Psychológovia vravia, že neporiadok vzbudzuje hnev, nervozitu a skracuje život. Na základe čistoty, jednu z popredných priečok dobyli Japonci. Asi na tom niečo bude, Japonci sa totiž považujú za jedných z najdlhšie žijúcich obyvateľov na svete. Ich tajomstvo čistoty však nepramení v odpadkových košoch.
Uprataný dom je symbolom usporiadanej duše a života jeho majiteľov. Čistota nielenže spôsobuje harmóniu, výrazne ovplyvňuje aj ľudské zdravie. Americkí vedci vytvorili Index environmentálnej výkonnosti, v ktorom zoradili krajiny od najčistejších po najšpinavšie. Na popredných priečkach sa umiestnilo Dánsko, krajiny Beneluxu, Švajčiarsko, Rakúsko, ale aj nordické štáty. Vysoko skončilo aj Japonsko. A to aj napriek tomu, že krajina nedisponuje kvantom odpadkových košov. Svoju čistotu totiž udržiava inak.
Málo odpadkových košov
Nie všade panuje názor, že verejné odpadkové koše odradia ľudí hodiť odpadky na zem. Mnoho vecí je totiž zakorenených vo výchove. Na to, aby bolo Japonsko čisté, nemusí disponovať verejnými košmi na každom rohu. V niektorých častiach krajiny je ich dokonca ešte menej, ako by si turisti predstavovali. Japonci vo všeobecnosti neočakávajú, že sa o ich odpad „postará“ verejný odpadkový kôš na ulici. Naučili sa, že každý nesie za svoje smeti zodpovednosť. Odpad, ktorý vytvoria, si zoberú až domov, kde ho zlikvidujú.
Základy nie z domu, ale zo školy
Dlhý deň v školských laviciach končí, no žiaci školy neopúšťajú. Na rad prichádza upratovanie tried, chodieb, schodov alebo záchodov. Upratovanie je súčasťou rozvrhu japonských študentov od základnej školy až po strednú. Predmet ich učí byť na seba hrdý a vážiť si prostredie, v ktorom sa vzdelávajú. Študenti obuv zvonku, vymieňajú v škole za prezuvky. Nik v nej nechce mať špinu, ktorú bude musieť neskôr sám upratať…
Upratovanie sa stalo každodennou rutinou žiakov. Naviac, deti odmalička zbierajú aj odpadky z ulíc v blízkosti školy alebo sa zúčastňujú upratovacích akcií.
Podobne sú na tom aj japonskí zamestnanci. Okolo ôsmej hodiny ráno čistia svoje ulice v okolí pracoviska.
Cestná čistota
Upratané sú dokonca aj dopravné prostriedky. Od osobných áut až po tie nákladné v stavebníctve. Prekážkou nie je ani výroba cementu a prach. Vodiči kamiónov si svoje dopravné prostriedky večer pravidelne očistia. Návesy na diaľniciach tak zostávajú vyleštené a trblietavé.
Na čistotu vplýva aj zdravie
Čistotne nepôsobia len ulice, ale aj ľudia. Ak človek prechladne, automaticky zo zdvorilosti nosí respirátor. Tým sa zabraňuje nákaze zdravých ľudí a prostredie zostáva relatívne odolné baktériám. Kýchať alebo smrkať na verejnosti vyjadruje neúctu.
Zen-budhizmus
Čistý duch, čistý príbytok. Neodmysliteľnou súčasťou budhizmu je práve čistota. A to platí dvojnásobne vo vlhkom prostredí akým je Japonsko, v ktorom baktérie prekvitajú a jedlo sa rýchlejšie pokazí. Dobrá hygiena symbolizuje fyzické zdravie. V budhizme sa upratovanie alebo varenie považuje za duchovné cvičenie. Zen-budhizmus sa dostal do Japonska v 12. a v 13. storočí. Domáce práce prirovnáva k meditácii.
Prečo teda nie sú všetky budhistické krajiny také čisté ako Japonsko
Japonsko malo svoje vlastné náboženstvo už pred príchodom budhizmu. Šintoizmus bol sám o sebe nositeľom čistoty. Budhizmus len posilnil myšlienku šintoizmu, ktorú Japonci už dávno predtým praktizovali. Mnohí Japonci berú svoje nové autá dokonca do šintoistických svätýň, aby ich kňazi očistili. Podobne očisťujú pozemok, na ktorom sa chystajú postaviť nový príbytok.
Nechýba recyklácia
Separácia v Japonsku je zaručená. Susedia sa dokonca počas „recyklačných“ dní medzi sebou striedajú, aby vzájomne dohliadali na správne separovanie.
Abnormálna čistota
Z extrémnej čistoty až do turistickej atrakcie. Reč je o čistení vlakov šinkansen. Na čistení verejnej dopravy nie je nič zvláštne, jedinečná je doba trvania. Japonci sú schopní vysokorýchlostný vlak vyčistiť približne len za sedem minút. Podobnou atrakciou sa stali Japonci aj na viacerých majstrovstvách sveta vo futbale. Japonskí fanúšikovia totiž po poslednom hvizde pozbierali na štadióne odpadky – od fliaš cez špinavé obrúsky až po pomarančové šupy a vyupratovali sedadlá okolo nich.