Jazyk vytvára medzi ľuďmi bariéru, no jazyk ľudí aj spája. Najmä v apríli, keď svet oslavuje až tri celosvetové jazyky. Aké? A prečo svoj deň oslavujú práve v apríli?
Jazyk. Nevyhnutný pre cestovateľov… No ešte nevyhnutejší v globálnej spolupráci a diplomacii. A hoci nás jazyk niekedy rozdeľuje, vznikol, aby nás spájal. Aj preto OSN pre každý zo šiestich oficiálnych jazykov organizácie ustanovilo jeden deň v roku. Arabčine v decembri, ruštine v júni, francúzštine v marci a čínštine, angličtine a španielčine v apríli. Konkrétne čínštine 20. apríla, španielčine a angličtine v ten istý deň a to 23. apríla.
5 najpoužívanejších materinských jazykov na svete (podľa počtu rodených hovoriacich, ktorí jazyk využívajú ako svoj prvý, teda materinský):
- čínština 1,3 miliardy
- španielčina 486 miliónov, hovorí sa ňou vo viac ako 20 krajinách sveta. Aj to prispelo k vzniku viacerých jej variantov.
- angličtina 380 miliónov
- arabčina 362 miliónov
- hindčina 345 miliónov
Napriek tomu, že po anglicky hovorí 1,46 miliardy ľudí, nie je najrozšírenejším materinským jazykom. Väčšina z nich totiž nie sú rodení anglicky hovoriaci. Tí tvoria približne 380 miliónov z nich. Angličtina sa však považuje za najvplyvnejší jazyk sveta a dokonca za najvyužívanejší v Európe. Viac ako 88 % žiakov v Európskej únii sa na stredných školách učí ako prvý cudzí jazyk práve ten anglický. Niektorým to však ide lepšie ako iným…
Top 5 anglicky hovoriacich krajín okrem rodákov
Podľa Yahoo finance patrí medzi päť krajín s najlepšou angličtinou vo forme cudzieho jazyka týchto 5 štátov. Najdokonalejšiu angličtinu má Holandsko.
- Holandsko
- Singapur
- Rakúsko
- Dánsko
- Nórsko
Prečo apríl?
Či bola za tým sila hviezd alebo niečo iné, nevieme dodnes. Znie to však takmer nemožne. Najvýznamnejší spisovateľ v anglickom jazyku William Shakespeare sa narodil a zomrel v ten istý deň, a to 23. apríla.
Dve ikony, jeden deň
„Hviezdy“ sa však v ten istý deň v roku 1616 obrátili aj iným smerom, do Španielskeho kráľovstva. 23. apríla 1616 totiž okrem anglického dramatika zomrel aj najslávnejší spisovateľ v španielskom jazyku, Miguel de Cervantes. Smrť dvoch najväčších literárnych hviezd v ten istý rok v apríli sa stala symbolom. Na ich počesť sa v apríli oslavujú Dni anglického a španielskeho jazyka. Práve oni dvaja totiž svetu preukázali skutočnú moc jazyka. Jeho silu v literárnej, kultúrnej či politickej sfére. Jazyky vďaka nim prekročili hranice krajín.
Viacjazyčnosť, kultúrna rozmanitosť, úcta, medzinárodný úspech… Aj to sa tieto dni jazykov snažia celosvetovo vyzdvihnúť. Bez využitia cudzích jazykov by totiž bolo náročné opustiť už aj príletovú halu, nieto objaviť čaro cudziny.