Na svete existuje viac ako 104 tisíc múzeí. Do niektorých z nich netreba elegantný outfit, ale neoprén a potápačské okuliare. Toto leží v Európe a ide o jedno z najfotogenickejších múzeí sveta.
Oceány a moria sú pre svet väčšou neznámou ako vesmír. Už dlhodobo sa na tom zhodujú viacerí odborníci. Kým vesmír sa zdá ľudstvu čoraz bližší, javí sa, že o dne oceánov vedia toho experti len minimum. Dno mnohých oceánov a morí leží kdesi za hranicami ľudskej sféry. Sú však aj také, v ktorých namiesto mora plastov vidno kúsky podmorského umenia. Ide o tzv. podvodné alebo podmorské múzeá.
Jeden z 25 divov sveta
Na svete ich existuje len zopár. Niektoré z nich vznikli prirodzene, napríklad stroskotaním lode, väčšina je však ľudským dielom a považuje sa za sochársky park pod vodou. Prvé múzeum vzniklo v roku 2006 v Grenade v Karibskom mori. National Geographic ho dokonca považuje za jeden z 25 divov sveta. Nejde len o akési atrakcie, cieľom podmorských múzeí je pozdvihnúť vedomie o klimatickej kríze a strate viacerých biotopov. Práve umenie môže pozitívne ovplyvniť vzťah k prírode, tvrdí britský sochár Jason deCaires Taylor.
„Múzeá samy o sebe uchovávajú, vzdelávajú a chránia niečo posvätné. Rovnaké hodnoty
Jason deCaires Taylor
Zo sveta do Európy
Hoci sa podmorské múzeá môžu zdať Európe vzdialené, nie je to tak. Prvé podmorské múzeum vzniklo v roku 2016 na Kanárskom ostrove Lanzarote a nachádza sa v hĺbke 12 metrov. Považuje sa za prvé podvodné múzeum v Atlantickom oceáne. Svoje prvé múzeum pod vodou však dosiahlo aj Stredozemné more. Nie však pri Španielsku, ale ďalej smerom na východ. Tiahne sa viac ako 167 metrov po dne mora a dosahuje hĺbku vyše 10 metrov.
Krása nielen na povrchu krajiny, ale aj pod morom
Mys Cape Greco na juhovýchodnej časti ostrova sa považuje za jedno z najkrajších miest Cypru.
Skutočná „podívaná“ však leží pod vodou, len pár kilometrov od neho. Popri pôsobivých plážach a vôni cyperského syra halloumi sa v oblasti Ayia Napa nachádza jedno z najfotogenickejších podvodných múzeí na svete – Múzeum podvodných sôch Ayia Napa.
Vo „vnútri“ mora alebo múzea
Všetky sochy s hmotnosťou 13 ton vyrobili s neutrálnym pH. To znamená, že žiadna z nich neovplyvňuje negatívne životné prostredie. Práve naopak, dopomáhajú rastu koralov. Na sochách dokonca pracovali aj viacerí vedci a biológovia, ktorí vytvorili textúru sôch tak, aby ľahko poskytovala domov pre ryby a kôrovce. Zároveň, aby prilákala väčšiu rozmanitosť morskej fauny a flóry a aby prispela k rozvoju biodiverzity.
Deti a dospelí v lese
Popri „stromoch“ sa pod vodou nachádzajú sochy detí a dospelých. Kým sochy detí sú symbolom budúcnosti ľudstva, dospelí len tak postávajú. Význam dotvárajú zbrane v detských rukách. Mieria na dospelých, ktorí nedokázali zastaviť klimatickú núdzu.
Morské slzy detí symbolizujú neistú budúcnosť. Okrem environmentálnej kritiky však prináša aj nádej. Je hymnou slobody, solidarity a obrovskou poctou prírode.
Podmorské múzeá premieňajú dno Zeme na umenie. I keď minimalisticky, aspoň sčasti ľuďom odkrývajú dno vody, ktorá tvorí až 71 % povrchu planéty Zem.