Odľahlé súostrovie „na konci sveta“, opradené mýtmi a legendami, dráždi predstavivosť Európy už stáročia. Krajina tradičného a moderného, perfektného a nedokonalého, rýchleho a pomalého. Poď sa pozrieť na výber najväčších zaujímavostí Japonska.
Kultúrnemu šoku sa nevyhnete – zaujímavosti o japonskej kultúre
Japonsko je jednou z najmodernejších krajín planéty. V reštaurácii ťa obslúži robotický čašník, krajinou sa odvezieš rýchlovlakom prichádzajúcim presne na minútu a toaleta bude hrať zvuky tečúcej vody, aby nebolo počuť, že vykonávaš potrebu. Toto môže každého vyviesť z miery. Stret kultúr v krajine vychádzajúceho slnka pochádza skôr z minulosti ako z budúcnosti. Japonsko je jednou z najkonzervatívnejších krajín sveta, v ktorej nie sú takmer žiadne menšiny. Cudzincov tu žije málo a tradície sa prísne dodržiavajú.
U nás v Európe je zvykom, že staré uvoľňuje priestor novému. V Japonsku minulosť, súčasnosť a budúcnosť existujú súbežne. Nájdeme tradičné šindľové strechy vedľa presklených budov alebo klasickú a modernú architektúru v tej istej budove.
Podobne aj odevy. Predstavte si slovenské dievčatá v krojoch chodiace po Bratislave alebo Košiciach, fotiac sa pri pamiatkach. Bolo by to zvláštne. V Japonsku si ženy pravidelne obliekajú kimono, napríklad v slávnej časti Tokia Asakusa, je to úplná samozrejmosť. V iných častiach mesta zas človek môže stretnúť ľudí oblečených ako vo videohrách či v komixovom štýle „manga“ alebo „anime“. Koniec koncov jedna štvrť Tokia je zasvätená práve hrám a komixom. Typické pre Japonsko ako reštaurácie u nás na peších zónach.
A čo povestná japonská zdvorilosť… Formalizmus je normou. Na prvý pohľad si všimnete, ako sa na vás všetci usmievajú. Je to predsa slušnosť. Vždy budete počuť áno, takmer nikdy nie. Zahraničného návštevníka nemožno uraziť odmietnutím a zároveň nedať mu najavo, že niečo nefunguje alebo nebodaj to nevie urobiť. Domáci by „stratil tvár“ a ponížil by nielen turistu, ale aj sám seba.
Pri zoznámení sa starší ľudia dodnes klaňajú a mladší používajú vizitky. U nás už takmer vymizli, ale v krajine vychádzajúceho slnka majú stále svoje pevné miesto. Ak vám niekto vizitku ponúkne, vždy ju preberte oboma rukami a pozrite sa na ňu. Ideálne jej venujte pár sekúnd, nielen letmý pohľad. Potom si ju uložte do peňaženky, nie iba do vrecka. Jej majiteľovi tým preukážete náležitý rešpekt. Inak ho môžete uraziť. Takýchto detailov je v japonskej spoločnosti množstvo, skôr či neskôr sa k povestnému kultúrnemu šoku dostanete.
Nielen tradícia, hry a komixy majú svoje mestské časti. V Japonsku nájdeš dokonca aj mestečko, ktoré je zasvätené vyprážaným kurčatám: https://www.travelistan.sk/mestecko-vyprazaneho-kurcata/
Pre milovníkov prírody – zaujímavosti o japonskej prírode
Aj prírodu vnímajú v Japonsku diametrálne odlišne ako v Európe. V husto obývanej krajine dnes nájdeme len minimum divočiny. Japonci prírodu milujú, a preto si ju ochotne „prenesú“ aj do miest. Najlepším príkladom je japonské záhradníctvo. Využívajú prírodnú krásu, perspektívu a miniaturizáciu. Známe sú predovšetkým japonské bonsaje – miniatúrne stromy pestované v plytkých kvetináčoch. Vyvolávajú dojem krajinky alebo prírodnej scenérie. Človek tak má kúsok prírody po ruke, i keď nie je priamo v jej lone. Bonsaje často dopĺňajú miniatúrne domčeky a kamene. V podobnom duchu vznikajú aj celé záhrady, ktoré vytvárajú vlastný mikrokozmos. Záhrada Koraku-en na severe Japonska je postavená tak dômyselne, že z určitého uhla v nej vidieť repliky skutočných známych japonských prírodných scenérií. O ne v krajine vychádzajúceho slnka naozaj nie je núdza.
