Viem, čo si teraz poviete. Nie je ten nadpis tak trochu bombastický? Nechce autor textu trochu primitívne zvýšiť čítanosť? Verte, že nechce a skôr chce tak trochu vykričať do sveta, že na Gemeri máme európske unikáty a my o nich poriadne nevieme. Nadchýname sa krásou Kremnice, Štiavnice či Levoče (bezpochyby sú to krásne miesta), ale keby sme tak masovo vedeli o krásach, ktoré sa nachádzajú v jednom z najchudobnejších regiónov na Slovensku, turistický kompas by sa obrátil do tohto zabudnutého regiónu. Prečítaj si článok „Najkrajší kút na Slovensku? No predsa Gemer“ a dozvieš sa viac

Gotická cesta

Moja nadšenosť vystrelila do nebies, keď som navštívil gotické kostolíky v rámci gotickej cesty. Gotická cesta na Slovensku je prvá tematická kultúrno-poznávacia cesta svojho druhu na Slovensku. Je to turistický okruh, kde môžete objaviť bohatú pokladnicu Gemera.

Najkrajší kút na Slovensku? Gemer
Gotická nádhera

Len si predstavte, že prídete ku kostolíku a je tam napísané, že keď chcete ísť dovnútra, musíte zavolať miestnemu farárovi či farárke. Vytočíte číslo, príjemný hlas na druhom konci sa poteší návšteve a za pár minút už miestny zriadenec otáča veľkým železným kľúčom. Škrípajúce dvere zo stredoveku sa otvoria a na vás dýchne poriadny kus histórie.

Najkrajší kút na Slovensku? Gemer
Nech sa páči, vstúpte

Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale tak krásne sakrálne fresky inde na Slovensku asi nemáme. Gemer v období stredoveku patril medzi najvýznamnejšie časti Uhorska. V minulosti bol región významný najmä kvôli baníctvu, ťažili sa tu predovšetkým železné rudy. Kvôli baníctvu sa sem sťahovali nemeckí kolonistami, vďaka ktorým sa tu neskôr rozšírila aj reformácia. A tam, kde sa ťažilo, boli peniaze. Ten, kto mal peniaze, dal ich aj do miestnych kostolov. Popozývali sa významní architekti, maliari a remeselníci a vytvorili nádheru, ktorá v tom období nemala obdobu. Čo dedina, to skvost. Štítnik, Ochtiná, Koceľovce sú len štipkou krásnej gotiky.

Keď vstúpim do kostola, som v nemom úžase. Výjavy zo Starého a Nového zákona, ktoré zub času ešte nedokázal zničiť. Pýtam sa pani farárky v Štítniku, či sú fresky zrekonštruované. „Nie, všetko je pôvodné.“ Sem by mali chodiť milovníci stredovekého umenia.

Som tu sám

Na jednej strane sa teším, že som tu sám, ale na druhej strane sa hnevám. Keby niečo podobné bolo v Rakúsku, Nemecku či hoci v Maďarsku, už by to bolo spropagované a stalo by sa vlajkovou loďou národnej turistiky. „Sem turisti príliš nechodia. Majú pocit, že na Gemeri nie je nič. Každý vie o Kremnici, ale že tu sa ukrývajú možno krajšie sakrálne pamiatky vie len hŕstka ľudí,“ povie smutne farárka, ktorá chce čo najlepšie spropagovať miestny región. Ale na to treba peniaze. Keď už nejaké získajú, tak ich radšej dajú do opravy strechy či na reštaurátorské práce.

Najkrajší kút na Slovensku? Gemer
Štítnik

Ja vážne niekedy nechápem, že sem-tam sa naháňame a vymýšľame si rôzne historické súvislosti, ale že pod nosom máme tieto skvosty je nám jedno. Našťastie úlohu štátu zastupuje združenie Gotická cesta. Ide o niekoľko mladých ľudí, ktorí sa už nedokázali pozerať na stav daných pamiatok a snažia sa organizovať pomoc. A nielen to. Základnou úlohou je, aby sa ľudia dozvedeli o regióne cez rôzne projekty.

Navštívil som tri kostoly (Štítnik, Koceľovce, Ochtiná), kde som strávil celé doobedie. Obdivujem každý detail, kresbu, farbu a popritom sa rozprávame o živote na Gemeri. „My nemáme ani peniaze na to, aby sme zaplatili niekoho, kto by strážil kostol a posprevádzal turistov. Preto tu máme vypísané telefónne číslo. Žiaľ, niekedy sa stane, že nemáme čas a turista ostane stáť pred kostolom.“

Ak by ste sem prišli na jeden jediný deň, čo by ste mali vidieť

Štartovacím bodom nech je vám Rožňava, kde máte tri najkrajšie kostolíky len pár kilometrov od seba.

Štítnik –  Tu nájdete gotický kostol z 13. storočia. Od stredoveku zostal nepoškodený a vy môžete obdivovať maľby tak, ako vznikli. Na stenách je viac ako 200 m² nástenných malieb, ktoré znázorňujú rôzne, prevažne náboženské námety. Sú zachované miestami vo dvoch a výnimočne až v troch vrstvách. Najstaršie maľby, ktoré pochádzajú z poslednej tretiny 14. storočia, sú vytvorené podľa talianskych predlôh. Mladšie, z poslednej tretiny 15. a začiatku 16. storočia, vznikli pod vplyvom nemecko-českého maliarstva a predstavujú rôzne v tom čase obľúbené náboženské cykly, postavy apoštolov, svätcov, ale nájdeme tam aj maľby znázorňujúce pracovné úkony a vtedajšie pracovné nástroje. Evanjelici, ktorým kostol slúžil od polovice 16. storočia, nástenné maľby zabielili. Opätovne ich odkryli až v rokoch 1908 – 1909.

Najkrajší kút na Slovensku? Gemer

Koceľovce – Od čias reformácie patrí kostol evanjelickej cirkvi augsburgského vyznania. V interiéri sa nachádzajú vo veľkom rozsahu zachované fresky a na klenbe sa nachádzajú vyobrazenia jednotlivých evanjelistov. Okrem toho sú tu zobrazení aj niekoľkí svätci. Dochovala sa kompletná maľba presbytéria z obdobia rokov 1360-1380. Jej autorom je anonymný stredoveký maliar nazývaný Majster ochtinského presbytéria, keďže stojí aj za výmaľbou neďalekého kostola v Ochtinej. 

Koceľovce

Ochtiná – Kostol pravdepodobne vznikol v 14. storočí. Autor maľby, nazývaný Majster Ochtinského presbytéria, nám zanechal dielo výnimočnej nadregionálnej kvality. Bohužiaľ, v dnešnej dobe je toto dielo v zlom technickom stave a vyžadovalo by nákladné reštaurovanie. 

Gemer však nie sú len kostolíky, ale aj rôzne technické pamiatky z čias baníctva. Nájdete tu hute, banícke domy v Železníku či železničné tunely, cez ktoré nikdy neprešiel vlak. Ale o tom nabudúce, kde vám prinesiem itinerár na viac dní. Lebo verte, že keď sa zahryznete do Gemera, tak nebudete chápať, že o niečom takom ste doteraz poriadne nevedeli.

Máte otázky na článok „Najkrajší kút na Slovensku? No predsa Gemer“? Dajte do komentu a radi odpovieme

Všetko o Gotickej ceste s krásnymi článkami a popismi tu.

Ak by si chcel vidieť ďalší región, pozri Gron

Zdieľaj tento článok