Ideš do zahraničia alebo sa chceš vrátiť domov? Ako prebiehajú kontroly? Kedy potrebujem Covid test a existuje stále karanténa?

Pravidlá v cestovaní sa nám trochu zmenili. V tomto článku ,,Pravidlá v cestovaní počas koronavírusu“ ti prinášame základný prehľad a hlavne odpovede na vaše najčastejšie otázky.

Na stránke www.mzv.sk nájdete aj takúto informáciu

Od 20. júna 2020 od 6:00 hod. platí režim uvoľnených hraničných priechodov pre osoby pri návrate z: Bulharska, Cyprusu, Česka, Čiernej hory, Dánska (vrátane samosprávneho územia Faerské ostrovy), Estónska, Fínska, Grécka, Chorvátska, Islandu, Lichtenštajnska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Monaka, Nemecka, Nórska, Poľska, Rakúska, Slovinska a Švajčiarska.

Pri návrate nemusia ísť občania ani do domácej izolácie a ani nemusia predložiť negatívny RT-PCR test na ochorenie COVID-19.

Pri príchode z iných ako uvedených destinácií je potrebné sa preukázať negatívnym testom na COVID-19, nie starším ako 96 hodín, príslušníkovi Policajného zboru Slovenskej republiky. Po vstupe na územie Slovenska hraničnými priechodmi, na ktorých sa nevykonáva kontrola, je potrebné bezodkladne odovzdať negatívny výsledok testu na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva.

To teda znamená, že ak cestuješ z/do krajín, ktoré patria do takzvanej ,,zelenej zóny“, nepotrebuješ žiaden Covid test a nevzťahuje sa na teba karanténa. Samozrejme, stále treba sledovať situáciu a to, čo platilo dnes, zajtra nemusí. Aktuálne informácie VŽDY nájdeš na www.mzv.sk alebo na stránke veľvyslanectva tej krajiny, kam ideš.

Pravidlá v cestovaní počas koronavírusu

Ako prebieha kontrola Covid testu?

Ja som sa včera vrátil z Kambodže. Pred cestou domov som si musel zabezpečiť Covid test, ktorý mi kontrolovali na letiskách. Na hraniciach s EU (v tomto prípade letisko Viedeň) ma nik nekontroloval, len som vyplnil tlačivo s prehlásením, že idem priamo na Slovensko. Ak by som chcel ostať v Rakúsku, vyžiadali by si Covid test a musel by som napísať adresu, kde sa zdržujem.

Tento test som následne poslal po príchode domov na mailovú adresu, ktorú nájdete na http://www.uvzsr.sk/ a daný úrad ma vyzve po 5 dňoch na ďalší Covid test. Dovtedy sa musím zdržiavať v domácej karanténe.

Čo sa stane ak sa nenahlásim na úrade?

Je pravda, že na hraniciach je len námatková kontrola a viac menej ťa nik neskontroluje. Ak však neskôr prídu na to, že si nesplnil podmienky vlády SR (nenahlásil si sa na úrade, nebol v domácej karanténe), tak ti hrozí minimálne veľmi mastná pokuta za ohrozenie verejného zdravia.

Dá sa test Covid sfalšovať?

Aj takéto otázky nám prichádzajú. Jednoznačná odpoveď je NIE. Každý Covid test má medzinárodné identifikačné číslo, ktoré sa dá veľmi jednoducho skotrolovať, či bol test spravený na danú osobu a s akým výsledkom. Keď sa zistí manipulácia, tak hrozí minimálne veľmi vysoká pokuta.

Ako dnes rozmýšľať pri cestovaní?

Ak cestuješ do krajín, ktoré nepatria do zelenej zóny, tak väčšinou už pri ceste tam potrebuješ mať Covid test a aj na cestu naspäť na Slovensko. Čo sú, samozrejme, ďalšie náklady a hlavne veľa strateného času, lebo na testy v zahraničí sa treba objednať a byť v danom meste minimálne 24 hodín. Napríklad:

Cestuješ z Gruzínska domov a testy robia v Tbilisi. Čiže budeš musieť byť v hlavnom meste Gruzínska minimálne deň pred odletom, nahlásiť svoje miesto pobytu a čakať.

Aké sú opatrenia na letiskách alebo v lietadle?

Celý čas musíš mať rúško a neexistujú výnimky. Ak cestuješ mimo zelenej zóny, tak ktorolujú Covid test.

Más otázky na článo ,,Pravidlá v cestovaní počas koronavírusu“? Daj do komentu a radi odpovieme

Tento článok bol napísaný 22.6. 2020 a odvtedy sa mohla situácia zmeniť. Vždy si pozrite pred cestou www.mzv.sk

Dnes večer bude live stream na našom Instagrame www.instagram.com/travelistan.sk , kde zodpovieme všetky vaše otázky

Všetky články nielen o korone nájdeš tu

Zdieľaj tento článok