Celosvetovo známym karnevalom nie je len ten v Riu de Janeiro, viacerými sa pýši aj južná Európa. Hoci na každom dominuje niečo iné, jednu vec majú spoločnú.
Na viacerých miestach planéty pochmúrnu zimu s príchodom februára a marca striedajú kostýmy a farby. Mnohé mestá sa totiž zahalia pod rúško karnevalu, teda radosti a osláv. Latinskoamerické denníky oprávnene tvrdia, že ide o fiestu farieb.
Kde všetko začalo
Hoci viacerí by kolísku karnevalu dali pravdepodobne do Brazílie, od tohto štátu, ba aj kontinentu, má veľmi ďaleko. O jeho pôvode sa stále diskutuje. Niektorí ho spájajú s Egyptom, iní vznik pripisujú Rímskej ríši.
Jedno je však isté. Karneval sa v súčasnosti slávi takmer všade, no oslavy sú odlišné. V niektorých dominuje pestrosť, v iných extravagancia. Všetkých však spája dobrá nálada.
Benátsky karneval
Dobové kostýmy, masky, pierka, farby, prostredie plné snov, tradičné benátske kanály a gondoly. Ide o jeden z najelegantnejších karnevalov sveta, odzrkadľuje bohatstvo talianskej kultúry. Karneval vznikol v 13. storočí. Tamojšia vláda pred blížiacim sa pôstom chcela ľuďom dopriať pocit slobody. Tradíciu však stopla Napoleonova okupácia, obnovila sa až v roku 1979.
Jeho charakteristickým prvkom bolo zahaliť svoju pravú identitu. Muži na to využívali bielu masku. S odstupom času na nej pribudli ornamenty. Zatiaľ, čo pánska maska bola prispôsobená na konzumáciu, tá pre ženy bola na tvári upevnená pevnejšie pomocou gombíka. Bránila im tak vo vyjadrovaní sa.
Rio de Janeiro
Vášeň, samba a davy ľudí. Karneval v Riu sa rozhodne nezaobíde bez tohto latinskoamerického tanca. Pochodu sa zúčastňuje viac ako 200 tanečných škôl s približne 5000 tanečníkmi. Každá sa chce stať stredobodom pozornosti a ukázať sa v čo „najrytmickejšom“ svetle.
Karneval nie je len najväčšou, ale aj najekonomickejšou udalosťou. Mesto vďaka nemu zarobí viac ako 620 miliónov eur. V kostýmoch však nie sú len domáci, ale aj ich domáci miláčikovia.
Španielska Havana
Španielskym synonymom slova karneval je andalúzske mesto Cádiz. Okrem toho, že ho nazývajú európskou Havanou, je aj najstarším karnevalovým mestom na Pyrenejskom polostrove. To nie je náhoda. V 16. storočí totiž obchodovalo práve s Benátkami, inšpiráciu tak našlo u talianskych susedov. Avšak štýlom sa odlišuje.
Prináša veľa satiry, ale aj tradičného miestneho hudobného žánru chirigotas. Okrem promenád sa v noci z Cádizu ozývajú pouličné párty a ohňostroj.
Americký sen Mardi Gras
Farby zaplavia aj Spojené štáty. Karneval Mardi Gras v New Orleans vie o tom svoje. Toto mesto v americkom štáte Louisiana sa aj vďaka nemu stalo pre Američanov symbolom zábavy a smiechu.
Mardi Gras v preklade znamená Tučný utorok. Všetci tak vedia, že na pláne bude veľa jedla a pitia. Niektorí jeho sprievod tak zbožňujú, že sú schopní v meste počkať aj celú predchádzajúcu noc, len aby mali na pochod dobrý výhľad.
Extravagantné Tenerife
Španielskym symbolom karnevalu nie je len Cádiz, ale aj Santa Cruz de Tenerife. Extravagancia je presne to, čo ho symbolizuje. Okrem kostýmov nechýbajú ani výstredné účesy. Ak je človek fanúšikom brazílskeho karnevalu, stačí zamieriť na Tenerife, zažije tam jeho malú ochutnávku.