Poznáte dokonalý sopečný kužeľ hory Fudži, týčiaci sa nad stredným Japonskom? Ak ste milovníkom prírody, určite je lepšie vydať sa na sever hlavného ostrova Honšú alebo na najmenej obývaný ostrov Hokkaido. Nájdete tam neporušené lesy, nádherné hory a termálne pramene. Videli ste niekedy zábery opíc, kúpajúcich sa v sopečných prameňoch? Sú práve z ostrova Hokkaido. Pre milovníkov snehu je Hokkaido lyžiarskou Mekkou. Zažijete tam najlepšiu lyžovačku na planéte. Na svahoch miestneho pohoria Ishikari každoročne od decembra do marca napadne viac ako dva metre najlepšieho „prašanu,“ ktorý prichádzajú využiť športovci z celej planéty.
Zima nie je tvoje obľúbené ročné obdobie? A čo tak jar a čerešňové kvety? Inšpiruj sa naším itinerárom na návštevu Japonska na jar: https://www.travelistan.sk/tip-na-jarnu-dovolenku-japonsko/
Vráťme sa do minulosti – zaujímavosti o japonskej histórii
Ten, kto nepočul o samurajoch, nech zdvihne ruku! Legendami opradení bojovníci sú takmer synonymom Japonska. Možno je prekvapivé, že kultúra samurajov sa vyvinula až v druhom tisícročí nášho letopočtu a pravý vrchol doby samurajov bol v 16. až 18. storočí. Slávny koncept „Bušido“ alebo cesty bojovníka, samurajského kódexu cti často spomínaného v našej literatúre, napríklad vznikol až medzi 17. a 19 storočím. Pravý samuraj mal byť podľa neho skalopevne oddaný svojmu nadriadenému. Šikovný, zručný, obetavý, vynaliezavý, vždy sústredený na boj či starostlivosť o pole. Byť samurajom je stav mysle a vec koncentrácie. Tieto princípy v japonskej spoločnosti pretrvávajú dodnes a nie náhodou je „Kniha piatich kruhov“, vojenská príručka od presláveného šermiarskeho majstra Mijamota Musašiho zo začiatku 17 storočia, dodnes jednou z najvplyvnejších kníh japonského štýlu manažmentu.
Okrem povedomia o samurajoch nájdeme v krajine vychádzajúceho slnka aj množstvo pamiatok, ktoré pripomínajú ich éru. Tým, že Japonci všetko stavali z dreva a krajina si užila niekoľko obrovských zemetrasení a svetovú vojnu, nie všetko sa zachovalo. Napriek tomu nové budovy sú stavané tak, aby ich turista od tisícročných nedokázal rozlíšiť. Príkladom je Kjóto, kde vytvárajú dokonalý mix a navodzujú nostalgickú atmosféru historického Japonska.
Smutným historickým pomníkom je Hirošima – mesto, ktoré prežilo výbuch atómovej bomby. Možno by ste očakávali, že tam nie je život, len pustatina ako na slávnej fotografii rozbitej kupoly „atómového dómu“. Opak je ale pravdou. Mesto je obývané a okolie „atómového dómu“ obstavané budovami. Hirošima spolu s neďalekým historickým ostrovom Miyajima prezentujú možno najlepší prierez japonskej histórie a národnej húževnatosti obyvateľov krajiny.
Ak ťa zaujíma doba samurajov, môžeš sa s týmto obdobím zoznámiť aj prostredníctvom beletrie – diela Šogún od Jamesa Clavela (v slovenčine) alebo v románoch Taiko alebo Musaši od slávneho japonského spisovateľa Eidži Jošikavu (v češtine).
Kam siaha inovácia – zaujímavosti o modernom Japonsku
Doba samurajov je prekvapivo spojená s japonskou robotikou. Prvého predchodcu robotov totiž postavili japonskí inžinieri na báze hodinového stroja už v dobe samurajov (obdobie Edo od 1603 do 1868). Dalo by sa povedať, že Japonci majú pokrok v krvi. Dali svetu prvého robotického psa, vyslali do vesmíru prvého humanoidného robota a v roku 2017 vyrobili prvého robota, ktorý reaguje na hladkanie a škrabkanie – predchodca robotických domácich miláčikov.
Pokrok v Japonsku nie je len otázkou sci-fi technológií odtrhnutých od ľudí. Práve inovatívna nátura pomohla Japoncom pretkať celú krajinu sieťou rýchlovlakov Šinkanzen, ktoré sú najspoľahlivejším dopravným prostriedkom. Aj vďaka nim často nemajú Japonci vlastné autá. A pritom je Japonsko jedným z najväčších výrobcov motorových vozidiel na svete. Veď všade sa dostanete rýchlo, pohodlne a načas vlakom.
Ešte lepším príkladom modernej technológie v praxi sú japonské obchody a reštaurácie. Sú totiž často automatizované. V reštaurácii si bežne objednávate a platíte v automate. Podobne ako u nás cez aplikáciu alebo QR kód. V Japonsku tento systém funguje už od 90. rokov 20. storočia. Automaty sú v krajine vychádzajúceho slnka doslova normou. Jeden predajný automat prislúcha na neuveriteľných 30 ľudí, a to pri počte obyvateľov 125 miliónov. Sú doslova všade. V automatoch kúpite lístky na vlak, chladené nápoje, ryžové koláčiky, dáždniky, plyšové hračky, kvety, spodnú bielizeň a v prefektúre Kumamoto dokonca aj cvrčky v čokoláde. Japonské automaty sú často farebné, majú dotykové displeje, platíte v nich kartou alebo aplikáciou a vždy fungujú. V prípade výpadku elektriny počas častých zemetrasení majú mnohé aj páku na manuálne ovládanie. Iné zas počas prírodných katastrof začnú vydávať potreby prvej pomoci a potraviny zadarmo.
