Dlhý pobyt na jednom mieste vedie ku konzumácii rovnakých potravín. Návšteva cudzích miest však otvára brány k novým jedlám… Ich cena závisí od viacerých aspektov. Niektoré sú drahšie, pretože ich pripravujú uznávaní a špičkoví šéfkuchári. Za iné si človek priplatí pre ich náročnú dostupnosť. Tie najdrahšie sú roztrúsené od Španielska cez Taliansko, Irán, naprieč Čiernym či Kaspickým morom alebo Japonskom.
Niektorí kuchári sa stali umelcami. Medzi nimi je aj Mexičanka Elena Reygadas. Podľa World’s 50 Best Restaurants 2023 sa stala spolu s jej reštauráciou Rosetta najlepšou šéfkuchárkou v roku 2023. Ponúkajú tradičné mexické pokrmy ako kukuričné tamales alebo omáčku mole, no sústredia sa aj na luxusné jedlá s hubami, ančovičkami, čakankou, bravčovým karé, morským vlkom či cestovinami zaliatymi šťavou z chobotníc.
Niektoré z najdrahších potravín na svete
Jedlo však nerobí drahým len luxusná reštaurácia a zlaté príbory, nákladným môže byť aj ono samotné. Dôvodom je jeho náročná dostupnosť alebo získavanie.
Biela hľuzovka
Kým tradične ľudia siahnu po čiernej hľuzovke, ktorá je sama o sebe tiež drahá, tie biele sú ešte drahšie. Nesmú tým pádom chýbať v zozname najdrahších jedál sveta. Nachádzajú sa najmä v regióne Piemont na severozápade Talianska, ale aj v Toskánsku. Rastú len medzi koreňmi konkrétnych stromov. Aj preto sú vzácnejšie ako iné druhy.
Nedajú sa pestovať. Ľudia sa o to pokúšajú už po generácie. Aj tam pramení ich vysoká cena. Ich hľadanie totiž stojí rekordne veľa času. A rekordne veľa za jednu hľuzovku zaplatil aj majiteľ kasína Macau Stanley Ho v roku 2007. Hoci išlo o jednu z najväčších hľuzoviek (1,5 kg), dal za ňu až 300 000 eur.
Biele hľuzovky zvýrazňujú chuť v jedlách. Kuchári ich nastrúhajú napríklad do omelety, aby bola jej chuť lahodnejšia. Iní ich využijú ako dresing do šalátu. Vyrába sa z nich dokonca aj maslo, považuje sa za maslo vyššej kvality.
Hovädzie mäso Wagyu
Lahodný tuk, intenzívna chuť, šťavnatosť a jemnosť. Hovädzie mäso Wagyu pochádza zo vzácnych kráv z Japonska. Wagyu v preklade znamená japonské hovädzie mäso. Vysoká cena mäsa pramení v chove dobytku. Aby sa kravy klasifikovali ako Wagyu, musia byť chované a kŕmené na základe prísnych smerníc. Dôležitým bodom prípravy mäsa je mramorovanie tukom. Mäso tak zostane jemné a rozplýva sa v ústach.
Ustrice
Kedysi lacné ako čipsy, dnes len pre tých bohatších. Ustrice získali časom na cene. Pred 200 rokmi boli ľahko prístupné aj pre nižšie vrstvy spoločnosti. Dokonca ich v baroch podávali ako lacný pokrm. Rybolov však výrazne znížil ich počet. Z bežného sa stal luxus.
Ich cena závisí od druhu. Jednou z najdrahších ustríc je Bay King Oysters, trvá totiž sedem rokov, kým úplne vyrastie. Kilogram stojí približne 70 eur. Ustrice vynikajú aj pre silné afrodiziakálne účinky.
Šafran
Ak ryža žiari na žlto, pravdepodobne sa v nej nachádza štipka šafranu. Toto korenie nazývajú aj „červeným zlatom.“ Pestuje sa najmä v Iráne a v oblasti Stredozemného mora. Tým, že šafranové krókusy kvitnú na jeseň len týždeň alebo dva, ručný zber korenia je mimoriadne náročný.
Naviac, každý kvet má iba tri stigmy, to znamená, že na vytvorenie kilogramu šafranu sú potrebné približne dve futbalové ihriská krókusov. To predstavuje približne 300 000 kvetov. Využíva sa ako farbivo do jedál. Kilo kvalitného korenia stojí viac ako 10 000 eur.
Matsutake huby
Na sladko, aj na slano. Ide o jedny z najluxusnejších húb na svete. Ich cena za kilo sa môže vyšplhať až na 2000 eur. Pre ich korenistú chuť si však viacerých nezískali.
Kaviár Beluga
Nakladané ikry z jeseterovitých rýb sa považujú za jednu z najväčších lahôdok. Kaviár Beluga je mimoriadne zriedkavý, vyskytuje sa v Kaspickom alebo Čiernom mori. Produkuje ho ryba beluga. Pre lov však výrazne klesol ich počet. Cena kaviáru je vysoká pre ich dlhý reprodukčný proces. Trvá až dve desaťročia.
Jamón ibérico
Španielska sušená bravčová šunka spolu s olivami tvorí neodmysliteľnú súčasť miestnej gastronómie. Netreba si ju však mýliť s jamónom serrano. Jamón ibérico sa považuje za najkvalitnejšiu šunku. Vyrába sa totiž z čiernych iberských prasiat. Výnimočným ju však nerobí farba prasiat, ale ich krmivo. Čierne ošípané totiž požierajú výlučne žalude. Kilo kvalitného jamónu stojí vyše 50 eur. Celé stehno aj viac ako 410 eur. To najdrahšie sa podľa BBC údajne predalo za 3 600 eur.
Foie gras
Paštéta z kačacej alebo husacej pečene. Kým ľudia si užívajú jej jemnú a maslovú chuť, zvieratá platia daň. Paštéta sa totiž vyrába z nadmerne vykŕmených vtákov (desaťnásobok ich bežnej veľkosti). Kŕmia ich kukuricou cez kŕmne trubice. Tým chcú zvýšiť obsah tuku u vtákov. V mnohých krajinách je paštéta pre spôsob výroby preto zakázaná. Táto prax sa však datuje už od roku 2 500 pred Kristom, keď Egypťania nútene vtáky vykrmovali.
Medzi luxusné jedlá sa radí aj melón Yubari, káva Kopi Luwak, tuniak modroplutvý alebo vanilka z Madagaskaru.