Guatemala svoju identitu skrýva v tomto pojme. Z pôvodnej civilizácie sa dostal až na národnú bankovku krajiny. Čo je to quetzal a prečo ho nielen počuť, ale i vidieť?

Quetzal šaty, maľovaný quetzal na stenách budov, quetzalové hračky, tričká alebo kľúčenky quetzala. Quetzal na vlajke krajiny, na miestnych bankovkách, ktoré sa dokonca aj nazývajú quetzal. K tomu všetkému ešte aj druhé najväčšie mesto krajiny sa volá Quetzaltenango, teda miesto quetzala.  

Čo je to quetzal?

Pri návšteve Guatemaly bežnú slovnú zásobu doplní nový pojem – QUETZAL. Miestami symbolizuje čaro krajiny viac ako jej názov. Po započutí slova sa v myšlienkach vynorí spleť zelenkavo, červeno, žlto modrastého peria. A nie náhodou na oblohe dokonca vidieť jeho farebné stopy. Quetzal, teda kvesal chocholatý je národným vtákom krajiny, stal sa dokonca aj symbolom guatemalskej identity. 

Prečo? 

Nemá rozpätie krídel ako andský kondor a ani orliu silu, no jeho čaro spočívalo v kráse. Jeho duch súvisí s históriou a náboženstvom krajiny. Králi pôvodných civilizácií sa zdobili čelenkami z quetzalových chvostových pier. Vtákovi však nikdy neublížili, perá brali opatrne a  vtákov púšťali naspäť do voľnej prírody. Ak by ich nechtiac niekto zabil, čakal ho trest smrti. Symbolika je však oveľa hlbšia. Videli v ňom reinkarnáciu najmocnejšieho boha, ktorý sa v aztéckej kultúre nazýval Quetzalcoatl a v mayskej Kukulkan. 

Boh Quetzalcoatl

Quetzalcoatl bol ochranným symbolom neba a zeme. Božstvo znázorňoval operený had. Kým had symbolizoval nadvládu zeme, perie quetzala nadvládu vetra. Chvostové perá dokonca v predhispánskom čase využívali ako platidlo. Boli také cenné, že najbohatší v ríši ich nosili na výstroji. Panovníci a šľachtici sa týmto spôsobom odlišovali od ostatných. Tým, že nosili na sebe perie quetzala, mali bližšie k bohu Quetzalcoatlovi. 

Farby peria, symbol minulosti

Kultúru Mayov a Aztékov vystihujú mnohé legendy. Jedna z nich rozpráva príbeh práve o Quetzalcoatlovi. Opustil ľud, aby sa raz vrátil ako človek so svetlou pleťou. Pôvodní obyvatelia preto počas objavenia Ameriky prijali Španielov s otvorenou náručou. Boli presvedčení, že sa im vrátil ich boh Quetzalcoatl a obdarovali ho tak najcennejším bohatstvom. Namiesto toho však prišli španielski dobyvatelia, oberajúc ich o ich bohatstvo.

Legendy sa spájajú aj so samotným vtákom quetzalom. Táto hovorí o poslednom mayskom bojovníkovi proti španielskym dobyvateľom, ktorého na výprave sprevádzal ochranný duch v podobe quetzala. Keď hrdinu smrteľne zranili, spoločník plný smútku za ním priletel, zašpinil sa od jeho krvi a tým mu navždy sčervenalo perie na brušku. 

Existuje vták quetzal dnes?

Považuje sa za jedného z najkrajších vtákov na americkom kontinente, avšak nájsť ho nie je vôbec jednoduché. Vo výške od 1 500 do 2 700 metrov nad morom obýva vlhké lesy, ktoré zvyčajne pokrýva hustá baldachýnová hmla. Prostredie ho detailne vystihuje, je záhadné a mystické presne ako on. Jeho populácia však rýchlo klesá. Ak sa hmla z hustých lesov zdvihne, s trochou šťastia ho človek možno uvidí. A možno zbystrí len jeho chvost, len ten meria aj viac ako 60 cm.

Quetzaly v ohrození

Experti odhadujú, že na svete ich zostalo len asi 20 000 – 50 000. Všetky z nich sú však obeťou orlov, jastrabov, veveričiek alebo potkanov, ktoré šplhajú po stromoch a napádajú hniezda. Najväčšia hrozba však spočíva v ťažbe dreva a ničení biotopov, v ktorých žijú. Domáci si ich preto značne vážia, úhynom každého quetzala totiž hynie aj kúsok z guatemalskej identity.

Zdieľaj tento článok