Žijeme v období, keď sa lietadlom alebo autom dostaneme do cieľovej destinácie za pár hodín či dní. Vzdialenosti sa skracujú každý rok a miesta, ktoré boli pred sto rokmi nedostupné, sú dnes turistickou atrakciou. Ktoré miesta na svete sú najťažšie prístupné?

Pozrime sa napríklad do roku 1914, keď sa necestovalo lietadlom (myslíme masovo), autá boli málo rozšírené a vlaky nepretínali toľko krajín. Ak ste žili v Londýne a chceli by ste navštíviť niektorú vtedajšiu európsku krajinu, tak ste na cestu museli počítať s približne piatimi dňami. Dnes sa z Londýna do Istanbulu dostanete lietadlom za štyri hodiny.

Ak ste sa však chceli v roku 1914 dostať do Austrálie, kým vaša noha vstúpila na najmenší kontinent, prešlo neuveriteľných 40 dní. Alebo si len odskočiť do San Francisca? Ak ste mali peniaze a mohli si dovoliť najrýchlejšiu dopravu, po 20 dňoch ste si mohli pozrieť toto mesto v USA.

Ktoré miesta na svete sú najťažšie prístupné?
Londýn bol v roku 1914 pupok sveta z ktorého sa ľahko cestovalo

Je prosto neuveriteľné, ako sa tieto vzdialenosti skrátili a my dorazíme do Austrálie za 24 hodín. V tomto článku sa pozrieme na miesta a oblasti, kam sa cestuje veľmi, ale veľmi dlho.

Pitcairnove ostrovy

Tieto ostrovy, ktoré patria Veľkej Británii, sa nachádzajú v Pacifiku a žije tam 49 ľudí. Nie je tam žiadne letisko, lodná doprava len nepravidelná. Takže ak by ste sa sem chceli dostať zo spomínaného Londýna, musíte letieť najprv do Los Angeles, následne na Tahiti, kde nastúpite do ďalšieho lietadla na ostrov Mangareva. Lieta sa tam raz týždenne. Ak ste sa dostali na Mangarevu, máte za sebou 30 hodín v lietadle čistého času. A stále nie ste v cieli. Na Mangareve nastúpite na loď, ktorá odchádza každé tri mesiace a vďaka nej prekonáte posledných 531 kilometrov, čo trvá 32 hodín – za ideálneho počasia.

Ktoré miesta na svete sú najťažšie prístupné?

Tristan da Cunha

Ostrov, ktorý patrí Veľkej Británii, sa nachádza v Atlantiku a tiež tu nie je žiadne letisko. Žije tu takmer 270 ľudí, ktorých zásobujú lode z Južnej Afriky. Každé tri mesiace loď vyrazí na 2 500 km dlhú plavbu, ktorá trvá minimálne sedem dní. Čiže ak sa chcete dostať z Londýna na Tristan da Cunha, cesta vám zaberie minimálne 8 dní. Ostrov označujú ako najizolovanejšie trvalo obývané miesto na svete. Na toto miesto som sa pozrel pred dvoma rokmi a plavba na plachetnici mi trvala z Južnej Georgie neuveriteľných 13 dní.

Ak vás zaujímajú rady, ako sa sem dostať, pozrite sem.

Kergueleny

Toto súostrovie sa zaraďuje medzi najizolovanejšie miesta na svete. Patrí Francúzsku a nachádza sa na juhu Indického oceánu. Najbližšia civilizácia je vzdialená 3 300 kilometrov, a to na Madagaskare. Žije tu 50 až 100 vedcov. Pochopiteľne, nie je tu žiadne letisko, loď prichádza raz za tri mesiace z Réunionu a plavba trvá minimálne šesť dní. Čiže ak by ste mali všetko zabezpečené tak, že by na vás čakal každý prípoj, cesta na tento ostrov vám zaberie 7 – 8 dní.

Sopka Sidley – 4 285 metrov

Nachádza sa na Antarktíde a bola objavená v roku 1934. Dostať sa do Antarktídy je samo osebe náročné nielen časovo, ale aj finančne. Antarktída nepatrí nikomu, je len rozdelená medzi jednotlivé krajiny, ktoré tu vykonávajú vedeckú prácu. Sopka Sidley sa nachádza v oblasti, ktorú voláme krajina Marie Byrdovej a ani tento kúsok zeme nikto nespravuje. Mnoho vedcov hovorí, že toto je najopustenejšie miesto na svete. Akoby ste boli na Mesiaci. Samotný vrch bol zdolaný až v roku 1990 a následne ešte dvomi expedíciami v roku 2010. Dalo by sa povedať, že toto miesto zostane na dlhé obdobie najmenej navštevované na celom svete.

Pozrime sa aj na ďalšie miesta, ktoré máme niekedy rovno pred nosom, ale nikdy sa tam nepozrieme, lebo je to nebezpečné, alebo veľmi drahé.

Mount Everest – najvyššia hora sveta, ktorá sa nachádza medzi Čínou a Nepálom. Doteraz stálo na vrchole vyše 4 000 horolezcov a pri zostupe zomrelo vyše 220 ľudí. Takmer každý dvadsiaty horolezec výstup na najvyššiu horu sveta neprežije. Samozrejme, je to spôsobené tým, že na vrchol sa robia aj komerčné výstupy. Tušili ste, že za komerčný výstup sa platí okolo 80-tisíc amerických dolárov?

Mount Everest však nie je najnebezpečnejší. Napríklad druhá najvyššia hora sveta K 2 (8 611 m) sa nachádza medzi Pakistanom a Čínou a doteraz na ňu úspešne vystúpilo vyše 300 horolezcov, avšak takmer 100 ľudí tam zomrelo. Napríklad až do tohto roku nikto nikdy nezdolal K 2 počas zimy. To sa podarilo až nepálskej expedícii v januári roku 2021.

Ak vás mrazí z K 2, tak vedzte, že keby ste vystupovali na Annapurnu v Nepále, ktorá je desiatou najvyššou horou na svete, máte 25 % šancu, že zomriete.

A viete, ktorá je najvyššia nezdolaná hora na svete? Predsa Gangkhar Puensum, ktorá patrí Bhutánu a týči sa do výšky 7 570 m. Dôvod, prečo sem nikto nikdy nevyliezol a na dlhé obdobie sa ani sem nepozrie, sú náboženské dôvody. Bhután totiž horu považuje za posvätnú.

Ak však túžite pokoriť najvyššiu nezdolanú horu a chcete to skúsiť, nech sa vaša pozornosť zameria na horu v Pakistane vysokú 7 543 m, ktorá sa volá Muchu Chhish. Keď sa pozriete na jej vrchol, zistíte, že je neskutočne strmý, hrozia tam lavíny a pády. Horolezci sa tejto hory vyslovene obávajú a ešte to potrvá, kým prvá ľudská noha vystúpi na najvyššiu nezdolanú horu, kam sa dá legálne dostať.

Máte otázky na článok „Ktoré miesta na svete sú najťažšie prístupné?“ Chceli by ste niečo doplniť? Dajte do komentu.

Zdieľaj tento článok