9 dní osláv, stovky červených šatiek a bielych kusov oblečenia. Pamplona na severe Španielska slávi jednu z najznámejších fiest v roku: Fiesta de San Fermín alebo Sanfermines. Aj pre toto sa beh pred býkmi spája s bielou a červenou.
Tmavošedé dlaždicové ulice pretínajú horizontálne poukladané biele obkladačky. Tmavá farba, ktorú po pár metroch strieda biela, vytvára v historickom centre mesta Pamplona kontrast. Kontrast však netvorí len dlažba, ale aj bielo-červení účastníci na jednej z najslávnejších fiest v Španielsku. Fiesta de San Fermín nie je len symbolom Pamplony, hlavného mesta provincie Navarra na severe Španielska, ale celej krajiny. Symbolizuje jeden z pilierov pyrenejskej kultúry: býkov.
Čo je to Sanfermines
Fiesta Sanfermines, teda sviatok svätého Fermína sa v Pamplone každoročne oslavuje od 6. do 14. júla. Ide o jeden z najpopulárnejších španielskych sviatkov. Vznik osláv siaha až do stredoveku. Svetový rozmer získala najmä vďaka románu Slnko aj vychádza od spisovateľa Ernesta Hemingwaya, ktorý časť deja zasadil práve do býčích osláv Sanfermines v Pamplone. S fiestou sa však nespája len zábava, ale aj množstvo mýtov.
O legendách a pravde
Mimo Španielska slávnosť Sanfermines mnohí vnímajú ako kontroverzný čin. Nie, nie je pravda, že celé hodiny v uliciach Pamplony počas slávností behajú voľne pustené býky. Trasa aj čas sú presne vyznačené. Naviac, beh trvá len niekoľko minút (od dvoch do štyroch minút). Korida sa beží každý deň, meria približne 849 metrov a začína sa už o ôsmej ráno, keď hodiny na kostole Iglesia de San Cernin odbijú pre Španielov túto „nekresťanskú hodinu“. Korida sa začína v ohradách na Custa Santo Domingo a končí na námestí Plaza de Toros.
Nie je povinnosťou, aby každý návštevník osláv behal pred býkmi. Beh alebo po španielsky el encierro si môže pozrieť z pohodlia balkóna. A nie je pravda ani to, že pri každej koride niekto zahynie. Podľa záznamov od začiatku slávností zomrelo maximálne 16 ľudí. Hoci aj jeden život znamená veľa…
Prečo sú bežci v bielom a s červenou šatkou?
V jemnom bielom oblečení najväčšiu pozornosť bezpochyby púta červená šatka. Bežci ju počas ceremoniálu nosia uviazanú okolo krku. Tento doplnok súvisí so svätým San Fermínom, teda s patrónom pretekov. Zaujímavosťou je, že San Fermín nie je len patrónom Pamplony, ale celej provincie Navarra.
Krv – symbol červenej
Svätého San Fermína de Amiens zajal vtedajší guvernér, ktorý neskôr nariadil, aby ho sťali šabľou. Vládca sa chcel týmto krokom sčasti priblížiť ku kultu rímskych bohov Jupitera a Merkúra, ktorých uctieval. Guvernérovi sa nepáčilo, že biskup San Fermín farníkov evanjelizoval, a preto mu podrezal hrdlo.
Traduje sa, že krv z jeho hrdla inšpirovala farbu šatky, ktorú nosia bežci zvyčajne uviazanú práve okolo krku. Nie však stále… Zaujímavosťou teda nie je len farba šatky, ale aj spôsob, akým ju nosia. Pred behom si ju priviažu okolo zápästia. Naopak po štarte až do konca slávnosti ju nosia uviazanú na počesť San Fermína okolo krku.
A čo tá biela?
Pamplonou neprúdi len kopa červených šatiek, kontrast dotvára biele oblečenie. Spája sa s rokom 1931, keď sa slávností zúčastnila aj jedna skupinka v bielom. Všetci jej členovia sa obliekli do bielej farby v snahe odlíšiť sa od ostatných. Okrem toho, že vyčnievali, ešte aj ušetrili. Siahli po lacnejších jednoduchých bielych kúskoch.
Začiatok a koniec
Všetko sa začína výstrelom svetlice na Radničnom námestí Plaza del Ayuntamiento a končí o polnoci 14. júla rozlúčkovou piesňou Pobre de mí, v preklade Chudák ja. Červeno-biela farba nielen slávnosti otvorí, ale aj ukončí skandovaním: „Pobre de mí, pobre de mí, que se han acabado las fiestas de San Fermín“ („Chudák ja, chudák ja, slávnosti San Fermín sa skončili.“).