Na dobré sa vraj oplatí čakať. Tým sa riadilo aj západné pobrežie USA. Čakalo 23 rokov a aspoň akej takej malej nádeje sa dočkalo. Hoci sa tým situácia nevyriešila, miestnym to prinieslo aspoň kúsok radosti. 

Meteorológovia sa na západe USA počas zimy rozhodne nenudili. Obyvateľov vytrápili silné búrky, záplavy, povodne, rekordné množstvo snehu, ale aj dažďa. Úrady však príchod silných dažďov vnímali skôr pozitívne ako negatívne. Vody nielenže sčasti doplnili nádrže, vytvorili aj podmienky pre spiace semená. 

Farby namiesto dažďa

S príchodom jari pokryli svahy Južnej Kalifornie oranžové a žlté koberce poľných kvetov. Botanici ich nadmerné rozmnoženie neoznačili za kvetový boom, ale za ojedinelý jav. Zimné zrážky zobudili totiž aj kvety, ktoré v oblasti už dlhodobo bojujú o prežitie. 

Kvetové koberce sa tiahnu od San Francisca naprieč Arizonou až po Mexiko. Boom oranžovo žltých kvetov v chránenej rezervácii Antelope Valley California Poppy Reserve spôsobil dokonca aj boom turistov. Mnohí sa rozhodli nezvyčajne rozkvitnutú oblasť navštíviť. 

Situácia na povrchu „rozkvitnutá“, no do hĺbky nevyriešená

Silné dažde možno pomohli kvetom, no problémy nevyriešili. Jedna silná zima totiž desaťročné strasti nenapraví. Západ Spojených štátov už dlhodobo čelí historickému suchu. Uplynulé dve desaťročia boli najsuchšie za 1 200 rokov.

Hladina vody klesla na rekordne nízke hodnoty. Ohrozuje to aj dve najväčšie nádrže v Spojených štátoch – Lake Mead a Lake Powell.

Lake Mead

Ak by výdatné dažde pokračovali do konca jari, aspoň sčasti by odvrátili vodnú krízu. Výroba vodnej energie zaznamenáva straty, vodné nádrže Lake Mead a Lake Powell sú totiž drasticky vyčerpané. 

Krátkodobé, a nie dlhodobé riešenie

Vlhkosť počas jesene a zimy odvrátila krízu sucha len sčasti. Hladina nádrží bola koncom decembra takmer o tri stopy vyššia ako sa predpokladalo. Stále je to však málo, jednoročné riešenie totiž podľa úradov nič neznamená. Problém je omnoho väčší. Kompetentní zápasia s tým, ako zachrániť rieku Colorado. Jej úlohy v danom regióne sú totiž kľúčové. 

Napájadlo západu

Cesta neurčuje len smer, zabezpečuje aj prístup k nevyhnutným podmienkam života. Bez vody nie je rieka Colorado a bez rieky nie je život. Na západe krajiny je totiž rieka Colorado kľúčovou vodnou cestou. Napája najväčšie mestá v krajine. Spolieha sa na ňu viac ako 40 miliónov ľudí žijúcich v siedmich štátoch USA, ale aj v Mexiku.

Ktorých 7?

Povodie rieky sa rozdeľuje na horné, do ktorého patria štáty Wyoming, Utah, Nové Mexiko a Colorado a na dolné povodie v Arizone, Kalifornii a v Nevade. Rozprestiera sa na ploche približne 647 000 km2, čo predstavuje osem percent územia Spojených štátov. V danej oblasti žije dokonca aj 30 federálne uznávaných domorodých kmeňov. 

Rieka Colorado je v USA šiesta najväčšia. Hoci rebríček najväčších riek sveta nevyhrala, iný predsa dobyla. Žiaľ, nie ten pozitívny. American Rivers vyhlásilo rieku Colorado koncom roka za najohrozenejšiu rieku v Spojených štátoch. Klimatická zmena by mala do roku 2050 znížiť prietok vody o 10 až 30 percent. Tým sa ohrozia jej funkcie.

Poľnohospodárstvo a potom zvyšok

„Diár“ rieky Colorado je preplnený. Primárne ju využívajú v poľnohospodárskom sektore. Voda zavlažuje viac ako dva milióny hektárov pôdy. Okrem toho slúži aj na výrobu vodnej energie, ale aj na rekreačné aktivity. 

Americké úrady situáciu riešia už dlhodobo. Štáty pri povodí rieky už dokonca predložili návrh na zníženie spotreby vody. Rozhodnutie má byť na stole už do polovice roka 2023.

Zdieľaj tento článok