Ak raz bude súťaž o najmenej navštevovanú krajinu na svete, Somálsko sa bude biť ako lev o prvé miesto. Avšak v súťaži o najnebezpečnejšiu krajinu už jednoznačne je na prvom mieste.
Somálsko od roku 1960 zapĺňa svetové denníky správami od hladomoru cez vojnu až po obávanú teroristickú skupinu Al Shabab. Vlastne som zabudol aj na obávaných pirátov, ktorí prepadávali lode v medzinárodných vodách. Ešte treba doplniť niečo negatívne?
Niekto si povie, že nemám boha pri sebe, keď som sa sem vybral. V niečom majú tí ľudia pravdu, ale vždy ma poháňala túžba za poznaním. Aj keď viem, že pravdu nikdy nezistím. Len sa k nej viem priblížiť. Možno som ju niekde v diaľke zahliadol, ale veľmi hmlisto. Pravda má niekoľko podôb. Pravda sa dá ohýbať, meniť a prifarbiť. Takmer každý má pocit, že to, čo hovorí, je pravdivé. Pravda je také puzzle. Jeden príbeh za druhým a získavate nejaký obraz. Kým však neposkladáte všetky kúsky puzzle, neviete, čo skladáte. Len tušíte a približujete sa.
Somálsko som pripravoval dlho. Takéto cesty nevznikajú náhle a bez rozmyslu. Je to dlhá cesta, ktorá môže i nemusí vyjsť. Nešli sme len do hlavného mesta Mogadišo, ale aj do Puntlandu, kde pôsobili piráti, či do Kysmaa, ktoré je obkľúčené teroristickou skupinou Al Shabab. Túto cestu by som prirovnal k najbrutálnejšej horskej dráhe na svete. Striedali sa všetky pozitívne, ale aj negatívne emócie. Keď som dorazil do cieľa, tak som nechápal, čo sme to všetko videli a zažili.
V tomto článku „Somálsko – najzaujímavejšie fotografie“ vám prinášam najzaujímavejšie fotografie z cesty. Nemusia byť najkrajšie, ale niečím boli zaujímavé – aspoň podľa mňa.
Čo si beriem do takýchto krajín so sebou? Prečítajte si v tomto článku
Máte otázky na článok „Somálsko – najzaujímavejšie fotografie“? Dajte do komentu a rád odpoviem
Onedlho uverejníme sériu článkov o Somálsku