Hlavné mesto Saudskej Arábie Rijád. Dlho bolo toto mesto pre turistov uzavretým miestom, a preto sme nosili v hlavách rôzne farebné predstavy. Je to druhý Dubaj? Je krajšie ako hociktoré iné mesto v Perzskom zálive? Keď si vezmeme, že Saudská Arábia ťaží v priemere okolo 10 miliónov barelov ropy, hrubý domáci produkt (HDP) v Saudskej Arábii mal v roku 2020 podľa oficiálnych údajov Svetovej banky hodnotu 700,12 miliardy amerických dolárov a hodnota HDP Saudskej Arábie predstavuje 0,62 percenta svetovej ekonomiky, pri týchto údajoch si teda poviete, že vás čaká nejaké ultramoderné mesto. Aj keď patrím medzi tých ľudí, čo už nemajú predstavy, radšej sa dajú prekvapiť, predsa som mal v sebe červíka, ktorý čakal niečo veľkolepé, moderné a high tech. Skutočnosť je však iná. Diametrálne odlišná.
Hlavné mesto Saudskej Arábie má vyše 7 miliónov obyvateľov. Je to jedno z najväčších miest v rámci Arabského polostrova. Rijád v predislamských časoch nazývali Haždar. Bol založený na sútoku niekoľkých riek (dnes wádí) ako malá osada – tam, kde bola dostupná podzemná voda. Hlavným mestom prvého saudského štátu sa stal až po tom, čo Turci v roku 1818 dobyli a vyplienili pôvodné hlavné mesto Dirʿíja, ktoré dnes leží asi 25 kilometrov od Rijádu. Na začiatku 19. storočia tu sídlili wahhábovci a v roku 1902 mesto dobyl Ibn Saud, ktorý si ho v roku 1932 vybral za hlavné mesto nového kráľovstva. V roku 1950 strhli hradby, čo uľahčilo jeho budúci rozvoj. Od roku 1982 tu sídli všetka administratíva (dovtedy bola v Džidde) a mesto zažíva prudký rast. Práve v miestnom múzeu v pevnosti Masmak je krásne vyobrazený Rijád spred sto rokov. Akoby ste sa pozerali na Dubaj pred 40 rokmi. Len malé púštne mesto, kde sa stretávali karavány pri hlinených hradbách. Obyvatelia vtedajšieho Rijádu majú na čiernobielych fotografiách tradičné oblečenie a vidno, že bohatí vôbec neboli. Všetko sa zmenilo, keď bola v roku 1938 objavená ropa. 3. marec navždy zmenil nielen Saudskú Arábiu, ale aj mesto Rijád, ktoré nebolo pripravené na veľkú výstavbu.
A ako na mňa mesto pôsobí?
Videl som nielen všetky hlavné mestá, ale aj menšie mestá v krajinách Perzského zálivu. Na stupni víťazov sa Rijád neumiestni aj preto, že mesto akoby hľadalo svoju tvár. Dubaj, aj keď to mesto nepatrí medzi moje obľúbené, má aspoň modernú tvár. Maskat v Ománe sa snaží uchovať historické dedičstvo a Bahrajn vie zas skombinovať históriu so súčasnosťou. Rijád akoby chcel všetko hneď teraz a ihneď. Výsledok je v mojich očiach taký vizuálny chaos. Na jednej strane pekne opravené historické budovy v podobe pevnosti, múzeí a historického mesta Dirʿíja, ktoré však stále nie je sprístupnené verejnosti a už piaty rok sa tu uskutočňujú úpravy. Čo na tom, že pred piatimi rokmi Saudi vraveli, že mesto otvoria o mesiac, maximálne o rok. Na druhej strane sa tu začína moderná výstavba. Dlho bol dominantou mrakodrap Kingdom Tower, ktorý je však krajší zvonka ako zvnútra. Vidno, že Saudi si dávajú záležať skôr na obale ako na vnútrajšku. Avšak musím priznať, že výhľad na mesto v noci z Kingdom Tower je úchvatný a prichytil som sa, ako hľadím na dve živé tepny v podobe hlavných ciest.
Čo ma však zaujalo, to bolo najluxusnejšie väzenie na svete. Ultraluxusný hotel v Rijáde – s mramorovými podlahami a obrovským krytým bazénom – sa stal pozláteným väzením v roku 2017, keď boli v politickej hre o moc zadržaní následníkom trónu, korunným princom Mohamedom stovky saudskoarabských členov kráľovskej rodiny, miliardárov a vysokých vládnych predstaviteľov.
Korunný princ Mohammed bin Salman dal zatknúť jedenásť svojich princov a niekoľko ďalších ministrov a verejných činiteľov. Dal ich zavrieť do paláca, ktorým bol hotel The Ritz-Carlton Riyadh. Luxusný hotel v centre mesta Rijád sa zmenil na miesto väznenia podnikateľov a hodnostárov, ktorí sa stali terčom saudskoarabskej vlády v rámci prísneho zákroku voči korupcii v krajine. Medzi takmer 400 zadržanými bol aj princ Alwaleed bin Talal, významný magnát s investíciami do Citigroup a Apple, ktorých hodnota sa odhaduje na vyše 17 miliárd dolárov.
Aj my sa prichádzame pozrieť do tohto hotela, ktorý si pamätá toto čierne obdobie. Úprimne, videl som veľa luxusných hotelov, ale tento si ide svoju vlastnú luxusnú ligu. Všetko tip-top a na zlate či striebre sa nešetrilo. Sadneme si do miestnej kaviarne a objednáme si kávičku s koláčikom. Káva sama osebe spieva, hustá čierna tekutina nás okamžite preberie k životu. A koláčik? Už ste jedli zákusok, ktorý má na šľahačke kúsok zlata? A ako chutí zlato?
Nijako, ale môžem povedať, že som ho márnotratne prehltol. Príbor bol strieborný, porcelán vyrobený v Anglicku a čašníci mali skvelú školu. A koľko stojí noc v hoteli? Ceny sa začínajú od 600 eur za izbu bez raňajok. Málo alebo veľa? Neviem, ale treba povedať, že tu vám Saudi dajú pocit, že tie peniaze neoľutujete. A možno tak by sa dal charakterizovať Rijád. Kto má peniaze, užije si ten povestný saudskoarabský luxus. Vyjdeme von z hotela a za monumentálnymi bránami sa odrazu zjaví nedostavaná štvrť mesta.
O tom, ako vyzerá život cudzincov v Saudskej Arábii, si povieme neskôr.
Chceli by ste navštíviť najznámejšiu pamiatku v Saudskej Arábii? Potom sa pozrite na článok o Al Ule
Čo takto zažiť Saudskú Arábiu na vlastnej koži?
Máte otázky na článok „Rijád – hlavné mesto Saudskej Arábie“? Dajte do komentu a radi odpovieme