Počuli ste už niečo o meste duchov na Severnom Cypre? O predmestí mesta Varosha pri Famaguste? Ešte prednedávnom ste sa tam nedokázali dostať, všade na vás útočili oznamy tureckých vojakov, že celá oblasť je nielen prísne strážená, ale že vám za porušenie zákazu vstupu hrozí vysoký trest až väzenie.

Dnes sa Severný Cyprus otvoril natoľko, že môžete prejsť do neuznaného štátu, ktorý je výrazne závislý od Turecka. Môžete však objaviť aj veľmi silný a smutný osud jedného mesta. Článok „Mesto duchov Varosha v Severocyperskej tureckej republike“ vám poodhalí menej známe miesto.

Mesto duchov Varosha v Severocyperskej tureckej republike

Krátka história

Famagusta je mesto na východe ostrova Cyprus. Mesto na juhovýchodnom pobreží má najhlbší prístav na ostrove a počas stredoveku bolo za vlády námorných republík Janova a Benátok prosperujúcim obchodným centrom a najvýznamnejším mestom na ostrove. De iure je jedných zo šiestich regionálnych centier Cyperskej republiky, de facto je od tureckej okupácie v auguste 1974 jedným z piatich centier medzinárodne neuznávanej Severocyperskej tureckej republiky. V 60. rokoch bolo mesto významným turistickým strediskom s viacerými plážovými rezortami. Po okupácii museli grécki Cyperčania mesto a najmä nimi husto obývané prímorské predmestie Varosha s pôvodne takmer 40-tisíc obyvateľmi opustiť. Návrat im armáda neumožnila a turistické centrum Varosha tak dodnes ostáva opusteným mestom duchov.

Mesto duchov Varosha v Severocyperskej tureckej republike

Len si predstavte, že zo dňa na deň muselo také množstvo ľudí odísť z mesta a zanechať v ňom všetky svoje veci. Tu nehovoríme len o domoch, ale aj o autách, bicykloch, nábytku, hračkách, kuchynskom riade… Prosto o všetkom. Do roku 1974 bolo predmestie Varosha jedným z najznámejších turistických stredísk v Európe. Ani francúzske Nice nevyhľadávali turisti až tak ako mesto na východe ostrova. Pozrite si na googli staré fotografie alebo filmové zábery. Budete v šoku z toho rozdielu. Ja teda som v šoku a zasa sa mi potvrdzuje, že vojna a ľudská hlúposť dokážu divy, pochopiteľne, negatívne.

Mesto duchov Varosha v Severocyperskej tureckej republike

Tri hodiny sa túlam úplne opusteným mestom, ktoré sa verejnosti otvorilo len prednedávnom. Prázdne ulice, domy, hotely či obchody útočia na moje zmysly. Tabule na obchodoch sotva držia na zhrdzavených hákoch, semafory na križovatkách vyzerajú ako slepci a cez asfalt postupne preráža tráva. Najviac ma fascinujú tie staré plagáty leteckých spoločností či pútače s cenami vtedajších drinkov. Najnovšiu kokakolu si podľa nich môžete kúpiť za pár drobných a letenku do Atén si zaobstaráte za tretinu dnešnej ceny. Zdá sa mi, akoby som sa ocitol v nejakom katastrofickom filme, kde sa hlavný hrdina prebudí v mŕtvom meste. Cez opustenú ulicu sa dokonca lenivo prekotúľa zosušený krík ako v zlej kovbojke. Banky, policajné stanice, obchody, bary, reštaurácie… Všetko je prázdne a opustené. Výškové hotely s výhľadom na more tu stoja ako nehybní obri z Nekonečného príbehu. Neubránim sa porovnaniu s Pripjaťom pri Černobyle. Lenže tu na mňa všetko pôsobí veľmi živo. Ako dokonalé filmové kulisy, len čakám, kedy režisér luskne prstami, aby sa herci dostavili na javisko. Neveríte? Pozrite si krátke video.

Ako sa sem dostať?

Varosha sa nachádza v štáte Severný Cyprus pri meste Famagusta. Celá oblasť je už voľne prístupná a neplatí sa žiadne vstupné. Hranica medzi Cyprum a Severným Cyprum je priechodná, netreba žiadne špeciálne povolenie.

Pri vstupe do mesta duchov je lepšie prenajať si bicykel (20 tureckých lír – cca 1,50 eura na dve hodiny). Bicykel je totálny šrot, ale mesto je veľmi veľké a pešo by ste museli  prejsť nekonečné kilometre. Napriek tomu sa musíte držať v rámci vymedzených hraníc a nevstupovať na miesta, kde je to zakázané. Všade sú kamery.

Máte otázky na článok „Mesto duchov Varosha v Severocyperskej tureckej republike“? Dajte do komentu a radi odpovieme

Chceli by ste si kúpiť moju najnovšiu knihu o cestovaní? O čom je? Aké príbehy tam nájdete? Všetky informácie nájdete tu

Zdieľaj tento článok