Vojny nemenili len hranice a mapy, ale aj názvy miest. Desiatky austrálskych miest si počas 1. svetovej vojny zmenili svoj názov, lebo zneli až príliš germánsky. Za zmenou názvu mesta sa však skrývajú aj iné udalosti: požiar, panovník alebo obyčajný satelit.

Názvy miest zvyčajne nemajú len geografický a administratívny význam. Mnohé väčšinou samy o sebe rozprávajú príbeh. Môže súvisieť s mýtom, spoločenskou alebo politickou zmenou či nenávisťou voči inej krajine alebo tragickou udalosťou. 

Jedno mesto dokonca menilo svoj názov tak často, že od roku 2022 je držiteľom Guinessovej knihy rekordov pre hlavné mesto s najväčším počtom zmien názvu v modernej dobe. Ide o Astanu.

Ruské Déjà vu

5. septembra 1991 si obyvatelia líhali do postele v meste Leningrad, no 6. septembra sa zobudili v Petrohrade. Déjà vu? Druhé najvýznamnejšie mesto Ruska totiž pôvodne nieslo názov podľa svätého Petra, jedného z dvanástich apoštolov Ježiša. Pomenoval ho tak v roku 1703 jeho zakladateľ Peter Veľký. Neskôr sa názov skomolil na Petrograd. A až Veľká októbrová revolúcia mu prisúdila meno Leningrad podľa marxistického revolucionára Vladimíra Iľjiča Lenina. 

V roku 1991 sa história zopakovala, mesto Leningrad sa vytratilo a na mapách ho nahradil jeho pôvodný názov Petrohrad. Táto história názvov ruskej metropoly je pomerne známa, podobný osud zažilo mnoho ďalších miest:

Vietnamské dievča

11. júna 1972 svet obletela ikonická fotografia The Napalm Girl, na ktorej je zobrazené deväťročné dievča, bežiace nahé a vydesené z horiacej dediny v regióne Saigon. Tento moment zachytil miestny reportér Nick Ut počas vojny vo Vietname. Dievča odviezol do nemocnice, zachránil jej život a fotografiu poslal do Spojených štátov. 

O pol storočia je všetko inak: Nick vyhral za fotografiu Pulitzerovu cenu a namiesto vojnových kroník fotografuje filmové hviezdy. Dievča z fotky sa premenilo na symbol Vietnamu a požiadalo o politický azyl. Stalo sa spisovateľkou v Kanade. Nezmenili sa len ľudia, ale aj Vietnam. Chaotické, rušné, nevyspytateľné, s fascinujúcou gastronómiou, dedičstvom a voľnočasovými aktivitami. Na počesť revolučného vodcu v roku 1975  Saigon premenovali na Hočiminovo Mesto. Metropola skrýva neustály paradox, niektorí celú provinciu dodnes označujú pôvodným názvom Saigon. 

Metropola v najľudnatejšej krajine

Bombaj alebo Mumbaí. Názov pôvodne odvodili z portugalského slova bom baim, čo v preklade označuje dobrú zátoku. V roku 1995 miestna vláda prijala zákon na zmenu mena z Bombaj na Mumbaí. O dva roky indický parlament zmenu potvrdil a na mapách sa zrodil Mumbaí. Názov odvodili z mena hinduistickej bohyne Mumbadevi.

Nórsky požiar 

Oslo bolo hlavným mestom Nórska až do roku 1624. Požiar však názvom zamiešal. Zničil jeho veľkú časť a o rekonštrukciu sa postaral dánsky kráľ Christian IV. Mesto následne premenoval na svoju maličkosť Christiania. V 19. storočí sa začala objavovať už aj „nórskejšia“ Kristiania. Krajina si na pôvodný názov musela počkať až do osamostatnenia sa od Švédska, keď sa téma zmeny názvu opäť otvorila. Nórsky parlament o oficiálnom navrátení názvu Oslo rozhodol v roku 1925. 

Kanadské mesto bizónov

Regina – dnes významné rýchlo rastúce obchodné centrum na juhu Kanady s takmer 200 000 obyvateľmi. Pred tisícmi rokov dôležitá oblasť na lov potulujúcich sa bizónov. V snahe uctiť si ducha zvierat, domáci v tejto oblasti ukladali dlhé bizónie kosti do veľkých kôp. Na túto počesť oblasť pomenovali oskana ka-asastēki, čo v preklade znamená hromada kostí.

Európski obchodníci názov neskôr preložili do angličtiny ako Pile of Bones. Európski migranti začali komunitu koncom 19. storočia zväčšovať, až sa premenila na poľnohospodárske mesto. Rozhodli sa ju preto v roku 1903 premenovať po vtedajšej britskej kráľovnej Viktórii. Regina v preklade z latinčiny znamená kráľovná. 

Texaské satelity 

Mal to byť experimentálny marketing, vyvrcholil až premenou názvu mesta. Texaské mesto Clark sa v roku 2005 dohodlo so satelitnou televíznou spoločnosťou Dish Newtork na obojstrannom obchode. Digitálny videorekordér, inštalácia základných služieb a všetko vybavenie zadarmo pre obyvateľov mesta výmenou za zmenu názvu z Clark na Dish po názve satelitnej spoločnosti.

Z New Amsterdamu sa stal New York, mesto Edo premenovali na Tokio alebo hlavné mesto Kórejskej republiky Soul nieslo v minulosti názvy Hanjang a Hansong. Zmenám nepodliehali len mestá, ale aj krajiny a kontinenty. Gréci kedysi Afriku nazývali Líbya, i keď neskôr toto pomenovanie obmedzili na sever kontinentu. Hranice sa menili, mapy prepisovali a názvy obmieňali. Mapy, podobne ako mestá, sú „živým“ organizmom, ktorý reaguje na mnohé spoločensko-politické zmeny. 

Zdieľaj tento článok