Niektorí tvrdia, že smrdí ako peklo, no chutí ako nebo. Iným zostane zle len pri predstave naň. Ľudia svojim chutiam nerozkážu, no zhodnú sa aspoň na jeho nezameniteľnej vôni. Alebo skôr smrade? Aké ďalšie ovocie radia k tým menej príjemným? 

Tradičné pouličné rezance, čerstvé džúsy alebo lepkavá ryža s kokosovým mliekom a s kúskom čerstvého manga nie sú jediné pestré špeciality, pod ktoré sa podpíše región juhovýchodnej Ázie. Na trhoch leží na viacerých predajných stoloch aj kvantum plastových obalov a v nich svetložltý, z diaľky neidentifikovateľný plod, zabalený v celofáne.

Darwin by ho zaručene skúsil. Vraví sa, že Charles Darwin na svojej ceste hodil do hrnca každé exotické ovocie a zviera, ktoré našiel. Ak je človek fanúšikom exotického ovocia, nasledoval by pravdepodobne kroky Darwina. Aj v prípade, ak ide o štatisticky najsmradľavejšie ovocie na svete durian. 

Kde leží pôvod slova a kde pôvod ovocia?

Jeho kolísku treba hľadať v juhovýchodnej Ázii, konkrétne v Thajsku, Malajzii a Singapure. V týchto štátoch sa jeho vôňa jednoducho nedá prehliadnuť. Turistov víta s „otvorenou náručou“, teda nie tak celkom. Plody pokrýva škrupina s hrotmi, ktorú odstraňujú len pomocou rukavíc a mačety, aby sa dostali k dužine.

Nie rukavice, ale cedule využívajú aj viaceré thajské hotely. Pre smrad zakazujú nosiť duriany na izbu a neuvádzajú ich ani v jedálnom lístku reštaurácie. 

Stopka v doprave

Ak ide o durian, význam značky stoj, rozumejú šoféri aj v hustej a chaotickej doprave juhovýchodnej Ázie. Niektoré autopožičovne alebo taxikári majú popri preškrtnutom červenom kruhu cigarety a zbraní vyobrazenú aj siluetu durianu na znak zákazu nosiť ho so sebou. Durian je prosto pre niektorých ako tŕň v oko, slovo duri dokonca v malajčine znamená tŕne. No namiesto tých v oku, ide o tie na jeho šupke.

Durian nie je len jeden

Už ochutnávka sa premieňa na nezabudnuteľný gastronomický zážitok. Domáci si durian s prívlastkom kráľ ovocia nielen cenia, exotický plod má aj pomerne vysokú cenu. Obchod s durianom predstavuje už desaťročia veľký biznis. Predaj je mimoriadne dynamický.

Cena závisí od dopytu, pôvodu, kvality, ponuky a sezóny. Jeho ceny za kilogram preto variujú, i keď stále sú relatívne vysoké. Cena sa môže pohybovať od 17 do 20 eur za kilogram. Prémiová odroda ako napríklad The Golden Phoenix sa môže vyšplhať aj na sumu 24 eur za kilogram.

Slávny kuchár Anthony Bourdain: aróma je neopísateľná 

Skutočných fanúšikov ovocia striedajú zarytí odporcovia a bežné odrody striedajú zas tie špeciálne. Celkovo existuje približne 30 druhov durianu. Odborníci tvrdia, že najlepšie je ich ochutnať od konca marca a začiatku apríla do augusta.

Americká chemická spoločnosť vykonala ešte v roku 2012 štúdiu, kde vyzdvihla 44 vysoko zapáchajúcich zlúčenín jeho zápachu. Boli medzi nimi napríklad síra, hnilá kapusta, pokazené vajíčko, pečená cibuľka, ale aj karamel alebo med. Šéfkuchár Anthony Bourdain označil arómu za neopísateľnú.

Ako ho jedávajú?

Textúra je krémová a jemná. Podávajú ho nielen samotné, ale aj so sladkou ryžou, kokosovou kôrou, do polievok alebo aj ako zmrzlinovú príchuť.

Niektorí konzumujú dokonca aj jeho semená. Buď ich opražia alebo uvaria. 

Zápach týchto plodov neradia medzi najprívetivejšie

Niekomu sa zdajú vzhľadovo podobné. Veľké plody a pomerne podobný zelenkastý vzhľad. Tu však podobnosti končia. Popri duriane viacerí za nie úplne príjemné exotické ovocie označili chlebovník (jackfruit). Ide o najväčšie ovocie na svete, ktoré môže dorásť až do veľkosti 20 kg. Pochádza z Indie, no v súčasnosti dominuje aj v juhovýchodnej Ázii alebo v Južnej Amerike.

Silná fermentovaná aróma. Marula pochádza z južnej Afriky. Hoci veľkosťou ani náhodou neprekoná jackfruit, stromu, na ktorom plody rastú, vravia aj sloní strom. Slony tieto plody pre ich kyslastú arómu prosto zbožňujú. Najmä v čase, keď začnú kvasiť. 

Ďalší tropický plod z Juhovýchodnej Ázie, konkrétne z Malajzie. Ide o exotické ovocie rambután. Jeho názov skutočne vystihli, rambut totiž v preklade z malajského jazyka znamená vlasy. Asi si tvorcovia tohto názvu mysleli, že je až príliš strapatý. Sladké, no zároveň jemne kyslasté. Jeho želatínová štruktúra však viacerých odpudí. Niektorí jeho smrad označili za nepríjemný.

Kráľ kráľov je len jeden

Od vône čerstvých pomarančov, višní alebo limetiek má ďaleko, a tak si mnohí doprajú durian len so štipcom na nose.

Skúsiť by ho mal každý. Jeho milovníci namiesto neho radia medzi menej aromatické plody iné exotické ovocie. Chcú, aby prívlastok najsmradľavejší zdedil niekto iný. Durian predsa nemôže byť kráľom smradu.

Zdieľaj tento článok