Vianoce sú láska. A láska sú knihy pod vianočným stromčekom. Travelistan preto prichystal výber TOP kníh s cestovateľskou tematikou. Pridali by ste medzi ne aj iné obľúbené?
Travelistan nielen objavuje svet, ale aj číta. Na cestách či doma. Aj preto sme pre Vás prichystali horúci zoznam vianočných knižných námetov v roku 2024:
Reportér Brendan I. Koerner poskladal mozaiku tých najtypickejších aj najbizarnejších únosov lietadiel. Nezostáva však len pri majstrovských popisoch motivácií únoscov a ich premenlivej úspešnosti. Sleduje aj ako zásadne sa premenila letecká doprava. Nastúpiť do lietadla dnes automaticky znamená rad bezpečnostných kontrol, prísne pravidlá pre príručnú batožinu a zdĺhavé čakanie. Nič z toho v šesťdesiatych rokoch minulého storočia neexistovalo. Najmä na americkej pôde, kde sú vzdialenosti veľké, to bol rýchly – aj keď drahý – dopravný prostriedok. Letenku si mohli kúpiť aj na poslednú chvíľu a pribehnúť na letisko pol hodinu pred odletom. Letecké spoločnosti nechceli ohroziť zákazníkov a ani posádku. Vyhoveli tak únoscom vo všetkom – od výšky výkupného až po dopravu do zvolenej destinácie. Aj tu Koerner „vydarene“ opisuje ekonomické a bezpečnostné záujmy. Agenti FBI mali na celú vec iný názor… Aký? Trvalo dlho, kým s nimi kapitáni lietadiel začali spolupracovať…
Nejde o nudný výpočet pravidiel, príbehy Vás dostanú. Napríklad cestujúci v 70-tych rokoch minulého storočia počítali s tým, že ak ich unesú na Kubu, budú spať v hoteli Nacional a dostanú aj večeru.
300 Slovákov a Čechov nastúpilo 29. marca 1925 na žilinskej stanici do vlaku, aby sa vydali na dlhočiznú dobrodružnú cestu do Strednej Ázie. Bol medzi nimi Štefan Dubček s manželkou a so svojím štvorročným synom Alexandrom, ktorý sa zo Spojených štátov vrátil sklamaný. Čo ich vyhnalo tak ďaleko? Predovšetkým viera, že v Sovietskom zväze zažijú to, čo ich doma nečakalo – úctu voči robotníkom a dostatok práce.
Skvelá kniha od slovenského autora Lukáša Onderčanina Vám prostredníctvom Dubčekovcov priblíži históriu, nadýchnete sa aj vzdialenej exotiky menom Biškek.
Tureckého autora Orhana Pamuka asi netreba predstavovať. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru napísal knihu, ktorú osobne Martin považuje za jednu z najkrajších:
„Nemyslel som si, že ešte niekedy zažijem výbuch obrázkov v mojej hlave. Po prvýkrát som ho zažil pri čítaní Meno ruže od Umberta Eca.“
Pri detektívke Moje meno je Červená z čias dávnej osmanskej histórie mi moja predstavivosť išla na plné obrátky. Krásne metafory, zápletky a neskutočný opis mesta, ktorý tak milujem. Neviem, či sa mi viac páčil jesenný obraz Istanbulu alebo ten jarný. A dej? Prosím, ponorte sa do knižnej detektívky a čas získa inú dimenziu.
Keď si v osemdesiatych rokoch devätnásteho storočia európske mocnosti rozdeľovali Afriku, belgický kráľ Leopold II. sa zmocnil rozsiahleho neprebádaného územia okolo rieky Kongo.Takmer okamžite vyplienil celú krajinu, vydrancoval prírodné zásoby kaučuku a zdecimoval konžský národ, čím znížil jeho populáciu o desať miliónov obyvateľov. Napriek tomu si dômyselne pestoval povesť významnej humanitárnej osobnosti. Hrdinské snahy odhaliť jeho zločiny napokon viedli k vytvoreniu prvého veľkého hnutia za ľudské práva v dvadsiatom storočí, ktorého súčasťou boli aj spisovateľ Mark Twain či canterburský arcibiskup.
Hoci históriu niekto možno nemusíte, táto knižka Vás vtiahne do vírov rôznych udalostí. Vďaka nej pochopíte, čo sa odohráva v ďalekej Afrike.
Hľadáte menej známe turistické miesta? Opustené stanice, mestá, objekty, stavby… Proste patríte medzi tých, ktorí sa chcú vyhnúť klasickým turistickým miestam? Táto knižka je vyslovene pre vás. Idete do Burkina Faso, Laosu alebo hoci do Japonska? Každá krajina má zoznam vecí s popisom, ako sa dostať na „tie iné“ miesta, ktoré vám dotvoria mozaiku danej krajiny.
Spolunažívanie rôznych kultúr nám dotvára iný obraz o svete. Kresťania, moslimovia a židia na jednom mieste, v tom istom čase. Niečo takéto sa udialo ešte bližšie, než sa nám môže na prvý pohľad zdať. Priamo v Európe, v Španielsku. Niektoré naše každodenné činnosti možno vytvorili úplne iné kultúry. Európske tradície totiž skutočne ovplyvnila napríklad islamská kultúra. Poľská reportérka Aleksandra Lipczak nás vracia o storočia späť, aby nám ich ukázala.
Aké je to stráviť mesiace v afganskej rodine? Patriarchát? Strach? Ľudské osudy? Postavenie žien? Reportáž poukazuje na to, že niekedy ani nádej nestačí a niektoré prekážky sú v Afganistane ešte ťažšie, než si myslíme. Situácia v krajine sa dá niekedy najlepšie pochopiť prostredníctvom životu jednej rodiny. Kniha Knihkupec z Kábulu je toho skvelým prípadom.
Aj my sme v Travelistane pre Vás napísali:
Martin Navrátil – Okolo sveta 8: Bočnými trasami stále peknej planéty
Aj na takéto cesty sa v budúcnosti môžete vybrať: Tonga, Fidži Afganistan, Mongolsko. Ešte horúca knižná novinka prezradí okrem iného aj to, koľko leteckých míľ doteraz Martin Navrátil nalietal. Radí sa už medzi zážitkových milionárov, tak čo sa skrýva za tými slovami?
Blanca Kucharovicová – S Almou: Nezahojená jazva Španielov
Milujete príbehy založené na skutočnej udalosti, ktorá ovplyvnila milióny nevinných ľudí? Kniha S Almou je v tom prípade správnou voľbou. Neradí sa medzi cestopisy. Svieti v regáli motivačných príbehov inšpirovanými reálnymi udalosťami. Okrem iného odkrýva stereotypy, v ktorých každodenne žijeme. Niekedy stačí urobiť krok vpred a uvidíme, že niektoré kultúry sú úplne iné než si myslíme.