Čo potrebujete vedieť pred cestou do Pakistanu? Na čo netreba zabudnúť, ktorým oblastiam sa treba vyhnúť a na čo myslieť? V tomto článku „Pakistan – najčastejšie otázky pred cestou“ nájdete základné informácie pred cestou do málo známej krajiny
Víza
Do Pakistanu potrebujú občania Slovenska a Česka víza. Tie sa našťastie dajú vybaviť online na tejto adrese, kde nájdeš všetky informácie. Na vybavenie potrebuješ:
- Fotografiu
- Rezerváciu hotela na prvé dva dni (rezervácia musí byť priamo cez ubytovanie – booking.com alebo podobný portál nie je akceptovaný
- Pas, ktorý je platný minimálne 6 mesiacov po návrate domov
Vybavenie online víz trvá 3 až 6 dní, prídu ti na mail, ktorý zadáš do systému. Potom si ich vytlačíš a preukážeš sa nimi na hraničnom prechode. Pozor! Tieto víza maj stále pri sebe, aj keď už dostaneš pečiatku.
Covid
V rámci covid opatrení sa v Pakistane zavádzajú takéto pravidlá:
- Pri ceste do severného Pakistanu musíš mať covid test alebo byť plne zaočkovaný
- Do lepších hotelov a reštaurácií ťa bez covid testu alebo certifikáte o plnom zaočkovaní nepustia
- Pri odlete z Pakistanu musíš mať platný covid test (minimálne 72 hodín platný), stojí cca 35 eur.
Bezpečnosť
Pakistan má veľmi zlé meno, ale osobne sa tomu čudujeme. Áno, sú oblasti, kam sa nechodí (nájdeš nižšie), ale stále je to krajina, ktorá je bezpečnejšia ako povedzme India alebo mesto Rio de Janeiro.
Chápeme, že budeš mať obavy, ale ak sa budeš držať niektorých pravidiel, zaradíš sa do nekonečného zástupu ľudí, ktorí sa do tejto krajiny zamilujú.
Pakistan je moslimská krajina, ktorá však, čo sa týka odevu alebo zahaľovania, nič neprikazuje. Napriek tomu odporúčame, aby ženy a muži mali dlhé nohavice alebo sukne (ženy) a klasické tričká alebo košele. Ak uvidíš, že všetci na uliciach chodia v dlhých nohaviciach a nenosia tričká bez rukávov, iba na ramienkach, tak sa budeš cítiť hlúpo, že nerešpektuješ ich zvyky.
Mnoho turistov a cestovateľov bolo spočiatku prekvapených, že si nich veľa ľudí obzerá. Áno, budeš za atrakciu, ale nikto ti nič nechce spraviť. Prosto len pozerajú na cudzincov a hľadajú odvahu prihovoriť sa. Sám neskôr zistíš, že tento záujem je čistý a nikto tým nič zlé nesleduje.
Kam sa nechodí
Pakistan má však aj oblasti, kam sa nechodí. Tými oblasťami sú Swat (pri hraniciach s Afganistanom) a Queta (pri hraniach s Pakistanom). Tieto oblasti patria medzi veľmi konzervatívne, kde pôsobí aj Taliban. Určite sa pamätáš na únos dvoch Češiek. Práve tie boli unesené v oblasti Queta (pri hraniciach s Iránom) napriek výslovnému odporúčaniu necestovať tam. Ak sa vyhneš týmto dvom oblastiam, všade budeš mať zaručenú bezpečnosť a bezstarostné cestovanie. Prosíme ťa, do týchto oblastí nechoď.
Pri návšteve Pakistanu dbaj aj o to, aby si dodržiaval tieto pravidlá:
- Do Pakistanu je zakázané priviezť alkohol a v žiadnom prípade sa nepokúšaj prepašovať ho. Zakázané je tiež priviezť bravčové mäso – napríklad v konzervách.
- Nefotografuj vojakov, vojenské kolóny a policajtov!
