krajiny väčšinou neplatí a ak sa niečo stane, všetko si platíš sám.
- Nie sú to lacné krajiny – vojna, konflikt atď. väčšinou neuveriteľne zvyšujú ceny.
- Ak veľmi rád cestuješ všade sám, tak tu budeš mať ozbrojený sprievod, program sa môže meniť a hlavne sa nemôžeš sám túlať po meste či po okolí. Prispôsobuješ sa miestnym bezpečnostným pravidlám.
- Ak máš problém čo len s jedným bodom, tak nikam nechoď?
Sýria
Áno, do Sýrie sa už dá dostať a robia sa tam výlety, resp. zájazdy. Overenou CK je Nawafir Travel and Tours s ktorou sme boli naposledy, ale napríklad aj Young Pioneer Tours, ktorá už niekoľkokrát bezpečne vzala ľudí do Sýrie, nielen do hlavného mesta Sýrie Damašku, ale aj do Homsu či Aleppa.
Výlety sa robia na 8 dní, stoja od 1 700 USD (bez letenky do Bejrútu). Do Sýrie sa dnes nelieta, ale výlet sa začína a končí v Bejrúte.
Po celý čas máte na zájazde so sebou šoféra a lokálneho sprievodcu a na niektoré miesta, ako napríklad Palmyra potrebujete špeciálne povolenie a vojenský sprievod. Program sa môže meniť každú chvíľu bez nároku na vrátenie peňazí.
Líbya
Napriek tomu, že v Líbyi je momentálne ofenzíva, dá sa dostať len do hlavného mesta Tripolisu (pred ofenzívou sa dali navštíviť archeologické pamiatky v blízkosti Tripolisu).
Overenou miestnou CK je www.sherwestravel.com/ , ktorá zabezpečuje všetko od dopravy cez víza až po ubytovanie. Celý program na 3 – 4 dni stojí od 800 USD.
Najväčším problémom je však to, že dnes letenky do Tripolisu stoja okolo 1 000 eur. Tu treba aj povedať, že keď sa začne ofenzíva, prestanú lietať všetky letecké spoločnosti a ty stvrdneš v Tripolise.
Irak
Irak rozdelíme na dve časti.
Irak – arabská časť, kam potrebuješ víza (pre individuálov je to priam nemožné!) a musíš ísť cez CK, buď už cez spomínanú CK https://www.youngpioneertours.com/ alebo http://www.babel-tours.com/ . Arabská časť Iraku stojí od 3 500 USD v závislosti od dĺžky pobytu. Cena je bez letenky.
Kurdistan – je to časť Iraku, kde Slováci nepotrebujú víza a dá sa tu pohybovať aj bez CK. Aj letecké spojenie je relatívne lacné. Mnoho cestovateľov si myslí, že keď príde do Kurdistanu, do Iraku prejde. Nie, neprejdeš, budeš musieť mať víza.
Ak cestuješ sám po Kurdistane, riaď sa týmito pravidlami:
- Nerobiť hrdinu a riadiť sa niekedy aj pocitmi. Ak sa mi niečo nepáči, nejdem tam.
- Nerozprávať sa s domácimi o tom, aký je ďalší cieľ vašej cesty a ani o tom, ako dlho v meste zostávate.
- Ženy nech dodržujú pravidlá obliekania – dlhé nohavice alebo veľmi dlhú sukňu, šatku na hlave a tričko s dlhým rukávom.
- Dať sa vysadiť taxíkom jednu – dve ulice pred hotelom.
- Neprinášať žiaden alkohol.
- V reštaurácii jesť v zadnej časti alebo na poschodí.
- Nepúšťať sa do žiadnej politickej debaty, aj keď vám to trhá žily.
- Nefotiť žiadnych vojakov, vojenské kolóny a ani policajtov.
- Nefotiť ženy.
- Pri bezpečnostných kontrolách na letiskách neodporovať. Verte, že kontroly sú riadne a nikto sa tu s vami nehrá v rukavičkách.
- Spať v hoteloch v centre mesta, nie na okraji mesta.
- Riadiť sa zdravým rozumom.
- Neprechádzať sa s batohom po ulici. Batoh znamená, že môžeš mať bombu a odchytí ťa tajná polícia.
Somálsko
Somálsko je asi najnebezpečnejšie a je len pár ľudí na celom svete, ktorí sa tam dostali. O Somálsku sme priniesli rozhovor so Slovákom, ktorý bol na miestach, kam sa prosto nechodí. Článok si vieš prečítať tu.
Tak ako Irak, aj Somálsko rozdelíme do dvoch častí.
Somaliland – ktorý je bezpečný a dá sa tu pohybovať samostatne. Všetky rady si vieš prečítať tu.
