Marta Jurčenko býva v Juhoafrickej republike dva roky a poskytla nám pohľad na miestnu situáciu. Dokonca bola povolaní aj armáda, ktorá má kontrolovať celonárodné opatrenia. Viac sa dočítate v rozhovore ,,Rozhovor: V Juhoafrickej republike nemôžete ísť ani so psom von“.

Aká je momentálna situácia v J.A.R?

Dalo by sa povedať, že situácia v Juhoafrickej republike je nateraz pokojná a stabilizovaná. Prípadov nákazy pribúda, ale zatiaľ to tempo nie je veľmi kritické. Je to asi aj preto, že školy boli uzavreté už vyše týždňa pred vyhláseným lockdownom (úplným uzavretím krajiny).  Uvidíme však ako dlho sa podarí udržať krivku nových prípadov na relatívne nízkej úrovni.

Je J.A.R uzavreté pred svetom, alebo len pred niektorými štátmi?

Áno, v Juhoafrickej republike je od 26. marca vyhlásený úplný lockdown na 21 dní. V krajine je viac menej zastavený život –  letiská, prístavy, hranice sú pre pohyb ľudí úplne uzavreté, školy aj škôlky taktiež. Na pomoc bola povolaná armáda, ktorá bude v mestách kontrolovať situáciu aj po ukončení lockdown-u najmenej do júna. Vieme, že niektoré krajiny ešte odvážali svojich občanov ak o to požadali resp. ich naďalej vyzývajú, aby sa prihlásili ak majú záujem o evakuáciu, ale komerčnými linkami je už viac ako týždeň nemožné z krajiny odísť.

Rozhovor: V Juhoafrickej republike nemôžete ísť ani so psom von
Ulice v Kapskom meste sú prázdne

Aké sú všeobecné opatrenia v krajine? Ľudia chodia do roboty? Je zákaz vychádzania alebo v čom sa iný život ako pred vírusom?

Je úplný zákaz vychádzania (nie je možné dokonca vyvenčiť ani psa). Vychádzať z domu je povolené len v nevyhnutných prípadoch (nákup potravín alebo návšteva lekára). Všetky obchody, reštaurácie, bary, nákupné centrá sú pozatvárané. Poriadok je naozaj prísne strážený, nie je možné si ísť ani zabehať alebo zabicyklovať, hrozilo by vám totiž zatknutie a mohli by ste stráviť noc v policajnej cele. Našťastie je povolený online nákup a dovoz potravín. Veľlké obchodné reťazce bohužial nestíhaju a majú vybookované kapacity až do mája, no pomaly sa prebúdzajú malí miestni producenti (farmári alebo mäsiari), ktorí začali robiť aj donášky. Je to veľká pomoc aj pre samotné malé prevádzky, ktoré by inak túto situáciu nemuseli vôbec prežiť.

Ako dokáže vláda ustrážiť ľudí?

Bohužial keďže má Juhoafrická republika milióny ľudí žijúcich v slumoch (tzv. townships), hlavnou formou ako je možné ustrážiť toľko ľudí je armáda. Je to komplikovaná situácia práve pre toto obyvateľstvo, ktoré prišlo zo dňa na deň o akýkoľvek príjem (väčšina je platená od hodiny bez oficiálnych pracovných zmlúv). No v záujme zabráneniu širenia nákazy sa vláda obrátila na pomoc armády.

Ako berú miestny ľudia opatrenia vlády? Sú podľa nich správne? Majú dôveru k tomu, čo vláda robí?

Náš subjektívny pocit, hlavne v polovici marca bol, že pre miestnych obyvateľov bola nákaza v Číne alebo Európe príliž vzdialená, takže sa k tomu aj tak stavali. Nebrali to veľmi vážne, naďalej fungovali ako keby sa nič nedialo, žiadne obmedzenia, ani nosenie rúšok. Preto vláda pristúpila veľmi rýchlo k radikálnemu lockdownu celej krajiny, aby spomalila vývoj nákazy na minimum, hlavne s priahliadnutím na najchudobnejšiu časť obyvateľstva.