- Pri bezpečnostných kontrolách na letiskách neodporuj! Ver, že kontroly sú riadne a nikto tu s tebou nebude zaobchádzať v rukavičkách.
- Riaď sa zdravým rozumom!
- Vodu pi len balenú, z fliaš!
Môže žena cestovať sama?
Odpovieme takto: Ak si sama precestovala Indiu, tak toto dáš ľavou zadnou. Ak to bude tvoja prvá cesta, ktorú podnikneš sama, tak radšej choď s niekým. Mnoho žien hovorí, že prvé dni si nemohli zvyknúť na všadeprítomné pohľady. Ako sme písali, neskôr pochopili, že tie pohľady nič neznamenali a ony prosto len boli atrakciou. Nič viac, nič menej. Keď sme sa rozprávali s cestovateľkami, ktoré tu boli samy, vraveli, že v globále sa cítili bezpečnejšie ako v Indii alebo v Iráne. Mnoho žien má napríklad nepríjemnú skúsenosť, že ich v Indii muži v preplnených dopravných prostriedkoch obchytávali. V Pakistane si toto muži nedovolia, resp. nikde sme nepočuli takúto skúsenosť od žien, ktoré sme stretli.
Ak to zhrnieme: Prvé dni sa budeš cítiť zvláštne pre pohľady. Ak budeš dodržiavať všetky pravidlá (dlhé nohavice alebo sukňa, tričko s rukávmi a nič obtiahnuté), nemalo by sa ti nič stať.
Kedy cestovať?
Najlepšie obdobie na cestu do Pakistanu je od mája do októbra. Ak však chceš vidieť severný Pakistan a spraviť nejaký trek napríklad ku K2, najlepšie je ísť od júna do konca júla.
Pozor! Polovica augusta je veľmi daždivá a hrozia silné záplavy.
Aké sú ceny v Pakistane?
Pakistan je veľmi lacná krajina, dokonca lacnejšia ako India alebo Nepál. V Pakistane sa platí rupiou, ktorú vieš hocikde vymeniť. Aktuálny kurz nájdeš tu:
- Guest house v meste – od 5 eur
- 3-hviezdičkový hotel v meste – od 20 eur
- 5-hviezdičkový hotel západnej siete – od 90 eur
- Tuk-tuk v rámci mesta (5 kilometrov) – 1 euro
- Vnútroštátna letenka – cca 30 eur
- Doprava autobusom s klímou a wifi (200 kilometrov) – cca 5 eur
- Jedlo na ulici – medzi 0,80 až 1,50 eura
- Hlavné jedlo v dobrej reštaurácii – cca 3 eurá
- Balená voda – 0,20 eura
- Vlakový lístok na trase Lahore – Islamabád (cca 280 kilometrov) v klimatizovanom kupé – 5 eur, najnižšia trieda – cca. 1,50 eura
Doprava
Doprava ťa prekvapí, a to v dobrom slova zmysle. Ak to porovnáme s Indiou, Pakistan je ďaleko pred svojím susedom. Oveľa kvalitnejšie cesty, lepšie vybudovaná vlaková sieť a kvalitnejšie autobusové spojenie. V rámci regiónu (India, Nepál, Bangladéš, Barma) je na tom Pakistan najlepšie. Dokonca spoje chodia viac-menej načas a nezažili sme tu šialené meškania ako v Indii (vlak v Indii mešká aj 12 hodín).
Čiže pri plánovaní trasy sa môžeš spoliehať, že spoje pôjdu viac-menej načas s minimálnym meškaním.
Už onedlho prinesieme podrobný itinerár na samostatné cestovanie po Pakistane. Doterajšie itineráre do vyše 100 krajín si môžeš pozrieť tu.
Chceš sa pozrieť do Pakistanu a využiť naše skúsenosti a kontakty?
Máte otázky na článok „Pakistan – najčastejšie otázky pred cestou“? Dajte do komentu a radi odpovieme