Koľkí z nás idú na dovolenku do Banskej Štiavnice, Kremnice alebo Banskej Bystrice a vôbec ani nepribrzdíme pri iných krásach, ktoré môžeme navštíviť pri rieke Hron? Vedeli ste, že keď zídete z diaľnice, natrafíte na zaujímavosti, ktoré sú menej známe? Región Gron nemôže súperiť s takými velikánmi ako sú spomínané banské mestá, ale zaujme určite tých, ktorý hľadajú niečo menej známe a hľadajú miesta, pri ktorých sa aj niečo naučia.
Tento článok „Región Gron – tipy, rady a zaujímavosti“ má slúžiť pre tých, ktorý si chcú spríjemniť „nudnú cestu“ na stredné Slovensko.
Zástavka č. 1 – Hronský Beňadik
Kto by tušil, že pár kilometrov pred Novou Baňou natrafíte na jeden z najvýznamnejších stredovekých kláštorov na Slovensku, ktorý mal pod svojou správou rád Benediktínov? Práve v tejto oblasti začína takzvaná Slovenská brána, cez ktorú prechádzali známe obchodné cesty. Kláštor bol natoľko významný, že nejeden uhorský kráľ sa zaujímal o jeho činnosť.
Hronský Beňadik je bonbónik pre všetkých tých, čo milujú históriu. Stredoveké hradby, hlavný chrám s gotickou výzdobou či hradby vás tak trochu prenesú do obdobia, kedy územie Slovenska patrilo medzi najdôležitejšie časti Uhorska. Viac o kláštore sa dočítaš v tomto článku.
Koľko trvá prehliadka miesta?
Samotná odbočka z diaľnice je cca. 2 kilometre a prehliadka kláštora zaberie maximálne hodinku. Určite si tu naplánujte zástavku, ktorá vám dotvorí mozaiku stredovekého Slovenska.
Zástavka č. 2 – Sekvojec mamutí
Vedeli ste, že aj na Slovensku máme sekvojovec? Tento druh stromu pochádza pôvodne z Ameriky, ktorý rastie na západných svahoch Sierra Nevady. Do Európy bol údajne dovezený v rokoch 1853 až 1855 a hojne bol vysádzaný v zámockých parkoch ako okrasná drevina. Aj vďaka tejto záľube v botanike sa niekoľko jedincov sekvojovca mamutieho dostalo aj na územie Slovenska a jeden môžete vidieť aj v doline Richnava, kde bol vysadený v roku 1905 pri miestnej horárni.
Ak ste nikdy v živote nevideli tento druh stromu, určite si ho príďte pozrieť. Aj keď na vás bude pôsobiť „obrovsky“, tak na dotyk je jeho kôra jemná ako hodváb.
Kde ho nájdem?
Pri Žarnovici zíďte z diaľnice, vydajte sa do dediny Voznica (cca. 2 kilometre) a následne dolinou Richnava (cca. 5,5 kilometrov) prídete k horárni, ktorá bude po ľavej strane. Neplatí sa žiadne vstupné. Takýto výlet od diaľnice zaberie okolo 45 minút.
Od horárne, ktorá sa nachádza pri sekvojovci sa dá ísť na bicykli smerom do Štiavnice.
Ďalšie novobanské sekvojovce nájdete tu:
- Nová Baňa, časť Hrádza, starý cintorín ECAV, ulica Pod sekvojou (1 ks);
- Nová Baňa, Feriancov rígeľ, po údere bleskom má odlomený vrchol koruny (1 ks);
- Nová Baňa, pútnické miesto Kohútovo, NCH Zvonička (1 ks), vysadené v roku 1935;
- Nová Baňa, Salašisko pod Hájom (5 ks);
Zástavka č. 3 – Horné Opatovce
Aj na Slovensku máme, žiaľ, niečo ako „slovenský Černobyľ“, kde nastala jedna z najväčších ekologických katastrof. V 50. rokoch postavili závody SNP na hliník pri Žiari nad Hronom. Aj kvôli vypúšťaniu rôznych chemických látok a poletujúcemu mazľavému popolčeku sa začalo nielen zhoršovať zdravie domácich zvierat, ale aj obyvateľov. Situácia bola každým rokom horšia a keď sa začali deťom kaziť zuby, kriviť chrbtice, takmer 900 ročná obec Horné Opatovce musela byť vysťahovaná. Viac o histórii s príbehmi od miestnych sa dočítaš tu.
Čo tu môžem nájsť?
Veľa sa tu už nezachovalo. Najvýznamnejšou pamiatkou je kostol, pár budov a hlavne cintorín. Na tomto mieste ide skôr o pocit z miesta. Aj keď sa ekologická katastrofa stala pred 80 rokmi, stále je odkaz veľmi aktuálny. Čo dokáže ľudská hlúposť pri honbe za ziskom.
Koľko mi bude trvať čas na prehliadku?
Cca. 30 až 60 minút.
Kde nájdem Horné Opatovce?
Pri Žiari nad Hronom. Ak idete po rýchlostnej ceste „65“ pred Ladomerskou Vieskou.
Vstup: Zadarmo
Zástavka č.4. – Hrad Šášov
Na Slovensku máme nejeden svetový unikát. Naše hrady. Viete, že čo sa týka hustoty, patríme medzi svetovú špičku? Cez 120 hradov, ktoré vznikli hlavne v 13. storočí, kedy územie dnešného Slovenska napadli Tatári resp. Mongoli. Najviac hradov sa nachádza na takzvanom Karpatskom oblúku, ale nájdeme ich práve aj v blízkosti banských miest. Hrad Šášov sa prvýkrát spomína v roku 1253 ako majetok bratov de Vancha, z nich Štefan bol ostrihomským arcibiskupom. Spolu s hradom Revište, situovaným 15 kilometrov južnejšie na druhom brehu Hrona, chránil priechod a cestu do banskej oblasti, predovšetkým do Banskej Štiavnice.
Koľko mi bude trvať prehliadka?
60 až 90 minút v závislosti od toho, za koľko vyšliapete na hrad. Od parkoviska je to 15 až 20 minút pešo.
Vstup: Zadarmo
Zástavka č. 5 – Kaštieľ v Žiari nad Hronom
Biskupský renesančno-barokový kaštieľ s klasicistickou prestavbou bol postavený v prvej polovici 17. storočia (1631) ostrihomským arcibiskupom Petrom Pazmáňom. Je jednou z najzaujímavejších a najkrajších historických pamiatok Žiarskeho regiónu. Žiaľ, kaštieľ nie je voľne prístupný a dostať sa sem môžete len počas organizovaných spoločných prehliadok. Pozrite si oficiálnu stránku, kedy sa robia 90-minútové prehliadky.
Región Gron je síce málo známy a ľudia tadeto „prefrčia“ do Štiavnice alebo Bystrice, ale keď si spravíte zástavku na jednom z týchto miest, odrazu pocítite, čo je to objavovať sám pre seba historické miesta bez masy turistov.
Máte otázky na článok „Región Gron – tipy, rady a zaujímavosti“? Dajte do komentu a radi odpovieme.