Prečo je tahitská vanilka taká drahá

Niet pochýb, že za Queen Tahiti, teda Kráľovnú Tahiti, sa považuje ananás. Jedinečné miesto si drží aj iná plodina. Skrýva sa za neďalekými zelenými kopcami, kde miestni pracujú na farmách a tento unikátny druh rastliny uchovávajú pri živote.

Ticho na Francúzskej Polynézii naruší hluk štvorkolky. Nespevnená trasa vedie priamo cez The pineapple trail, teda ananásový chodník na ostrove Moorea. Spája dva hlavné zálivy a prechádza skrz plantáže. Nie je náročné uhádnuť, čo sa na nich pestuje.

Ananásy sa stali doslova symbolom tohto ostrova. Považujú sa za tie najsladšie na Zemi, premenili sa na hlavnú plodinu miestnych pestovateľov. 

Od exotického ovocia k lahodnému koreniu

Kým kráľovnou tahitského ovocia je ananás, unikátna plodina sa rodí aj v ostrovných vanilkových farmách. Za kráľovstvo tohto aromatického korenia sa považuje ostrov Taha’a, aj preto ho pomenovali ako vanilkový ostrov.

Vanilka je po šafrane najoceňovanejším korením na svete. A hoci nepochádza z Francúzskej Polynézie, tahitská odroda sa považuje za unikátny a celosvetovo nenapodobiteľný druh. 

V čom spočíva jej vysoká hodnota

Vanilovník je sám o sebe lianovitá orchidea. Vanilka tahitensis vznikla skrížením dvoch druhov. Na svete existuje 150 rôznych odrôd vanilky. Údajne sa sem dostala z Filipín. Kým korenina sa vo Francúzskej Polynézii udomácnila, včela, ktorá by jej kvety prirodzene opelila, nie.

Bielo-zelenkavo-žlté okvetné lístky orchidey tu preto opeľujú ručne, naviac, kvitnú len pár hodín. Pestovatelia musia vystihnúť na manuálne opelenie ten správny čas.

Často sa kvety otvárajú o tretej až štvrtej hodine ráno. Tento proces vanilku premieňa na vysoko cennú a drahú komoditu. Vanilka totiž nerastie len tak voľne v prírode.

Dlhodobý proces 

Vo farmách vytvárajú pre vanilku špeciálne podmienky. Tým, že nemá rada priame slnko, poskytujú jej polotieň a zabezpečujú jej vlhko a teplo.

Pestovatelia zbierajú podlhovasté struky až deväť mesiacov po opelení, keď sú tmavozelené. Neskôr ich nechávajú takmer tri mesiace sušiť.

Odkiaľ pochádza vanilka

Kolíska vanilky neleží ani na Tahiti a ani na Madagaskare. A to aj napriek tomu, že ide v súčasnosti o jej najväčšieho producenta.

Vanilkový struk sa zrodil v Mexiku. Odpradávna ju pestovali ešte pôvodní obyvatelia Mezoameriky. Po kontakte s Európou sa stali jej prvým exportérom do sveta. Až do polovice 19. storočia sa považovali za jej popredného dodávateľa. Africké krajiny si však začali nárokovať na väčší podiel v rámci globálneho trhu s vanilkou. 

Svetoví vanilkoví lídri 

1. Madagaskar 

2. Indonézia 

3. Čína 

4. Mexiko

5. Papua Nová Guinea 

6. Turecko 

7. Uganda

8. Tonga 

9. Francúzska Polynézia 

10. Reunion

11. Malawi

12. Komory 

13. Keňa 

14. Guadeloupe 

15. Zimbabwe 

Ekonomika Francúzskej Polynézie neprofituje len z cestovného ruchu, slušnú úroveň udáva aj export ananásu alebo vanilky. Označujú ju za druhé najdrahšie korenie sveta. 

Ani jedna nemá rovnakú vôňu, chuť alebo farbu. Niečo však spoločné majú. Vanilka je už dlhodobo najobľúbenejšia príchuť zmrzliny v Spojených štátoch. Asi preto sú Spojené štáty najväčším spotrebiteľom vanilky na svete.

Páčil sa ti tento článok? Získajte zdroj základných informácií pre cestovateľov.




Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Bude použitá len na overenie komentáru.