Od zemetrasení v Turecku a v Sýrii prešiel takmer týždeň. Vyžiadali si viac ako 24 tisíc obetí a desaťtisíce zranených. Boli tri, to najničivejšie s magnitúdou 7,8. Išlo o jedno z najsmrteľnejších zemetrasení za posledné desaťročia. Otrasy cítili dokonca aj v Káhire alebo na Cypre.

Príroda je nádherná. Dokazuje nám to javmi naprieč celou planétou. Občas však intenzívnejšie, než je treba. Len tak, keď to nik nečaká, pripomenie, akú má veľkú silu a moc nad všetkými. Táto sila však v uplynulých dňoch zobrala život tisíckam ľudí. Medzi nimi mohol byť ktokoľvek blízky. Ľudstvo proti nej nedokáže bojovať. No dokáže niečo iné. Spojiť sa a pomôcť: UNICEF SLOVENSKO

Preletí to hlavou viacerým. Myšlienka, že sa to môže stať komukoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek. Epicentrum zemetrasenia si svoju polohu vyberá samo. Podľa odborníkov však niektoré štáty majú väčšie šťastie než iné. Nenachádzajú sa totiž v oblastiach s vysokou seizmickou aktivitou. V tých menej šťastných je riziko obrovské. 

Prečo je ich niekde viac 

Zem sa trasie. Kontinenty totiž nie sú na planéte pevne ukotvené. Niektoré regióny sú na zemetrasenia náchylnejšie ako iné. V danej oblasti sa dve rôzne časti zemskej kôry pohybujú proti sebe. Po určitom čase sa v zemskej kôre alebo v plášti nahromadí množstvo energie, jej vypustením nastanú otrasy, teda zemetrasenie.  Množstvo takýchto zón sa vyskytuje aj na otvorenom mori. Otrasy sa tým pádom premietnu „len“ do prívalových vĺn. Niektoré však ležia aj pod obývanými oblasťami. 

Oblasti s najvyšším rizikom

Odborníci tvrdia, že zoznam oblastí sa obmieňa v závislosti od toho, ktoré regióny postihne najviac zemetrasení. Ide najmä o Karibik, Andy, oblasť medzi Čínou a Tureckom, teda napríklad Sýria, Pakistan, Afganistan alebo Irán. Zoznam tvoria štáty s najvyšším počtom zemetrasení za uplynulé roky.

  1. USA
  2. Mexiko
  3. Guatemala
  4. Kostarika
  5. Peru
  6. Ekvádor
  7. Čile
  8. Vanuatu
  9. Tonga
  10. Tuvalu
  11. Papua Nová Guinea
  12. Indonézia
  13. Taiwan
  14. India
  15. Japonsko
  16. Čína
  17. Rusko
  18. Island
  19. Nový Zéland
  20. Taliansko

Kde je najväčšie riziko v rámci Európy

Výskumníci projektu SHARE pod záštitou Európskej únie zistili, že najviac ohrozenými oblasťami v Európe sú Taliansko, Balkán, Grécko, Bulharsko, Rumunsko, Cyprus a Turecko.

Čo je to Tichomorský kruh ohňa

Hovorí sa mu aj tichomorský pás alebo prstenec. Označuje oblasť planéty s vysokou seizmickou, ale aj vulkanickou aktivitou. Okrem iného je tu bežný výskyt sopiek a ich erupcií. Tiahne sa naprieč pobrežím od Nového Zélandu po západné pobrežie Južnej Ameriky. 

Zdieľaj tento článok