Somálsko – sem sa sám nedostaneš a musíš ísť cez overenú CK, bez ktorej ťa v Mogadišu ani nepustia na letisko. Overenou CK je https://www.visitmogadishu.com/ . Deň v hlavnom meste Mogadišu stojí od 800 USD. Mimo Mogadiša je takmer nemožné ísť, ale keby ste chceli, napíšte nám na info@travelistan.sk
Jemen
Jemen je cestovateľská bomba. Nádherná krajina, kde však zúri vojna. Jediné miesto, kam sa dá ísť pozrieť, je ostrov Sokotra, ktorý osobne dávam do prvej trojky toho najkrajšieho, čo som v živote zažil. Sú to vlastne Galapágy v Indickom oceáne.
Sú zatiaľ dve overené CK, ktoré tam robia výlety, www.socotra-adventure.com alebo https://www.youngpioneertours.com/ .
Lieta sa sem zatiaľ len z egyptskej Káhiry a ceny leteniek sú od 1000 eur. Samotný pobyt na Sokotre je na 7 – 9 dní od 1 400 USD.
Sokotra je mimo občianskej vojny, ale keď sa zhorší situácia, Saudská Arábia a Irán (krajiny, ktoré tu bojujú o vplyv v regióne) môžu hocikedy uzavrieť vzdušný priestor a ty stvrdneš na Sokotre a nik ti nepomôže. Ani MZV ani OSN, prosto nik.
Afganistan
Do Afganistanu môžeš cestovať aj sám, ale len do miest a neustále sledovať politickú situáciu. Najlepšie je overiť si situáciu na veľvyslanectve v Prahe a konzultovať svoju cestu. V Afganistane sa neodporúča cestovať sám medzi mestami a do hôr. Si odkázaný len na mestá ako Kábul, Herát a MazareSharif. Cestovať sám medzi mestami hraničí s debilizmom. Samozrejme, že sú ľudia, ktorí to dali, ale ak sa nič nestane, každý je hrdina.
Afganistan môžeme prirovnať k výkonu horolezcov. Máte vysnívanú horu, podriadite všetko tomu, aby ste na ňu vyliezli, ale niekedy vás tá hora nepustí. Každý cestovateľ má svoju vysnívanú trasu, ktorú chce prejsť, ale pri Afganistane je to iné. Musíte byť pripravení na to, že keď niečo nevyjde alebo keď máte z niečoho zlý pocit, nesmiete znásilňovať situáciu a ísť nekompromisne za svojím cieľom. Odporúčam:
- Poriadne si preveriť bezpečnostnú situáciu. Upozorňujeme, že Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča do Afganistanu necestovať.
- Neodbočovať z plánu cesty, ktorý ste predložili afganskému veľvyslanectvu v rámci žiadosti o víza.
- Nerobiť hrdinu a riadiť sa niekedy aj pocitmi. Ak sa mi niečo nepáči, nejdem tam.
- Nerozprávať sa s domácimi o tom, aký je ďalší cieľ vašej cesty a ani o tom, ako dlho v meste zostávate.
- Muži nech si dajú narásť bradu a ženy nech dodržujú pravidlá obliekania – dlhé nohavice alebo veľmi dlhú sukňu, šatku na hlave a tričko s dlhým rukávom.
- Dať sa vysadiť taxíkom jednu – dve ulice pred hotelom.
- Neprinášať do Afganistanu žiaden alkohol.
- V reštaurácii jesť v zadnej časti alebo na poschodí.
- Nepúšťať sa do žiadnej politickej debaty, aj keď vám to trhá žily.
- Nefotiť žiadnych vojakov, vojenské kolóny a ani policajtov.
- Nefotiť ženy.
- Pri bezpečnostných kontrolách na letiskách neodporovať. Verte, že kontroly sú riadne a nikto sa tu s vami nehrá v rukavičkách.
- Spať v hoteloch v centre mesta, nie na okraji mesta.
- Riadiť sa zdravým rozumom.
Čo dodať na záver? Pripomíname, že www.mzv.sk neodporúča sem cestovať a keď sa niečo stane, žiadna poisťovňa ti nič nepreplatí. Ak sem už pôjdeš, nerob žiadneho hrdinu, riaď sa zdravým rozumom a kašli na to, že ty si chcel niečo v ten deň vidieť. Takisto nech to nie sú tvoje prvé krajiny v rámci cestovania. Je dobré, ak už niečo máš za sebou, nejakú expedíciu. Napriek tomu, že som bol v Afganistane trikrát, v Jemene dvakrát, v Iraku raz atď., vždy si dôkladne zistím informácie, nie cez fóra, ale priamo na veľvyslanectve. Toto je alfa a omega bezpečného cestovania. Takto som vedel aj pripraviť prvý zájazd pre jednu slovenskú CK do Afganistanu.
Chcel by si vidieť Severnú Kóreu? Ako sa tam dostať? Pozri podrobné rady tu.