Výzdoba dodá vianočným mestám žiaru, no pravý duch spočíva v hudbe. Aj preto už po stáročia rozjasňuje chladné decembrové počasie. V tejto dedinke je jej melódia hlasnejšia ako v ostatných. Zrodila sa v nej totiž najznámejšia vianočná koleda.
Decembrové námestia sa zapĺňajú už po stáročia. Prvé vianočné trhy vznikli ešte v roku 1310 v Mníchove. Niečo na nich však chýbalo. Tóny, bez ktorých si Vianoce mnohí už nevedia predstaviť.
Melódia Tichej noci sa rokmi premenila na najznámejšiu vianočnú koledu. A hoci pruský kráľ Friedrich Wilhelm IV. tvrdil, že jej autorom môže byť len jeden z najznámejších skladateľov ako Schubert alebo Mozart. Opak bol pravdou. No nie tak celkom, krajinu pôvodu a takmer aj mesto vzniku určil správne.
Kde sa zrodila Tichá noc?
Tichá noc vznikla ešte začiatkom 19. storočia. Stopy jej autorov vidno vo viacerých rakúskych dedinkách. Skutočný pôvod Tichej noci však leží v Oberndorfe, malom 6-tisícovom mestečku, na brehoch rieky Salzach blízko Salzburgu. V meste, ktoré preslávil klasicistický hudobný skladateľ Mozart. No pokrstili tu ešte jedného génia – Josepha Mohra.
Kto je autorom Tichej noci?
Skladba Tichá noc, Stille Nacht, heilige Nacht zaznela po prvý raz 24. decembra 1818 v kostole svätého Mikuláša v Oberndorfe. Jej verše vytvoril kňaz Joseph Mohr. Údajne sa pri písaní inšpiroval obrazmi priamo v jednom z rakúskych kostolov. Pomocný organista Franz Gruber k nej neskôr skomponoval melódiu.
Z Rakúska do celého sveta
Tichá noc sa za uplynulých 200 rokov stala fenoménom a neodmysliteľnou vianočnou piesňou v mnohých častiach sveta. Preložili ju do 300 jazykov a dialektov, vrátane latinčiny. V roku 2011 ju dokonca zapísali do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
A hoci len na okamih, svojou melódiou inšpirovala mier.
Tichá noc, symbol ticha na frontoch
Písal sa 24. december, no nie 2023, ale 1914. Koniec vojny, ktorá mala trvať len pár dní, vyzeral v nedohľadne. V ten deň sa zo zákopov začali ozývať strofy Stille Nacht, teda Tichej noci v nemeckom jazyku. Neskôr zazneli aj britské vianočné piesne. Tieto momenty viedli k prvému neoficiálnemu prímeriu prvej svetovej vojny. Nazvali ho aj Vianočným prímerím, teda mierom, ktorý nik neočakával. Paľba sa na pár hodín zastavila dokonca aj na východnom fronte.
Inšpirácia koledy
Tichá noc v sebe nosila mier už od začiatku. Ona ako symbol mieru vznikla. Po konci napoleonských vojen v roku 1815 totiž región, z ktorého skladatelia pochádzali, čelil viacerým ekonomickým problémom. Naviac, v roku 1816 zažila Európa mimoriadne chladné leto, nepriaznivé počasie zničilo úradu a vyvolalo hladomor. Skladatelia pieseň premenili na symbolický mier, ktorý mal trvať už navždy.
Symbolický spev od 1953
Pôvodný kostol v Oberndorfe zničili začiatkom 20. storočia povodne. V roku 1930 však na jeho mieste postavili pamätnú kaplnku. Každý štedrý podvečer sa pri nej schádza zbor, aby zaspieval Tichú noc. Deje sa to už od roku 1953.
Ako sa pieseň šírila
Nech už bol príbeh o vzniku básne akýkoľvek, jej posolstvo sa začalo po krajine rýchlo šíriť. Odštartoval to údajne opravár organu v oberndorfskej kaplnke, z ktorej si vzal kópiu Tichej noci. Pieseň priniesol až do Tirolska. Miestne ženy ju čoskoro zakomponovali do svojho repertoára na remeselníckych trhoch. Koledu začali šíriť aj nemeckí prisťahovalci a misionári. Tí priniesli jej tóny do Spojeného kráľovstva a do Spojených štátov.
Koleda Tichá noc premenila malú rakúsku kaplnku na turistickú atrakciu. Miestne múzeum Tichej noci Stille Nacht Museum Hallein dodnes láka mnohých turistov. Ručne písané dokumenty o kolede, ktorá pozastavila na chvíľu vojnu a preslávila sa naprieč celým svetom, nevidno každý deň.