Dážď je nevyhnutý pre kolobeh vody vo svete. Viaceré mestá s ním často zápasia. Niektoré s tým majú viac praxe, iné menej. Podľa odborníkov identifikovať najdaždivejšie miesta sveta nie je jednoduché. Medzi ne sa radia napríklad tieto.

Počasie vždy bolo a bude ideálnou zámienkou pre ľudstvo, aby sa malo na čo sťažovať. Ľudia sa sťažujú, ak je mimoriadne horúco a sucho, ale aj keď ich trápi neutíchajúci dážď. Niektoré pripomienky k počasiu sa dajú pochopiť. Napríklad pripomienky obyvateľov, ktorí žijú v najdaždivejších miestach sveta. Tí sa oprávnene môžu sťažovať, že vidia príliš málo slnka. 

Slnečný opak

30 miest a z toho dvanásť uchmatlo Španielsko a jedenásť Taliansko. Tento rebríček pravdepodobne neodráža najdaždivejšie mestá sveta, ale presný opak. Hodnotí najslnečnejšie mestá Európy, medzi nimi: Alicante, Catania, Murcia, Malaga, Messina, Valencia, Nice, Las Palmas, Granada, Palermo, Sevilla, Zaragoza, Marseille, Barcelona a Lisabon.

Všetky z nich majú priemerne 340 hodín slnka mesačne. Celosvetovo medzi nimi nechýba Saharská púšť, vnútrozemie Namíbie alebo juh Čile či západná Austrália.

Najdaždivejšie miesta sveta

Výskumníci zmapovali, že v najdaždivejších krajinách, teda v oblasti rovníka, prší takmer jednu tretinu celkového času z roka. Tieto miesta spája bujná vegetácia a mohutné rieky. Ak človek do nich cestuje, rozhodne by si nemal zabudnúť pršiplášť. 

Māwsynrām (India)

Kdesi uprostred indických bujných lesov Khasi Hills leží dedinka Māwsynrām. Práve ona drží celosvetový rekord v ročnom úhrne zrážok s viac ako 11 870 mm. Ide o viac ako 10-násobok indického národného priemeru (1 083 mm). Vysoký úhrn pripisujú meteorológovia polohe miesta. Okrem toho, že leží v nadmorskej výške 1 400 metrov nad morom, obklopuje ho  pohorie Khasi. To spôsobuje, že teplý a vlhký vzduch sa z Bengálskeho zálivu celou silou vyburcuje v danom mieste. 

Khasi Hills

Quibdó (Kolumbia) 

V niektorých mesiacoch v ňom prší aj každý deň, a aj napriek tomu nemá žiadny spoľahlivý zdroj pitnej vody. Jeho obyvatelia žijú zvyčajne len z tej dažďovej. Asi 85 % populácie pije vodu, ktorú si zozbiera na streche domu. Aj také je pozadie metropoly na brehu rieky Atrato v západnej Kolumbii. Kedysi práve táto oblasť slúžila ako pomyselná bariéra, ktorá oddeľovala mezoamerickú civilizáciu od tej andskej. Neskôr sa takmer 125-tisícové mesto premenilo na centrum obchodovania s otrokmi. S priemerným úhrnom 10 800 mm zrážok za rok bojuje o svetový rekord.

Kolumbia o najdaždivejšie mesto sveta súperí už desaťročia. Od 60. rokov minulého storočia dokonca v obci López de Micay zaznamenali úhrn zrážok ročne takmer 13 000 mm, čo by značne preskočilo aj indické prvenstvo. Záznamy o miere zrážok však obsahovali medzery v záznamoch, čím údaj nemohli vyhodnotiť ako relevantný. 

Big Bog (Hawai)

Nejde o mesto, ale o najväčší močiar na ostrove Moui na Havaji. S ročným úhrnom zrážok 10 300 mm sa tiež radí medzi najvlhkejšie miesta na planéte. Prívalové dažde ho premieňajú na zelený listnatý raj. 

Inde vo svete 

Spojené kráľovstvo a dážď znejú takmer ako synonymá. A údaje sa tomu nepriečia. Dvanásť z 30 najdaždivejších miest Európy leží práve v Spojenom kráľovstve (Belfast, Stockport, Manchester, Liverpool, Wigan, Derby alebo Edinburgh). Prvá európska priečka však patrí nórskemu Bergenu. 

Bergen

Daždivé počasie neobišlo ani africký kontinent. Ročné zrážky v hlavnom meste Libérie Monrovia ročne prekročia 5 000 mm. Miestna hydrologická služba pripisuje vlhkosť polohe mesta, ktoré na polostrove vyčnieva do Atlantického oceána.

Najdaždivejšie krajiny sveta

Medzi Tichým oceánom a Karibským morom, pri pohorí Ánd, v blízkosti rovníka a v oblasti dažďového pralesa. Reč je opäť o Kolumbii, v krajine totiž neležia len najdaždivejšie miesta, štát sa sám o sebe považuje za najdaždivejšiu krajinu sveta.

Valle de Cocora, Kolumbia

Kolumbia je doslova svieža a dažďom zaliata krajina s priemerným ročným úhrnom zrážok 3 250 mm.

Svätý Tomáš a Princov ostrov

Podobne je na tom aj štát v Guinejskom zálive Svätý Tomáš a Princov ostrov, kde ročne spadne viac ako 3 000 mm zrážok. Medzi ďalšie najdaždivejšie krajiny sveta sa radí aj Brunej, Indonézia, Bangladéš, Malajzia, Papua Nová Guinea alebo Kostarika.

Zdieľaj tento článok