Panovníkom sa stal už v septembri po smrti kráľovnej Alžbety II., no až korunovácia spečatí jeho novú vládu. V minulosti išlo o nevyhnutnosť, v súčasnosti je to skôr slávnostná udalosť. Korunovácia Karola III. bude pre tieto kuriozity odlišná v porovnaní s ceremóniou jeho matky.
Svet sa mení, pretvára a ide ďalej. Riadky učebníc dejepisu netvoria len vojny, ale aj hlavy štátov a monarchií. Svet čoskoro čaká ďalší historický míľnik. Zosnulá britská kráľovná Alžbeta II. začala vládnuť vo veku 25 rokov. A hoci bola mladá a bez skúseností, do dejín sa zapísala ako veľká kráľovná.
História sa po 70-tich rokoch prepíše. 6. mája zažije Veľká Británia prvú korunováciu v 21. storočí. Okolnosti sa však otočili. Korunovať nebudú mladú ženu, ale jej 74-ročného syna kráľa Karola III.
Malé symboly nového panovníka
Chce byť kráľom pre všetkých, otvorený rôznorodosti, všetkým náboženstvám a ochrane prírody. Takým, na ktorého sa bude jeho zosnulá matka hrdo pozerať. Podľa denníka La Vanguardía svoje prednosti dokáže už počas korunovácie.
Menej extravagancie
Dlhý sprievod počas korunovácie zosnulej Alžbety II. v prípade kráľa Karola III. nahradia kratším. Aj obrad má trvať menej ako tri hodiny. Pri korunovácii totiž nebude prvoradá extravagancia, ale rôznorodosť. Udalosť má byť lacnejšia ako pred 70. rokmi. Tieto symboly majú odrážať budúce smerovanie monarchie. Namiesto vysokých nákladov budú odzrkadľovať rôznorodosť komunít a vierovyznaní. Aj z toho dôvodu sú na korunováciu pozvaní predstavitelia judaizmu, rímskokatolíckej cirkvi, hinduizmu, budhizmu a islamu.
Ochranca zvierat
Vzťah k prírode sa odzrkadlí aj na korunovácii. Kým v minulosti posvätný olej na pomazanie kráľa obsahoval živočíšne stopy, tento bude vegánsky, teda vytvorený len z rastlinných zložiek. Napriek tomu, že receptúra oleja je tajná, zistilo sa, že v minulosti údajne obsahoval aj ambru z čriev veľrýb a cibetkový olej zo žliaz cicavcov. Ten nový bude zložený z olivového oleja, ktorý prevoňajú zmesou esenciálnych olejov. Medzi nimi napríklad ruža alebo jazmín.
Nesmie chýbať krycí názov a ani emotikon
Zatiaľ čo Karolovi II. vyrobili v roku 1661 korunu, tomu súčasnému kráľovi Karolovi III. z nej vytvorili emotikon. Konkrétne ide o korunu svätého Edwarda. Tento výnimočný emotikon danej koruny vznikol na príkaz Buckinghamského paláca. K cieľu byť moderným kráľom sa teda rozhodne priblížil.
Krycím názvom korunovácie sa stal výraz Operácia Zlatá guľa, spája sa so všetkým, čo ceremónia prináša.
Od kurčaťa až po koláč quiche
Korunovácia so sebou prináša aj typické korunovačné jedlo. Kráľ Karol III. a Kamila siahli ako inak po niečom netradičnom. Ide o slaný koláč quiche. Hlavnými ingredienciami sú fazuľa, špenát a syr.
Slaný koláč prebral štafetu po kurčati na smotanovej kari omáčke, ktoré charakterizovalo korunováciu Alžbety II. Jej platinové jubileum zas oslávili na sladko – pudingom.
Money, money, money Must be funny
Rozdiel medzi ním a jeho matkou počas korunovácie nie je len vo veku, ale aj vo financiách. Na tróne sedí sotva osem mesiacov, no aj tak je už bohatší ako zosnulá kráľovná Alžbeta II. Podľa The Sunday Times Rich List si kráľ našetril 680 miliónov eur. Konkrétna suma jeho majetku nie je známa. Po smrti jeho otca, princa Filipa, sa suma ešte zvýšila, závet však nezverejnili. Majetok sa po smrti kráľovnej Alžbety II., v septembri 2022, pohyboval na polovičnej sume.
Nie iba zdedený majetok
Kráľ Karol III. zastáva šetrenie. Veľká časť jeho majetku pochádza z rôznych obchodov a spoločností, ktoré založil ešte v minulom storočí. Vlastní aj korporáciu na pozemky a nehnuteľnosti. Uplynulé roky sa dokonca sústredil na investovanie či podnikanie v environmentálnej oblasti.
Svojím pozitívnym vzťahom k životnému prostrediu si získal mnohých aktivistov. Panovník už desaťročia odsudzuje plytvanie zdrojmi planéty, nerád vyhadzuje oblečenie alebo nerád necháva rozsvietené svetlá pri odchode z miestnosti.