Odborníci predpokladajú, že veľkosť celosvetového trhu s vínom dosiahne do roku 2030 hodnotu 650 miliárd eur. Ľudia totiž vedia, že vo víne je pravda. A pravdou je, že novembrová turistika má vo svete vínny nádych. Prečo? A ktoré regióny sveta sú celosvetovo „najvínnejšie?“
Nalejme si čistého vína. Ľudia necestujú, aby len videli. Ľudia cestujú, aby aj ochutnali. A ochutnávajú, aby spoznávali. A spoznávajú, aby poznali. A hoci mnohí Deň enoturizmu ešte nepoznajú, on rokmi napreduje. Len v Spojených štátoch naň ľudia minú viac ako 17 miliárd dolárov. Patrí mu druhá novembrová sobota a jeho hlavnou ingredienciou je víno. Vinice, vinárne a vinotéky zapĺňajú návštevníci… Oslavujú totiž Deň vínnej turistiky, známy aj ako Deň enoturizmu.
Kto ho na svete vypije najviac?
Francúzske príslovie vraví, že víno nie je alkohol. A tvrdia to aj v Portugalsku, kde sa celosvetovo skonzumuje najviac vína. Vychádza to asi liter vína na osobu za týždeň. Kultúra pitia vína dominuje aj v Taliansku, Luxembursku, Francúzsku, Slovinsku alebo vo Švajčiarsku, ktoré sa v spotrebe radia hneď za Portugalsko.
Top tri regióny s najlepším vínom?
- Toskánsko, Taliansko
Zvlnené kopce v strede Talianska zaliate vinicami. Na ich koniec ani oko nedovidí, taká je oblasť, kde vínne korene siahajú až k Etruskom a Rimanom, ktorí ako prví pestovali v oblasti hrozno. Ikonou sú napríklad Chianti Classico a Brunello di Montalcino.
- Rioja, Španielsko
Oblasť preslávilo víno a mesto Logroño, ktoré je ako inak strediskom vína. Viniciam sa tu darí už po stáročia a vyniká aj odroda Tempranillo. Jej názov pochádza zo slova temprano, teda skoro, lebo odroda dozrieva skôr ako ostatné španielske červené vína.
- Provensalsko, Francúzsko
Jemné tóny citrusových plodov a kvetinová príchuť? Vínna história Provensalska siaha ku Grékom či Rimanom, súčasnosť sa naopak sústredí na slovo ružová. Výroba ružového vína sem priťahuje tisícky turistov.
Top desiatka najlepších vínnych regiónov?
- Toskánsko, Taliansko
- Rioja, Španielsko
- Provensalsko, Francúzsko
- Barossa Valley, Austrália
- Sicília, Taliansko
- Údolie Douro, Portugalsko
- Jerez de la Frontera, Španielsko
- Napa Valley, Kalifornia
- Bordeaux, Francúzsko
- Marlborough, Nový Zéland
Ako je na tom zvyšok sveta?
Vravia mu „víno Nového sveta“. Nazývajú tak víno, ktoré sa vypestovalo v Južnej Amerike, Kanade, Spojených štátoch, Austrálii, Novom Zélande alebo v Južnej Afrike. Tieto vína nezožali takú historickú slávu oproti európskym výrobcom, ktorí už desaťročia vedú vo svetovom rebríčku.
Aj napriek tomu sa Čile, Argentína a Spojené štáty radia medzi top 10 najväčších producentov vína na sveta. A kým svet zažíva najväčší pokles za posledných 50 rokov, v Argentíne sa produkcia zvyšuje.