Viete, kde sa nachádza najväčšia pevnosť na Slovensku? Upriamte svoju pozornosť na juh Slovenska, kde sa vlieva Váh do Dunaja a narazíte na mesto Komárno, kde dodnes stojí pevnosť, ktorá patrila medzi najväčšie a najdôležitejšie v Rakúsko-Uhorsku. Ani sám neviem, prečo som doteraz nenavštívil tento skvost, ktorý by v iných krajinách „okupovali“ tisíce turistov. Presne o tom je článok „Pevnosť v Komárne – najväčšie opevnenie na Slovensku“.

Pevnosť v Komárne – najväčšie opevnenie na Slovensku
Vstup do pevnosti

Krátka história

Komárňanská pevnosť je úzko spojená s históriou vojen s Osmanskou ríšou. Čím boli Turci bližšie k územiu dnešného Slovenska, tým bola stavebná činnosť intenzívnejšia a pevnosť naberala na dôležitosti. Komárno vďaka svojej strategickej polohe kontrolovalo plavbu lodí po Dunaji. Ak by Turci kontrolovali tento úsek, ľahšie by sa dostali do vnútrozemia Habsburskej ríše a Viedeň by bola vyslovene v ohrození. Preto nejeden cisár venoval nemalé finančné prostriedky na budovanie pevnosti. Komárňanská pevnosť sa nachádza na oboch brehoch Dunaja. Najväčšia časť je na slovenskej strane, ale lepšie opravené časti nájdete na maďarskej strane. Pevnosť má dve časti:

Stará pevnosť

Je najstarším objektom protitureckej pevnosti. Bola postavená na sútoku riek Váh a Dunaj podľa plánov talianskeho fortifikačného staviteľa Pietra Ferraboscu. Impulzom bolo pravdepodobne dobytie Budína Turkami v roku 1541. Stavba začala  1546 a bola ukončená v roku 1557. 

Pevnosť v Komárne – najväčšie opevnenie na Slovensku
Jedna z vnútorných brán

Nová pevnosť

Rozširuje starú pevnosť. K jej stavbe bola impulzom ofenzíva Osmanskej ríše a dobytie pevnosti v Nových Zámkoch. Hneď po dobytí Nových Zámkov v roku 1663 sa začalo stavať.

Celý objekt využívala nielen armáda Rakúska-Uhorska, ale aj československá a sovietska armáda. Práve počas okupácie 1968 až 1993 bola táto dnešná kultúrna pamiatka zdevastovaná a niektoré časti už asi nikto neopraví.

Pevnosť v Komárne – najväčšie opevnenie na Slovensku

Aké sú moje pocity?

Pevnosť som chcel už dávnejšie navštíviť, ale stále som si nevedel nájsť čas. Až teraz vďaka korone, keď som sa rozhodol, že pôjdem na bicykli z Bratislavy do Budapešti, som si tu spravil zastávku.

Úprimne, mal som pocit, že sem pôjdu davy turistov. Veď si zoberme, ako niekde na cestách vnímame informáciu, že sa v našej blízkosti nachádza najväčšia pevnosť v celom regióne. V zahraničí by nás to zaujalo, ale tu na Slovensku sa na to niekedy pozeráme cez prsty. Možno som mal len šťastie, že som bol úplne sám počas celej prehliadky. Sprievodcovi Jurajovi nevadilo, že bude mať počas 90 minút jediného poslucháča,  a tak sme spoločne vstúpili do pevnosti, ktorá sa rozprestiera na 13 hektároch.

Pevnosť v Komárne – najväčšie opevnenie na Slovensku
Skvelý sprievodca Juraj

Už prvý dojem je neskutočný. Myslím si, že som videl mnohé pevnosti vo svete, ale niečo tak veľké a mohutné som dlho nevidel. Silné múry, masívne brány či veľké nádvorie, kde bolo nastúpené vojsko. Juraj ako skúsený sprievodca dáva jednu informáciu za druhou a prehliadka pekne graduje. Ukazuje mi rôzne stavebné štýly a vysvetľuje rozmýšľanie vtedajších vojenských architektov. Keď sa však pozastavím nad tým, ako je mnoho objektov zdevastovaných… „Žiaľ, sovietska armáda objekt nielen čiastočne zničila, ale aj si ho upravovala podľa seba.“ A ukazuje mi staré známe šlapáky na ruský vzor či obrovské betónové kade, kde si vojaci robili kvasenú kapustu. Na jednej strane vidím, alebo si viem predstaviť pekne upravené vojenské priestory z čias Rakúska-Uhorska alebo Československa a na druhej strane vidím necitlivý zásah jednej vojenskej mocnosti. „Koľko ich tu bolo?“ pýtam sa Juraja. „Nikto presne nevie, ale keď budeme počítať počet lôžok, tak asi okolo 6 000.“

Nástenné maľby sovietskych vojsk

Nakoniec vystúpime na hradby a máme nielen Dunaj, ale aj mesto Komárno ako na dlani. Juraj ukazuje ďalšie časti pevnosti na maďarskej strane a vtedy len čumím, čo sa postavilo a aká je to veľká pevnosť. Proste každý milovník histórie tu bude v tranze. Na záver ešte dostanem príjemnú prednášku o novovekej vojenskej taktike a obrane, kedy pochopím, prečo túto pevnosť nedokázali vojensky dobyť.

Tu sa kvasila kapusta
Sovietske vojská znehodnotili dnešnú kultúrnu pamiatku

Tých 90 minút mi ubehlo veľmi rýchlo a ja som sa zas niečo priučil a hlavne dozvedel. Možno aj vďaka korone som sa zastavil a poobzeral okolo seba a uistil sa, že tu doma máme svetové poklady, ktoré nám tak trochu unikajú. Uvidíte, že komárňanská pevnosť vás prenesie nielen stáročiami, ale aj sa veľa dozviete.

Zaujala ťa táto výnimočná kultúrna pamiatka? Všetky informácie o vstupe, časoch a informáciách nájdeš na oficiálnej stránke tu.

Máš otázky na článok „Pevnosť v Komárne – najväčšie opevnenie na Slovensku“? Daj do komentu a radi odpovieme

Chcel by si prejsť na bicykli z Bratislavy do Budapešti? Pozri si rady na netradičný výlet.

Zdieľaj tento článok