Odborníci predpokladajú, že veľkosť celosvetového trhu s vínom dosiahne do roku 2030 hodnotu 650 miliárd eur. Ľudia totiž vedia, že vo víne je pravda. A pravdou je, že novembrová turistika má vo svete vínny nádych. Prečo? A ktoré regióny sveta sú celosvetovo „najvínnejšie?“

Nalejme si čistého vína. Ľudia necestujú, aby len videli. Ľudia cestujú, aby aj ochutnali.  A ochutnávajú, aby spoznávali. A spoznávajú, aby poznali. A hoci mnohí Deň enoturizmu ešte nepoznajú, on rokmi napreduje. Len v Spojených štátoch naň ľudia minú viac ako 17 miliárd dolárov. Patrí mu druhá novembrová sobota a jeho hlavnou ingredienciou je víno. Vinice, vinárne a vinotéky zapĺňajú návštevníci… Oslavujú totiž Deň vínnej turistiky, známy aj ako Deň enoturizmu. 

Kto ho na svete vypije najviac? 

Francúzske príslovie vraví, že víno nie je alkohol. A tvrdia to aj v Portugalsku, kde sa celosvetovo skonzumuje najviac vína. Vychádza to asi liter vína na osobu za týždeň. Kultúra pitia vína dominuje aj v Taliansku, Luxembursku, Francúzsku, Slovinsku alebo vo Švajčiarsku, ktoré sa v spotrebe radia hneď za Portugalsko. 

Top tri regióny s najlepším vínom? 

  • Toskánsko, Taliansko 

    Zvlnené kopce v strede Talianska zaliate vinicami. Na ich koniec ani oko nedovidí, taká je oblasť, kde vínne korene siahajú až k Etruskom a Rimanom, ktorí ako prví pestovali v oblasti hrozno. Ikonou sú napríklad Chianti Classico a Brunello di Montalcino.

    • Rioja, Španielsko 

    Oblasť preslávilo víno a mesto Logroño, ktoré je ako inak strediskom vína. Viniciam sa tu darí už po stáročia a vyniká aj odroda Tempranillo. Jej názov pochádza zo slova temprano, teda skoro, lebo odroda dozrieva skôr ako ostatné španielske červené vína.

    • Provensalsko, Francúzsko 

    Jemné tóny citrusových plodov a kvetinová príchuť? Vínna história Provensalska siaha ku Grékom či Rimanom, súčasnosť sa naopak sústredí na slovo ružová. Výroba ružového vína sem priťahuje tisícky turistov.

    Top desiatka najlepších vínnych regiónov? 

    1. Toskánsko, Taliansko
    2. Rioja, Španielsko
    3. Provensalsko, Francúzsko
    4. Barossa Valley, Austrália 
    5. Sicília, Taliansko
    6. Údolie Douro, Portugalsko 
    7. Jerez de la Frontera, Španielsko
    8. Napa Valley, Kalifornia
    9. Bordeaux, Francúzsko
    10. Marlborough, Nový Zéland

    Ako je na tom zvyšok sveta? 

    Vravia mu „víno Nového sveta“. Nazývajú tak víno, ktoré sa vypestovalo v Južnej Amerike, Kanade, Spojených štátoch, Austrálii, Novom Zélande alebo v Južnej Afrike. Tieto vína nezožali takú historickú slávu oproti európskym výrobcom, ktorí už desaťročia vedú vo svetovom rebríčku.

    Aj napriek tomu sa Čile, Argentína a Spojené štáty radia medzi top 10 najväčších producentov vína na sveta. A kým svet zažíva najväčší pokles za posledných 50 rokov, v Argentíne sa produkcia zvyšuje. 

    Zdieľaj tento článok