Japonská inovácia zmenila a dodnes mení svet a jej produkt máš pravdepodobne aj doma. Medzi slávne japonské vynálezy patria napríklad aj prenosné prehrávače hudby – od prvého walkmanu, laptopu alebo selfie tyče.
Ak navštíviš Japonsko, nevynechaj vlak Šinkanzen. Inšpiruj sa naším návodom ako využiť rýchlovlak na cestu po krajine vychádzajúceho slnka: https://www.travelistan.sk/navod-ako-prejst-sinkanzenom-japonsko/
Najšialenejšie zaujímavosti o Japonsku
- Toalety – ak sa má krajina posudzovať podľa úrovne verejných toaliet, tak Japonsko je určite najvyspelejším štátom sveta. Prakticky každé WC má ovládací panel, na ktorom nájdeš aj 12 rôznych funkcií od vyhrievanej dosky až po umývanie a sušenie pozadia. Verejné toalety bežne hrajú zvuk splachovania alebo tečúcej vody, aby nebolo počuť zvuky vykonávania potreby. Takmer všetky WC majú inštrukcie len v japončine, takže človek niekedy skončí dôkladným štúdiom a dekódovaním piktogramov. Inokedy zas dostane aj to, čo vôbec nechcel. Určite odporúčam vyskúšať.
- Najdrahšie ryby na svete – Japonsko je jednou z najväčších rybárskych veľmocí, ryby sú bežnou súčasťou stravy. Každé ráno rybári predávajú svoje úlovky po celej krajine a na jednom trhu v Tokiu sa dokonca dražia najlepšie kusy tuniakov. Tie sa vyšplhajú k astronomickým sumám a japonskí boháči sú schopní zaplatiť aj 100 000 dolárov za jednu rybu. Dražby sa dali v minulosti aj navštevovať, ale v súčasnosti sa odohrávajú za zatvorenými dverami, aby kupcov nevyrušovali turisti.
- Poverčivosť – Japonsko je krajinou poverčivosti. V takej modernej spoločnosti je to možno prekvapením, kde povery a viera spojená so šintoizmom a budhizmom sú mimoriadne rozšírené. Bežne v obchodoch alebo reštauráciách uvidíte ochranných bôžikov alebo japonského medvedíka čistotného Tanuki. Verí sa, že prináša šťastie. Naopak nešťastie ti prinesie číslo 4 a 9, spánok po jedle alebo keď uvidíš v noci pavúka.
- Dokonalosť v nedokonalosti – Japonsko vnímame ako krajinu dokonalosti, ale je tu mimoriadne obľúbený koncept Wabi-sabi, teda dokonalosti v nedokonalosti, keď sa zvýrazňujú nedokonalosti vecí alebo dokonca zámerne vyrábajú nedokonalé výrobky – napríklad neforemné misky alebo šálky. Fascinujúci je koncept kintsugi, keď remeselníci opravujú rozbitý porcelán lepidlom s prímesou zlata, aby zvýraznili to, že nádoba bola rozbitá a je preto nedokonalá.
- Socha psa – Japonci si najviac ctia vernosť a jej stelesnením je pes Hačiko. Tento štvornohý miláčik japonského plemena Akita Inu vždy čakával svojho majiteľa pri návrate z práce pri vlakovej zastávke v štvrti Tokia Shibuya. Jeho majiteľ jedného dňa náhle zomrel a z práce sa nevrátil, ale verný pes ho aj naďalej čakával. Hačiko takto svojho majiteľa vyčakával až do svojej smrti, neuveriteľných 10 rokov. Dnes nájdeme pred dotyčnou stanicou jeho sochu.
Viac o Japonsku
Či ťa zaujíma kultúra, história, technika alebo príroda, Japonsko ti naozaj má čo ponúknuť. O krajine vychádzajúceho slnka a jej osobitostiach by sa dali písať aj knihy. Tento článok je len pohľadom na vrchol ľadovca, ktorým je japonská kultúra. Odporúčame sa s ňou zoznámiť aj osobne, ideálne priamo v Japonsku. Ďalšie inšpirácie nájdeš v našom itinerári: https://www.travelistan.sk/itinerar/japonsko-itinerar-cesty-rozpocet-a-cestovatelske-rady/
Ak by si chcel krajinu vychádzajúceho slnka objavovať s nami, tak sa pozri aj na náš zájazd: https://www.travelistan.sk/zajazd/japonsko