Nosenie rúšok tu bohužial nie je ani teraz rozšírené, dalo by sa povedať, že ich nikto nenosí. Nie je na to zatiaľ robená žiadna kampaň, takže si ľudia myslia, že je to zbytočné. Ak vidieť niekoho s rúškom je to buď zdravotný personál, polícia alebo cudzinec, ktorý má rodinu v krajine viac zasiahnutej vírusom a preto vie aké to je dôležité.

Rozhovor: V Juhoafrickej republike nemôžete ísť ani so psom von
Pláže sú prázdne…

Je problém s rúškami? Koľko stoja? Je dezinfekcia všade pred vstupom do obchodov?
Ako som spomínala, ľudia tu rúška skoro vôbec nenosia. No aj napriek tomu, sú všade vypredané. Nie sú ani v lekárňach a ani online sa už kúpiť dávno nedajú. Pred začiatkom lockdownu bolo ale aspoň vidieť pred vstupmi do obchodov dezinfekčné prostriedky na utretie košíkov alebo rúk.

Z tvojho pohľadu, sú opatrenia v EU a na Slovensku dostatočné?

Z toho čo sme videli v správach aj podľa informácii od rodiny, sa nám zdá, že Slováci k opatreniam pristupujú celkom zodpovedne a slovenská vláda prijala aj relatívne rýchlo dostatočné opatrenia. Práve preto dúfame, že Slovensku sa podarí udržať mierny priebeh pandémie.

Zasiahlo to ekonomiku? Je nejaké štátna pomoc? Aké su vyhliadky na najbližšie mesiace?

J. A. R sa vybrala cestou kompletného lockdownu pomerne skoro. Jedná sa o zhruba 90% zníženie mobility s výhľadom skorého otvárania vnútornej ekonomiky (po 3 týždňoch) s tým, že hranice zostanú pravdepodobne uzavreté dlhšie.  Na rozdiel od Európy, sa ekonomický efekt začal až dňom vyhlásenia karantény/lockdownu. Ešte deň predtým boli napríklad plné reštaurácie. Keďže sme stále len v prvej polovici karantény, zatiaľ tie dopady nie sú enormné ako v Európe alebo USA. Samozrejme, všetko závisí od toho či sa ekonomika začne po 16 apríli otvárať alebo bude lockdown predĺžený.

Treba povedať, že reštaurácie a služby v kamenných prevádzkach vačšinou zamestnávajú ľudí bez nejakého kontraktu, takže milióny ľudí stratilo prácu behom jedného dňa. Neexistujú tu sociálne dávky, len armáda zabezpečuje zakladné zásobovanie v najchudobnejších štvrtiach. Ak by celá situácia trvala dlhšie (neoficiálne sa hovorí o predĺžení lockdownu o ďalších 60 dní), najhorší dopad by mala práve na najchudobnejšie obyvateľstvo bez príjmu.

Aká je situácia v inych častiach Afriky?

Podľa dostupných informácií má práve Južná Afrika najviac prípadov nákazy (momentálne viac ako 1500). Zo susedných krajín aj Namíbia, Zimbabwe a Lesotho pristúpili k 21 dňovému lockdownu, aj keď počet nakazených v týchto krajinách je výrazne nižší. V strednej a severnej Afrike sa nákaza vyvíja o niečo pomalšie, treba ale brať do úvahy skôr možnosť slabšieho testovania obyvateľstva.

Rozhovor: V Juhoafrickej republike nemôžete ísť ani so psom von
Sme 4-členná rodina, ktorá miluje cestovanie. Chvíľku sme žili v Moskve a v Miami, neskôr sme sa vybrali na cestu okolo sveta, nejaký čas sme strávili aj na Slovensku a momentálne je už druhý rok naším domovom prekrásne Kapské Mesto v Juhoafrickej Republike. Príbehy z J.A.R môžete sledovať aj na
https://www.instagram.com/martajurcenko/

Ako to vyzerá v Číne? Prečítaj rozhovor so Slovákom, ktorý tam žije 8 rokov.

Zdieľaj tento článok