Stojac tvárou v tvár orangutanej samici s mláďaťom v rehabilitačnom centre Sepilok na exotickom Borneu sa zamýšľam nad podobnosťou týchto majestátnych ľudoopov s človekom. Prečo nás tak fascinujú zvieratá, ktoré sa nám ponášajú konaním? A orangutan sa teda rozhodne na človeka ponáša. Nie nadarmo má prezývku „človek lesa”.
Tie majestátne tvory džungle sa radia medzi najcharizmatickejšie a najinteligentnejšie tvory žijúce v hustých lesoch juhovýchodnej Ázie. Sú najväčšími stromovými opicami na svete a sú prepojení s džungľami Bornea, kde nájdeme väčšinu ich populácie. Slovo „orangutan“ pochádza z malajčiny a indonézštiny, kde „orang“ znamená „človek“ a „hutan“ alebo „utan“ znamená „les“. Orangutan sa doslova prekladá ako „človek lesa“. Kedysi obýval rozsiahle oblasti juhovýchodnej Ázie vrátane častí Číny, Indie a Vietnamu. Dnes je však jeho kráľovstvo podstatne menšie. V prírode ich nájdeme len v džungliach ostrovov Borneo a Sumatra.
Orang – Utan
Prezývku „človek lesa” si tieto charizmatické ľudoopy vyslúžili pre svoju podobnosť človeku. Zdieľajú s nami 97% DNA. Orangutan je človeku podobný aj váhou a vzrastom. Samce môžu vážiť aj 80 kilogramov a mať výšku 150 centimetrov. Samice sú o niečo menšie, no tiež vážia okolo 40 kilogramov. Dožívajú sa aj 45 rokov. A deti chovajú podobne ako ľudia – na rukách. A to nie je všetko. Tieto opice majú neuveriteľnú schopnosť používať nástroje. Nielen, keď ich to naučia ľudia, ale aj svojvoľne v prírode. Napríklad si vyrábajú dáždniky z listov, používajú palice na získanie potravy zo stromov alebo vetvičky na lov rýb z jazera. Najnovšie dokonca bol zdokumentovaný prípad samca, ktorý používal niekoľko dní systematicky liečivé bylinky na ošetrenie rany až kým si ju nezahojil. Zároveň si stavajú vlastné domčeky na stromoch. Jednoduché útočiská z listov a konárov. Počas dažďu sa dokonca prikrývajú prikrývkami z konárov a listov. Pre miestne kmene v džungli zo začiatku museli pôsobiť ako špeciálna verzia lesných ľudí. Aj preto dodnes neprestávajú fascinovať ľudí po celom svete.
Ohrozené ľudoopy
Akokoľvek je „človek lesa” v západnom svete sympatický, doma má problémy. V súčasnosti je orangutan kriticky ohrozený aj na Sumatre aj na Borneu. Jeho prirodzené prostredie sa stále zmenšuje. Zásadným problémom je nelegálne odlesňovanie a miestami dokonca aj lov divých jedincov hlboko v lesoch týchto exotických ostrovov. Napríklad na Borneu, kde dodnes žije týchto majestátnych opíc najviac. Dnes ich už nenájdeme bezprostredne v okolí ľudí. Naviac tisíce kilometrov štvorcových ich pôvodného lesa sa zmenilo na palmové plantáže, kde orangutan nedokáže prežiť. Pomôcť sa im snažia rôzne organizácie ako Borneo Orangutan Survival Foundation a International Union for Conservation of Nature, ale nie je to jednoduché. Napríklad, samotné navracanie orangutanov do prírody z rezervácii je veľmi náročné – musia ich voziť vrtuľníkom. Keď totiž orangutana zoberiete autom, je dosť inteligentný nato, aby si našiel cestu späť a vrátil sa za jedlom bez námahy…
Kde vidieť orangutany?
Pre tých, ktorí chcú zažiť vzrušujúce stretnutie s orangutanmi v ich prirodzenom prostredí, existuje niekoľko miest na svete. Jedným z najznámejších miest a najlepšie prístupným je Sepilok Orangutan Rehabilitation Centre na ostrove Borneo v Malajzii. Táto rezervácia má 12 kilometrov štvorcových lesa, na ktorých žije až 40 orangutanov. Návštevníci tu môžu sledovať orangutany pri ich každodenných aktivitách a pri ich rehabilitácii po zraneniach. Najlepšie sem zavítať na 9-tu hodinu ráno, keď je čas kŕmenia a na lesné platformy sa môže zhŕknuť aj viac jedincov naraz. Sepilok je vzdialený približne 23 km od mesta Sandakan na severnom Borneu. Sandakan je dostupný letecky z hlavného mesta Malajzie, Kuala Lumpur, s pravidelnými letmi.
Alternatívne viete „človeka lesa” vidieť v Tanjung Puting National Park. Nachádza sa na južnom Borneu v Indonézii. Najlepšie sa sem dostanete z mesta Pangkalan Bun, ktoré sa nachádza v blízkosti parku. Má pravidelné letecké spojenie s hlavným mestom Indonézie, Jakartou. Orangutany si viete v Indonézii pozrieť aj na ostrove Sumatra, v národnom parku Gunung Leuser. Ten je vzdialený asi dve hodiny cesty autom od mesta Medan, hlavného mesta Severnej Sumatry. Do Medanu sa dostanete letecky z Jakarty alebo napríklad aj z populárneho Bali.
Orangutani sú jednými z najfascinujúcejších tvorov džungle. Svojou inteligenciou, jedinečným správaním a krehkou krásou neustále udivujú a fascinujú. Ich existencia nám pripomína dôležitosť ochrany prírody a biodiverzity. Preto je našou zodpovednosťou chrániť týchto ohrozených tvorov a ich prírodné prostredie, aby aj budúce generácie mohli zažiť „človeka lesa” v divočine a nielen v zoologických záhradách.
Ak by ste sa chceli orangutany vidieť zblízka, pozrite si aj náš zájazd na Borneo. Ak váhate či ísť na Borneo, tak si prečítajte aj o liahnutí morských korytnačiek, ktoré môžete na tomto nádhernom ostrove navštíviť.