Slovenské šibačky udivujú viacerých cudzincov. Tí však stvárajú podobné šialenosti. Vo svete totiž nájdeme mnoho bizarných veľkonočných rituálov. Čo sa napríklad deje cez Veľkú noc v Bolívii?
Nejeden zostane počas veľkonočných ciest šokovaný. Vo svete totiž dominujú mnohé podivné veľkonočné oslavy. Dá sa povedať, že idú z extrému do extrému: od krvavých cez radostné až po tie sviatočné alebo plné utrpenia. Môžu za to zvyky a tradície.
Svätý týždeň v Bolívii
Na Veľký piatok sa v Bolívii oslavuje andský zvyk: Kespiyariña (skoré vstávanie) a Luntataña (krádež). Keďže Ježiš v tú noc zomrie a nemá ako „dohliadať“ na dav, ľudia „využívajú“ túto situáciu na legálne kradnutie. Kradnú zvieratá alebo zemiaky svojim susedom bez toho, že by ich následne niekto obvinil alebo na nich podal žalobu. Väčšina susedov sa rozhodne ukradnúť mláďa ovce alebo lamy. Dá sa teda povedať, že Veľký piatok je jediný legálny deň kradnutia v Bolívii.
Filipíny a dobrovoľné ukrižovania?
Na rozdiel od iných krajín juhovýchodnej Ázie, na Filipínach žije mnoho kresťanov. Veľká noc tu preto predstavuje významný sviatok. Veriaci chodia bosí po uliciach, bičujú sa po chrbte, aby sa týmto znakom zbavili hriechov. Nechýbajú ani tradičné sprievody, ktoré symbolizujú Golgotu.
Vrcholom je ukrižovanie, ktoré podstupujú viacerí dobrovoľníci. Viacerí predstavitelia katolíckej cirkvi túto tradíciu neschvaľujú, ba odsudzujú, aj napriek tomu však každoročne priláka mnohých turistov z celého sveta.
Peruánske prejedanie
Gastronómia v tejto krajine nie je hocaká, považuje sa za jednu z tých najchutnejších. Domáci v mestečku Catacaos to chcú možno ukázať svetu. Na Zelený štvrtok sa totiž traduje takzvaná hostina siedmich gulášov. Podáva sa ovocie, olivy so syrom, polievka, dusené mäso, vysmážané banány so sladkými zemiakmi ale aj dezert. Sedem jedál totiž tradične symbolizuje pamiatku poslednej večere.
Podvodná krížová cesta
V Ríme vždy na Veľký piatok nechýba krížová cesta vo vnútri Kolosea, v Puerto Madryn v Argentíne však táto modlitba prebieha pomerne netradične. Koná sa tam tzv. podmorská krížová cesta, keď viacero profesionálnych potápačov nesie v hĺbke 8 metrov obrovský osvetlený kríž. Akt symbolizuje chvíle Ježiša Krista pred ukrižovaním.
Kúsok pyrotechniky v Taliansku
Reč je o tradícii vo Florencii, ktorá siaha až do čias prvej križiackej výpravy. Vravia jej aj Scoppio del Carro, teda explózia voza. Oheň v nej symbolizuje znak očisty.
Vo Florencii sa na Veľkonočnú nedeľu koná Scoppio del Carro, čo v preklade znamená „explózia voza“. Pred katedrálou sa nachádza veľký voz a v ňom pyrotechnika. Počas omše arcibiskup zapáli raketu v tvare holubice. Tá následne preletí z oltára až k vozu čím ho odpáli.
Na Veľkú noc sa život mení na nádej. Kým niekde oslavy prinášajú dobrovoľné ukrižovanie, inde sa menia na podmorskú šou. Či jedno alebo druhé, dôležité aj naďalej zostáva, že si kultúry tieto tradície uchovávajú a tradujú ich z generácie na generáciu.