Pomenovanie Medina v sebe ukrýva viac ako len druhé najsvätejšie mesto islamu na západe Saudskej Arábie. Slovo zodpovedá aj starej časti mesta v mnohých severoafrických mestách. Najväčšia medina leží vzdušnou čiarou len kúsok od juhu Európy. 

Hlavná úzka, vedľajšia ešte užšia. Prvá plná vôní, druhá s oslíkom v strede a tretia pomaľovaná. Uličky vnútri starej mediny sú každá o sebe výnimočné. Názov medina označuje starú časť severoafrických miest. Je to ako staré mesto v meste. Bludisko úzkych uličiek plných obchodíkov, gastronómie, tradícií alebo architektúry. Prechádzka medinou pomyselne prenáša o desiatky rokov nazad.

Marocké mediny

Starobylou medinou sa pýšia aj pôvodné marocké mestečká: medzi nimi napríklad mesto rušného trhoviska a zaklínačov hadov Marrákeš, Chefchaouen plný modrých domčekov, hlavné mesto Rabat, najväčšie marocké mesto Casablanca, Tangier pri Gibraltárskom prielive, ale aj prímorská Essaouira a slávny Fés.

Najväčšia zo všetkých

Niekdajšie hlavné mesto Maroka alebo labyrint trhovísk, uličiek, dverí, vôní a gastronomických pokladov. Napriek tomu, že Fés svoje politické postavenie stratil, jeho kultúra siaha do nebeských výšok. A priamo „z nebies“ má jeho opevnená starobylá medina  doslova podobu labyrintu. Jeden krok v medine vo Fése sa môže premeniť na hlavolam. Práve Fés totiž ukrýva najväčšiu starobylú medinu na svete Fez – el Bali. 

Modrý vstup do labyrintu 

Medinu obklopujú hradby, ktoré merajú až 15 kilometrov. Mriežku dotvára viac ako 9 000 identických, no zároveň diametrálne odlišných uličiek. Kultúrnym pôžitkom najstaršej časti mesta je už samotný vstup. Vchod do labyrintu pozostáva z mestskej brány. No nie hocijakej. Bad Bou Jeloud, teda Modrá brána, veľkolepo otvára pomyselné dvere pre návštevníkov mediny.

Pamiatky v Medine 

Modrá brána neotvára len komerčný plac, ale aj centrum pamiatok. Medina vo Fése je preto právom na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Nachádza sa v nej napríklad Univerzita Al-Karaouine, ktorá sa považuje za najstaršiu dodnes fungujúcu univerzitu na svete. Tiež Bou Inania Madrasa, ktorá sa v súčasnosti využíva ako modlitebňa. Jej interiér je jedným z vrcholov marockej architektúry. 

Špecifický zápach mediny

Vôňa vo vnútri starej opevnenej mediny vo Fése sa krok za krokom mení na zvláštnu, miestami nepríjemnú arómu. Každým krokom k Chouwara rastie na intenzite. Medina totiž ukrýva aj najväčšiu a jednu z najstarších garbiarní vo Fése.

Zápach pochádza z kamenných nádob, ktoré sú naplnené farbivom alebo bielymi tekutinami na zmäknutie kože. Pach preráža vetvička mäty, ktorá tradičnú arómu rozptyľuje.

„Mediny“ v španielskych občianskych preukazoch

Slovo medina však nepočuť len v Saudskej Arábii alebo na severe Afriky, ale aj v Španielsku. Na Pyrenejský polostrov ho priniesli arabskí dobyvatelia práve zo severnej Afriky. Pomenovanie medina sa v Španielsku zachovalo ako tradičné španielske priezvisko. Hoci je pôvod priezviska pristarý, ide o jedno z 50-tich najpopulárnejších priezvisk v Španielsku.

Slovo sa rozšírilo aj na základe lokalít. Naprieč krajinou totiž existuje viacero obcí, ktoré v názve ukrývajú slovo medina. Ich pôvodní obyvatelia názov prevzali a určili za svoje priezvisko. S odstupom času sa rozšírilo a aktuálne ho nosí viac ako 90 000 ľudí.

Na svojom cestovateľskom zozname by nik nemal vynechať najväčšiu medinu na svete. Jej uličkami môžeš prejsť aj počas nášho zájazdu v Maroku.

Zdieľaj tento článok